Chelsea;Steven Gerrard;Iker Casillas;Xavi Hernández;

- Egyszerre búcsúztak a klublegendák

A liverpooli Steven Gerrard, a madridi Iker Casillas, vagy éppen a barcelonai passzkirály, Xavi. Valamennyien csapatuk ikonikus alakjaivá váltak az elmúlt évtizedekben. Mintha hullám söpört volna végig az európai topfutballban, hiszen az elmúlt hetekben nem csak ők intettek búcsút a klubhűség mintaképei közül. A Népszava a távozó csillagokat gyűjtötte csokorba.

Iker Casillas (Real Madrid)

1990-2015

Minden idők egyik legjobb spanyol kapusa huszonöt év, 725 mérkőzés és 19 különböző nagy trófea után intett búcsút a Real Madridnak, nem csoda, hogy múlt vasárnap a könnyeivel küszködve köszönt el. Casillas nyolcévesen került a Real utánpótlásába, az első csapatban 1999 szeptemberében – 18 esztendősen – mutatkozott be. Villámgyorsan ívelt felfelé a karrierje, hiszen egy évre rá már kiszorította a kapuból a német válogatott Bodo Ilgnert, 2000-ben pedig minden idők legfiatalabb kapusaként léphetett pályára a Valencia elleni BL-döntőn, melyet 3-0-ra meg is nyertek a királyiak.

Még csak 21 volt, s már kétszeres Bajnokok Ligája-győztesnek mondhatta magát, akkoriban aligha gondolta, hogy a harmadikra 2014-ig várni kell. A Portóba igazoló játékost öt alkalommal választották meg a világ legjobb kapusának, és a sportteljesítményéért Asztúria Hercege díjat kapott. „Ez a klub nemcsak labdarúgóvá, hanem emberré is nevelt, és ezért nagyon hálás vagyok” – mondta Casillas, aki csak játékosként búcsúzott, hiszen a tervei közt szerepel, hogy valamilyen vezető beosztásban visszatér szeretett klubjába.

Steven Gerrard (Liverpool)

1987-2015

„Legendát hagysz magad mögött és hősként térsz majd vissza. Liverpool városa mindig veled lesz. You'll Never Walk Alone” – volt olvasható azon a cipőn, melyben Gerrard utoljára lépett pályára a Anfield Roadon. A Crystal Palace elleni meccs végül nem alakult szerencsésen, hiszen a vörösök 3-1-re kikaptak, a szurkolók mégis percekig ünnepelték a futballistát, aki az elmúlt években megszámlálhatatlan boldog pillanatot szerzett nekik. Steven

Gerrard hétéves kora óta tartozott a Liverpoolhoz, 1997. november 5-én írta alá az első profi szerződését, majd bő egy évvel később, 1998. november 29-én bemutatkozott a Premier League-ben.

Három évvel később már részese volt a Liverpool története legsikeresebb évének, amelyben a Vörösök öt trófeát is nyertek. Részese volt mind az öt kupa - Ligakupa, FA- és UEFA-kupa, Charity Shield, európai Szuperkupa - elnyerésének. Pályafutása következő csúcspontja a 2005-ös, megnyert isztambuli BL-döntő volt, amikor a Pool háromgólos hátrányból állt talpra. A csodálatos rúgótechnikával megáldott Gerrardnál volt technikásabb játékos, ám minden meccsen szívvel-lélekkel hajtott, ezért is rajongtak érte Liverpoolban. Ez a mentalitás bizonyosan jellemzője lesz a Los Angeles Galaxyban is.

Xavi Hernández (Barcelona)

1991-2005

Az idén véget ért egy korszak Barcelonában. A katalán klub emblematikus alakja Xavi Hernández ugyanis távozott, s a katari al-Szaddban folytatja pályafutását. A 35 esztendős középpályás 1991-ben került a gránátvörös-kékek akadémiájára, s egészen a 2014-2015-ös idényig a klub alkalmazásában állt. A felnőtt csapatban 1998-ban - góllal - debütált a Mallorca elleni Spanyol Szuperkupa-mérkőzésen. A 17 év alatt számtalan trófeát bezsebelt, nemcsak

egyesületében, hanem a spanyol válogatottban is. Többek között világ- és Európa-bajnok, spanyol bajnok, Bajnokok Ligája-győztes, Király Kupa- és Szuperkupa-győztes, valamint klubvilágbajnok lett. Xavi szebb búcsúról aligha álmodhatott volna. A Barcelona ugyanis 2009 után ismét triplázni tudott, vagyis megnyerte a La Ligát, a kupát és a Bajnokok Ligáját is. Ez pedig azt jelentette, hogy a katalán klub az egyetlen együttes a világon, amely kétszer is triplázni tudott, Xavi mindkétszer a részese volt a sikernek.

Bastian Schweinsteiger (Bayern München)

(1998-2015)

Az ifjú Bastian Schweinsteigerből majdnem síelő lett, a szüleinek ugyanis síboltjuk volt Oberaudoufban, ám később azt nyilatkozta, hogy a hideg és a rengeteg felszerelés sem vonzotta. Helyette 1998-ban, 13 évesen a Bayern München akadémiájára került, ahol eleinte balszélsőként számítottak rá, azonban Louis van Gaal 2009-es érkezésével mélységi középpályást képeztek belőle. Az idén nyáron éppen a holland mester kérésére

igazol át a Manchester Unitedhez, miután 17,5 millió eurót fizettek a játékjogáért. A 30 éves játékos rekordnak számító, nyolc Bundesliga-elsőséggel rendelkezik, egyedül Oliver Kahn és Mehmet Scholl tud ennyit felmutatni. Emellett hét Német Kupát, illetve egy-egy Bajnokok Ligája-serleget és klubvilágbajnoki címet ért el 501 mérkőzésen a bajorokkal, akiket 67 góllal szolgált. Példaképével, Frank Lamparddal 2010-ben, a vb-nyolcaddöntőben találkoztak a 4-1-es német sikerrel záruló mérkőzésen, melyet követően mezt cserélt idoljával, és később büszkén feszített a szerelésben München utcáin.

Petr Cech (Chelsea)

2004-2015

A Chelsea labdarúgócsapatát az Arsenal kedvéért 15 millió euróért elhagyó Petr Cech anno két ikertestvérével látta meg a napvilágot 1982. május 20-án Plzenben. Emiatt a cseh hálóőrnek gyengébb a koponyacsontja az átlagosnál, így következhetett be súlyos fejsérülése: 2006 októberében a Reading ellen védte a „kékek” hálóját, amikor Stephen Hunt az első percben beletérdelt a hálóőr arcába, aki emiatt eszméletét vesztette, csak három hónap múlva léphetett

pályára a névjegyévé vált fekete sisakjában. Összesen 333 mérkőzésen viselte a londoniak mezét 2004 óta, ő érte el a legkevesebb találkozóból (180), hogy 100 alkalommal is érintetlen maradjon csapata hálója. Hazájában hétszer választották meg a legjobb cseh labdarúgónak, a Chelsea-vel többek közt négy bajnokságot és FA-kupát, illetve egy-egy Bajnokok Ligáját és Európa-ligát nyert. Cech nemcsak a labdarúgásban tehetséges, hét idegen nyelven beszél, valamint ügyesen dobol, ami az Arsenalnál különösen jól jöhet a szintén dobos Alex Oxlade-Chamberlain és a zongorista Alexis Sánchez mellett.

Jürgen Klopp (Dortmund)

2008-2015

Bár Jürgen Klopp „csak” 2008 és 2015 között irányította a Borussia Dortmundot, karizmatikus egyéniségével örök nyomot hagyott a szurkolók szívében. Játékosként a Mainznál húzott le tizenkét évet, majd 2001-es visszavonulását követően rögtön kinevezték vezetőedzőnek. A dortmundiaknál minden idők legeredményesebb mesterévé vált Ottmar Hitzfelddel egyetemben, mivel mindketten hat trófeát nyertek: Klopp kétszeres bajnok és Német Szuperkupa-győztes,

egyszer nyert Német Kupát és elhódította a T-Home Szuperkupa serleget. A kispadnál lejátszott jelenetei, gesztusai nagy hírnevet generáltak neki, korábban szerződést kötött vele a Puma és az Opel, a német autómárka szerint az Insignia modellekből 35 százalékkal többet adtak el a 48 éves trénernek köszönhetően. Edzői karrierjének első piros lapját 2013 tavaszán kapta a Napoli ellen, saját elmondása szerint úgy ordibált a bíróval, mint egy majom. „Hány hibát tervezel mára, tizenötöt? Akkor már csak egy dobásod van” – üvöltötte a klubját 318 mérkőzés után elhagyó edző, aki várhatóan egy szezonnyi pihenőt tart.

Már  Francesco Totti, a farkasok vezére a világ leghűségesebb labdarúgója

Casillas múlt hétvégi búcsúja után az AS Roma legendája, Francesco Totti került az élre a legismertebb egycsapatos labdarúgók listáján. A 38 esztendős olasz támadó 1989-ben került a fővárosiakhoz, 16 éves kora óta pedig a felnőttcsapat tagja. Tottinál többször senki sem húzta fel magára a „farkasok” mezét, az övé a legtöbb gól is. Noha hajlamosak vagyunk azt

mondani, hogy a klubhűség – elsősorban a sportágba áramló rengeteg pénz miatt - ma már nem jellemző a labdarúgókra, azért több olyan játékos akad, aki sok-sok évig szolgált egy csapatot.

Íme a lista a teljesség igénye nélkül: Franco Baresi (Milan, 1972-1997), Ryan Giggs (Manchester United, 1987-2014), Paolo Maldini (Milan, 1978-2009), Carles Puyol (Barcelona, 1995-2014), Paul Scholes (Manchester United, 1991-2013). Idehaza sem mindenki vándormadár, elég csak a múltból Albert Flórián (Ferencváros), Farkas János (Vasas) vagy Szusza Ferenc (Újpest) nevét említeni. A maiak közül jó ideje a jelenlegi klubját szolgálja Kanta József (MTK), Mészáros Norbert (Debrecen), illetve Devecseri Szilárd (Haladás) is.



Jani Réka Luca után Babos Tímea is a nyitófordulóban búcsúzott a bukaresti, 250 ezer dollár összdíjazású salakpályás női tenisztornától.