Alaszka;

Illusztráció. Fotó: Thinkstock

- Akció cunami után

A héten minden eddiginél nagyobb szabású parttisztítási kampány kezdődik Alaszkában. Az Egyesült Államok legészakibb szövetségi állama mindig is komolyan vette a környezetvédelem ügyét, s különösen a 2011-es, Japánt megrázó földrengés miatt támadt hatalmas cunami nyomán merült fel az akció szükségessége. A tengerár ugyanis irdatlan tömegű szennyeződést sodort Alaszka partjaihoz, ahol a halászati és háztartási jellegű szemét felhalmozódása is régóta aggodalmat kelt.

A mostani tisztogatás során egy futballpálya méretű bárkára rakodják az összegyűjtött hulladékot és törmeléket, majd gondoskodnak újrafeldolgozásáról is. A munkálatokat már egy éve készítik elő – mondta el a munkálatokat koordináló alapítvány vezetője, Chris Pallister az AP hírügynökség munkatársának. A nehéz terepviszonyok miatt óhatatlanul magas költségekhez 5 millió dolláros adománnyal hozzájárul a tokiói kormányzat is. Alaszka egyébként hosszabb partvonallal rendelkezik, mint bármelyik más amerikai szövetségi állam. A törmelék szétválogatása a Washington állambeli Seattle városában folyik majd, a tartós hulladék végleges lerakására pedig Oregonban kerül sor.

Vlagyimir Putyin orosz államfő kézjegyével látta el azt a moszkvai Dumában pár hete elfogadott törvényt, amelynek értelmében Roszkozmosz névvel új űrügynökséget hoznak létre. Az új szervezet az immár 23 évvel ezelőtt létrejött Orosz Szövetségi Űrügynökség helyébe lép, s feladatai közé tartozik majd többek közt az űrhajósok kiválasztásának és kiképzésének folyamata.