A nemzetgazdasági tárca közleményében a görögökre fogta, hogy elmaradt a "csoda", a régóta várt jobb osztályzat, vagy legalábbis a pozitívabb kilátás a felminősítésre. Magyarországról a menetrend szerint legközelebb november 6-án mond véleményt a hitelminősítő. A magyar szuverén adósbesorolás jelenleg mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő nyilvántartásában stabil kilátással szerepel.
A Moody's pénteki döntése, hogy nem változtatott Magyarország minősítésén, azt jelzi, hogy a hitelminősítő még mindig kockázatosnak tartja Magyarországot - vélik elemzők. A háttérben az államadósság magas szintje mellett az áll, hogy a gazdasági növekedés fenntarthatóságát kétségesnek tartják a szakértők. Szintén hozzájárulhatott a lépéshez, hogy jelentős a vállalati különadóra támaszkodó állami bevétel, amely versenyképességi szempontból kedvezőtlen - emelte ki Németh Dávid, a K&H Bank Zrt. vezető makrogazdasági elemzője.
Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője szerint meglepő a döntés, mert a magyar gazdaság mutatói alapján legalább az adósság besorolás kilátásának javítása lett volna indokolt. Az, hogy a Moody's nem hajtott végre felülvizsgálatot jelzi, hogy még mindig középtávú nehézségeket feltételeznek a magyar piacon. A magyar gazdaságpolitika a régióban meglehetősen speciális, több intézkedésnek - így például a bankadó, szektoradók - negatív hatása lehet, lefelé húzva a középtávú növekedést, mivel kisebb lesz a tőkevonzó képesség, valamint a beruházási- és a hitelezési hajlandóság, ami áttételesen hat az adósság-visszafizető képességre.
Magyarországon a beruházási ráta a tavalyi uniós finanszírozási csúccsal és választási év végével már most esik, erre hivatkozhatnának a hitelminősítők, de ettől függetlenül kedvezőbb döntésre számított a piac. 2012 végére megvalósult a költségvetési kiigazítás az országban, aminek számos fronton látszik az eredménye. Az államadósság ha lassan is, de csökken, a külső egyensúlyban óriási többlet van és Magyarország külső adóssága elképesztő ütemben zuhan. Csaknem két éve pedig dinamikus növekedés van a magyar gazdaságban. A piac már régen megelőlegezte Magyarország felminősítését, titkon sokan abban reménykedtek, hogy erre már a mostani felülvizsgálat alkalmával sor kerül - tette hozzá Tardos.