A Reutershez eljuttatott nyilatkozat, írja a hírügynökség, nyomást gyakorol az Egyesült Államokra és Iránra egyaránt, hogy határozzák el magukat.
A Hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Németország), illetve Irán hétfőre tette az újabb „végső határidőt”, ameddig alá kellene írni a megegyezést. A legnehezebben áthidalható problémák egyike, hogy Teherán az ellene még 2006-ban hozott ENSZ-fegyverembargó azonnali feloldását követelné, s ragaszkodik ahhoz is, hogy felújíthassa ballisztikus rakétaprogramját. Oroszország nem ellenezné az iráni követelést, a nyugati hatalmak azonban hallani sem akarnak arról, hogy Teherán ismét nagy hatótávolságú, potenciálisan atomtöltet hordozására is alkalmas rakétákat fejlesszen. Irán Kínát is maga mellé igyekszik állítani a fegyverembargó feloldása kérdésében.
John Kerry amerikai külügyminiszter, aki szombaton négyszemközt is tárgyalt iráni kollégájával, Mohammad Dzsavad Zariffal, Twitter-üzenetben csak annyit írt: „Még nehéz kérdéseket kell megoldanunk.” Az amerikai és az iráni diplomácia vezetője két hete szinte minden nap találkozót tartott, s Kerry szerint mindaddig érdemes folytatni a megbeszéléseket, ameddig van előrehaladás.
Tegnap este 11 után fejeződött be Kerry, Zarif és Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hármas tárgyalása, amelyen, kiszivárgott hírek szerint, rendkívül közel kerültek a megegyezéshez. Ma 5+1-es formátumban ülnek tárgyalóasztalhoz a külügyminiszterek, amerikai és európai források is azt remélik, talán tényleg utolsó alkalommal.