A szervezők közlése szerint a felvonulás célja: zenével, zászlókkal, transzparensekkel szólaljanak fel azért, hogy leszbikusként, melegként, biszexuálisként, transznemű vagy queer emberként is önmaguk lehessenek és önazonosan, félelem nélkül élhessenek.
Itt élőben követheti a Budapest Pride-ot, kattintson a videóra!
A szervezők felhívásukban arra biztatták a támogatóikat: "Mutassuk meg együtt, hogy büszkék vagyunk a hagyományainkra, és arra, hogy soha nem hagytuk magunkat megfélemlíteni, minden évben vonultunk!" hozzátéve, hogy háborodjanak fel a társadalmi és jogegyenlőtlenségek különböző formáin és kiállásukkal támogassák, hogy egy olyan társadalomban éljünk, amelyben érték a sokszínűség, a szabadság és az elfogadás.
Az eseményt Fischer Iván nyitotta meg. A világhírű karmester - akinek szavait követően a menet zenével, zászlókkal, transzparensekkel elindult az Andrássy úton az Opera előtti területről - a megnyitón azt mondta: nagy ünnep a mai, a bátorság ünnepe, ugyanis azt ünnepeljük, hogy valaki vállalja önmagát. Olyan világban szeretnék élni, ahol a társadalom elfogadja, ha egy felnőtt egy azonos neművel akar együtt élni - mondta a zeneigazgató, aki évek óta részt vesz a meneten, 2013-as beszédében arra biztatott, hogy "legyen mindenki büszke magára, aki vállalja a másságát", és hogy álljunk ki minden olyan csoport mellett, akiket elnyom a többségi társadalom.
Fischer Iván Kossuth-díjas karmester. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Utána Nagy Szilvia, a Szivárvány Misszió Alapítvány elnöke beszélt, a tömeg ezt követően indult el, a felvonulás a Tabánban ér véget. A napot a Dürer Kertben tartott, éjjel 11-kor kezdődő Rainbow Party zárja.
Forgalomkorlátozások a fővárosban
A felvonulás miatt ideiglenes forgalomkorlátozásokra kell számítani Budapest I., V. és VI. kerületében: számos helyen tilos parkolni, délután pedig időszakosan több forgalmas utat és teret lezárnak. A közösségi közlekedésben kora délutántól számos változás lesz. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a rendőrség honlapján azt írta, demonstráció miatt útlezárásokra délután fél 3-tól este 9-ig kell számítani egyebek mellett az Andrássy úton, a Liszt Ferenc és a Jókai téren, a Nagymező és a Dalszínház utcában, a Lázár utcában, a Bajcsy-Zsilinszky úton, a József Attila utcában, valamint az Erzsébet, az Ybl Miklós és a Széchenyi téren. Lezárás várható a Nádor utcában, a Fő utcában, az Alagút utcában, a Lánchíd utcában, a Hadnagy utcában, a Váralja utcában, a Várkert rakparton, a Krisztina körúton, az Attila úton, a Dózsa György téren, a Hegyalja úton és a BAH-csomópontnál.
A lezárások a gépjármű- és gyalogosforgalmat egyaránt érintik. A lakók érvényes lakcímkártya, illetve személyi igazolvány felmutatásával mehetnek be a lezárt területre - közölte a BRFK.Este 7 óráig nem lehet parkolni például az Oktogon egyes szervizútjain, az Andrássy úton az Oktogon és a Bajcsy-Zsilinszky út között, a Liszt Ferenc és a Jókai téren, a Nagymező, a Hajós és a Dalszínház utca egyes szakaszain.
A további változásokért kattintson ide!
FOTÓ: VAJDA JÓZSEF/NÉPSZAVA
Kiszínezték az Erzsébet-hidat
Tegnap este a Pride szervezői néhány szűrő segítségével színesre festették az Erzsébet-hidat, elkezdve a ráhangolódást a mai felvonulásra, és arra, hogy elfogadtassák a sokszínűséget a várossal. A látványosságot fel is vették, Milanovich Dominika, a Pride szóvivője a videóben úgy fogalmazott, hogy azért szervezik a Pride felvonulást, hogy a városvezetés egyszer maga is szivárványszínekbe borítsa az épületeket, és ünnepelje a leszbikus, a melegek, biszexuális, a transznemű és queer (LMBTQ) embereket. "Amíg ez nincs így, addig ezt mi tesszük meg" - mondta el a szóvivő.
"Nem szükségszerű, hogy a melegek szégyent és félelmet érezzenek azért, amiért a saját nemükhöz vonzódnak, ezért van szükség a meleg polgárjogi mozgalmakra, az pedig a heteróknak is jó, hogy láthatják, a Pride-on részt vevő melegek ugyanolyanok, mint a többi ember" - mondta Árvai Péter, a Prezi alapítója a Heti Válasznak. Mások nem így gondolják, több szélsőjobboldali portálon "Akadályozd meg a köcsögfelvonulást!" címmel felhívás jelent meg. A felvonulást Tarlós István, főpolgármester is visszataszítónak nevezte.
Alföldi Róbert az esemény megnyitóján reagált Tarlós korábbi kijelentéseire, úgy fogalmazott: nem büszke rá, és nem szégyelli a melegségét, egész egyszerűen természetesnek tartja. A főpolgármesternek azt üzente: meglepőnek tartja, hogy Tarlós István számára nem természetes az egyneműek viszonya, hiszen egy multikulturális világváros polgármestereként nem mondhatna ilyet. Mint fogalmazott, főpolgármesterként egyszerre kellene képviselnie minden budapesti érdekét.
A Nemzeti Színház volt főigazgatója állítja, ha még ma is ezt a posztot töltené be, ugyanúgy megnyitotta volna a Pride-ot, s ugyanezt a beszédet mondta volna el. Mert noha egyáltalán nem akar meleg polgárjogi harcos lenni, sőt, nem is tartja magát annak, mégis úgy véli, "akinek úgy alakult az élete, hogy nincs mitől tartania, annak kötelessége ilyen ügyek mellé odaállni". A mocskolódásra, a hangulatkeltésre, s a hatalmi túlkapásokra szerinte egyetlen válasz lehet: "hogy megszólalunk. Beszélni kell. Az a válasz, hogy nem kell szorongani. Az a válasz, hogy nem kell tőlük félni.