Az ideiglenes határzár nem megoldás, ebben a Miniszterelnökség vezetője egyetért Angela Merkel német kancellárral, ám amíg nem születik végleges megoldás, vagyis a jelenlegi népvándorlást nem tudja az Unió megállítani, addig szükség van a vasfüggönyre. A német kancellár szerdán Belgrádban Aleksandar Vucic szerb kormányfővel egyetértésben azt üzente, a falak építése "nem jelent megoldást". Vucic azt is elmondta, megpróbálta lebeszélni Orbán Viktor miniszterelnököt arról, hogy kerítést emeljen a magyar-szerb határon, de nem járt sikerrel. Hozzátette: reméli, hogy más országok vezetői is beszélnek a magyar kormányfővel erről.
Lázár viszont csütörtökön közölte, az unió hetek óta nem tud dönteni a bevándorlás megfékezéséről, a néhány tucat német és osztrák rendőrt inkább karikatúrának tartja. A miniszter tájékoztatóján kiderült, "gőzerővel" készítik elő a magyar-szerb határra tervezett kerítést, Orbán ugyanis annak mielőbbi felállításra utasította a belügyminisztert. Az első építkezéseknek a következő hetekben meg kell kezdődniük, a legális határátlépési pontok viszont továbbra is minden menekült számára nyitva állnak. A kerítés létesítésére 6,6 milliárdot különítettek el, de ha szükség van rá, megtoldják ezt az összeget.
A fal létesítését a hétfőn elfogadott törvénycsomag teszi lehetővé, amitől a menekültjoggal való visszaélések számának jelentős csökkenését várja a kormány. Mert ezzel a joggal sokan visszaélnek. Görögországból, vagy Szerbiából - ahol már nincsenek életveszélyben - érkeznek Magyarországra és a legtöbben mennek is tovább nyugat felé. A jogszabály-módosítás egységes eljárást és hatékonyabb szankciókat garantál. Erről szintén tegnap beszélt Lázár, aki szerint év végére akár 170 ezer illegális bevándorló érkezhet Magyarországra, feltéve, ha engedik. A rendelkezésre álló titkosszolgálati információk alapján tudják, hogy Szerbiában szervezett embercsempészek dolgoznak, akik "mérnöki pontossággal" meghatározzák megjelölik a könnyen átléphetőnek ítélt határszakaszokat és ide irányítják az illegálisan érkezőket. A vasfüggöny miatt viszont a kormány szerint biztosan másfelé fogják vinni a migránsokat.
A nyugatról kiszorítani kívánt emberekkel együtt Magyarország "két tűz közé kerülhet" - hívta fel a figyelmet a tárcavezető. Ennek elkerülése érdekében a visszatoloncolni tervezett 15-20 ezer ember ügyében tárgyalnak az Európai Unióval, Németországgal és Ausztriával, hogy elérjék, az illegális határátlépőket oda küldjék vissza, ahol beléptek az Unióba. A görögökhöz vagy a szerbekhez, azok biztonságos országok.
Lázár megköszönte Angela Merkel szavait bevándorlásügyben, ezek véleménye szerint alátámasztják, hogy Magyarországon a helyzet súlyos. A német kancellár szerdán Belgrádban azt mondta: "Korábban Olaszország és Görögország volt a bevándorlók első számú célpontja, de júniusban és júliusban a helyzet sokat változott, a migránsok egyre inkább megpróbálnak a Nyugat-Balkán országain keresztül átjutni, így ezután segíteni fogjuk ezeket az országokat." Merkel egyébként Belgrádban arra hívta fel a figyelmet, hogy a migránsok miatt Szerbia nagy kihívásokkal küzd, hiszen tranzitországgá vált a Szíriából Görögországon át az Unióba igyekvő menekültek számára. Hozzátette, Szerbiába naponta több mint ezer migráns érkezik, ami nagyon soknak számít. Kiemelte, hogy az EU-n belül is tárgyalnak a migrációs kérdésekről, és senkit nem fognak magára hagyni ezzel a problémával. A német kancellár szerint az Unió migrációs politikája már nem működik, túl sok terhet ró Szerbiára és Magyarországra. Hozzáfűzte, hogy Magyarországra az idén már több mint 60 ezer menedékkérő érkezett, ezért segíteni kell az országnak.
A magyarok egyetértenek a szigorításokkal, hiszen a nemzeti konzultációs kérdésekre válaszolók többsége szeretné, hogy a kormány kiemelten foglalkozzon az illegális bevándorlással - mondta a miniszter. A kitöltött íveket egyébként július 15-ig lehet visszaküldeni, a Orbán Viktor kérdéseire azonban még mindig csak alig egymillióan válaszoltak - a nyolcmillióból.
Ha a bevándorlók nem tartják be a játékszabályokat, az az ott élőkben visszatetszést fog kelteni. Lázár személyes tapasztalatai szerint a magyarok tudják, ki az, aki háborúból menekül, akit üldöznek a meggyőződése, a hite, politikai nézetei vagy a származása miatt, és annak szívesen segítenek. Azok menekültstátuszt is kapnak Magyarországon, aki "hülyének nézi a magyarokat" és úgy gondolja, hogy itt illegálisan beléphet Európába és idejöhet csak azért, hogy jobban éljen, azt viszont soha nem fogják befogadni. Ezt Lázár akkor válaszolta, amikor megkérdezték tőle, mit tesz a bevándorlók ellen plakáttal kampányoló kormány az idegengyűlölet kialakulása ellen.
A kormány lakott területen kívülre akarja költöztetni a befogadó táborokat. Ezt a Belügyminisztérium közölte az MTI-vel. A tárca szerint "az illegális bevándorlók elhelyezésével kapcsolatban a különböző ellenzéki pártok riogatnak, rémhírt terjesztenek". A kabinet viszont az eddigi, lakott területeken lévő táborok ki akarja költöztetni, ezért a biztonsági határzár elkészültéig ideiglenes elhelyezést biztosít lakott területen kívül.
Szegeden, a városban terjedő pletykákkal ellentétben ebolás nem volt a migránsok között, rühesség miatt viszont több embert kezeltek. Erről a Szegedma.hu tudósított. A Határrendészeti Kirendeltség egészségügyi áteresztő pontján hat orvos, és négy felcser teljesít 24 órás szolgálatot. A fertőzésgyanús migránsok speciális fürdetőkonténeren haladnak keresztül, ahol fertőtlenítik őket, a ruhájukat pedig megsemmisítik. A konténerből kikerülő szennyvíz csak többszöri fertőtlenítés után kerül a szennyvízhálózatba.
Lapunk kérdésére, hogy miért egy jogászt neveztek ki a Magyar Nemzeti Bank Felügyelő Bizottságának élére, aki meg sem felel a jegybanki törvény követelményeinek, Lázár azt felelte: Papcsák Ferencet nem a kormány, hanem a parlament választotta meg.