Orbán Viktor ugyan néhány hete kijelentette, nem fejleszteni, hanem bezárni kell a menekülttáborokat, a Délmagyar.hu információi szerint a Csongrád megyei Nagyfán állandó befogadóállomást alakítanak ki. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) a lappal annyit közölt, a kérdésben még nem született döntés, ám az értesülést nem cáfolták. A 2013-ban megnyitott, majd néhány hónap múlva bezárt, de idén januártól ismét üzemelő táborban jelenleg néhány napot tartózkodnak a migránsok, innen kerülnek az állandó befogadóállomásokra: Debrecenbe, Bicskére vagy Vámosszabadiba. A tervek szerint viszont ezután a menedékkérők Nagyfán várhatják meg a hivatalosan legfeljebb 90 napig tartó eljárás végét.
Ahogy a kormány ígérte, át is csoportosították a vasfüggöny építésére szánt 6,57 milliárd forintot. A Magyar Közlönyben megjelent határozatból kiderül, hogy a magyar-szerb határra tervezett kerítésre szánt összeget a rendkívüli tartalékból fedezi az állam. Miután ezt a pénzt a büntetés-végrehajtási szervezetnél felmerülő költségek finanszírozására csoportosítják át, így véglegessé vált, hogy a 175 kilométer hosszú, négy méter magas határzárat - a korábbi közléssel ellentétben nem katonák, rendőrök, hanem - rabok építik. Az összeggel 2016 március 31-ig kell elszámolnia a belügyminiszternek.
"Még nincs veszély, de lehet, ezért fontos a határzár mielőbbi felépítése". Ezzel Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára érvelt egy mórahalmi fórumon. Nagy szerint beláthatatlan károkat okozhatnak a növény- és állatbetegséget terjesztő vírusok, baktériumok, amelyeket a migránsok hurcolnak be Magyarországra a szendvicseikben. A vasfüggöny azonban ezt megakadályozza. Az államtitkár először azt mondta, kolbászban hurcolják be a migránsok a sertéspestist, ám vélhetően rájött, hogy az illegális bevándorlók többsége a vallása miatt nem is eszik disznóhúst, így hát zöldségekkel és gyümölcsökkel példálózott tovább. Az érintett települések vezetői azt kérték a kormánytól, enyhítsék a határsértők által okozott mezőgazdasági károkat, a gazdákat pedig arra biztatták, jelentsék a bajokat.
Miközben a kormány és a Fidesz riogat, a civilek segítik a menekülteket. Szűcs Balázs, a PM önkormányzati képviselője, református lelkész Facebook-oldalán adta hírül, hogy hogy megérkezett a Keleti pályaudvarhoz az a két bérelt vécé, amit képviselői tiszteletdíjából és az idei esketési adományokból fizetett. A képviselő-lelkész a közösségi oldalon köszönetet mondott minden önkéntesnek, aki segít a menekülteken.
Niedermüller Péter EP képviselő, a DK alelnöke az Európai Bizottsághoz fordul, mert felháborítónak tartja, hogy hogy a rendőri vezetők a migránsok feljelentésére utasítják beosztottaikat. A hvg.hu írta meg, a rendőrök útmutató alapján intézkednek a migránsokkal szemben méghozzá úgy, hogy annak kitoloncolás legyen a vége. Az ellenzéki politikus szerint ez nemcsak embertelen, hanem az ország nemzetközi kötelezettségeit is sérti. "Pofátlanság, hogy az Orbán kormány tartja a markát a menekültek ellátását szolgáló jelentős uniós támogatásokért, és közben nyíltan semmibe veszi a méltányos elbánásra vonatkozó európai szabályokat. Mivel feltételezhető, hogy a rendőrség eljárása ellentétes az uniós joggal, sürgős kérdéssel fordultam a Bizottsághoz az ügyben" - fogalmazott Niedermüller.
A liberális EP képviselők a magyar-szerb határon építendő kerítés és a Magyarországon elfogadott új menedékjogi szabályok miatt írásbeli kérdéssel fordultak a Bizottsághoz. Sophie In 't Veld holland politikus szerint ez újabb "sajnálatos és idegenellenes intézkedés" a magyar kormány részéről, amely szembemegy az unió értékeivel és politikájával. "Világos választ akarok a Bizottságtól. Megvárják, míg megépül a kerítés, vagy még az előtt beavatkoznak?" - fogalmazott a politikus, aki szerint a görög, spanyol és bolgár határon álló kerítések is azt bizonyítják, hogy az "Európa-erőd" nem megoldás. A svéd Cecilia Wikström, a liberális frakció migrációs kérdésekért felelős szóvivője szerint elfogadhatatlan, hogy miközben minden korábbinál többen menekülnek a világban, Magyarország "falakat emelve elszigetelje magát". Wikström arra figyelmeztetett, "Magyarországnak tiszteletben kell tartania a nemzetközi jogot, például a genfi egyezményt. Kötelességünk és nem választás kérdése, hogy szolidárisak legyünk, és jogilag korrekt eljárásban részesítsük a menedékkérőket".
Tavaly az Unió 28 tagországában, valamint Norvégiában és Svájcban összesen több mint 660 ezer menedékkérelmet nyújtottak be, ami az uniós szintű adatgyűjtés 2008-as megkezdése óta a legmagasabb szám. Ezt az Európai Menekültügyi Támogató Hivatal (EASO) közölte tegnap. A legfőbb fogadó országok listáját Németország vezette 200 ezer fölötti kérelemmel, utána következett Svédország, Olaszország és Franciaország egyaránt 50 ezer és 100 ezer közötti kérelemmel, majd pedig Magyarország 50 ezer alatti kérelemmel az EASO adatai szerint. A legnagyobb arányban - több mint 120 százalékkal - Olaszországban és Magyarországon növekedett a kérelmek száma 2014-ben 2013-hoz képest.
Tunézia falat emel líbiai határán, hogy megvédje magát a szélsőségesektől – jelentette be az észak-afrikai ország miniszterelnöke, alig két héttel a 38 halálos áldozatot követelő szúszai merénylet után. A terrorakcióban főleg európai turisták haltak meg, Szúsza ugyanis kedvelt üdülőhely. Habíb Eszid miniszterelnök az állami tévében beszélt kedd este a líbiai kerítésről, ami szerint azért kell, hogy megvédje Tunéziát a Kadhafi megbuktatása után káoszba süllyedő Líbiából beáramló szélsőségesek ellen. A határzár 168 kilométer hosszú és két méter magas lesz. A tengerparttól induló kerítés építését már megkezdték, és várhatóan év végéig be is fejezik. A kormány tájékoztatása szerint a tunéziai hadsereg építi fel a falat, amelynek mentén ellenőrző pontokat is fognak telepíteni.