Tudomány;internet;írásjel;felkiáltó vessző;magyar helyesírás;Heltainé Nagy Erzsébet;

- Vesszővel felkiáltani

Új írásjel bukkant fel az interneten, a felkiáltó vessző. Ez önmagában még nem jelent újdonságot, mivel azt már 1992-ben már kitalálták, majd megpróbálták elterjeszteni, de nem sikerült. Pedig hasznos lehetne: segítséget nyújthat, ha mondat közben szeretnénk felhívni valamire a figyelmet, vagy egyszerűen csak hangsúlyozni szeretnénk egy szövegrészt.

Előnye a vesszőhöz képest, hogy amíg az elmossa a különbséget az érzelmi töltetű, különösen fontos információt hordozó tagmondatok és a semleges tónusúak között, addig az "új" írásjel ezt nem teszi. Kinézete és használata egyszerű: a felkiáltójel pontja helyett vesszőt kell tenni, majd azt a tagmondatok közé beilleszteni.

Hiába viszont a praktikus írásjel, ilyen a magyar helyesírásban nem létezik - közölte lapunk megkeresésére Heltainé Nagy Erzsébet, az MTA Nyelvtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. Hozzátette, hogy lesz-e valaha ilyen jel a magyar helyesírásban, azt nem lehet előre megmondani, de vélhetően nem. Az írásjelek rendszere változhat, bővülhet, de a normatív írásgyakorlatban elégnek bizonyul a meglévő írásjelek rendszere - közölte.

Vitányi Iván "olyan magasan jár, hogy nem bukhat el párthatárokban". A szocialista Lendvai Ildikó ezzel indokolta, miért köszöntötte fel tegnap a DK örökös, tiszteletbeli elnökét az MSZP kulturális tagozata és a Deák Ferenc Kör is 90. születésnapján. Lendvai szerint a szociológus, író, esztéta, politikus szellemi életművére "mindenkinek haszonélvezeti joga van, aki képes azt felhasználni".