Kritikus megállapítások szerepelnek abban a szakértői jelentésben, amit a mentőszolgálat vezetőjének kérésére készítettek. Ebben azt vizsgálták, milyen szerepe volt nyolc beteg szívmegállásában egy újonnan bevezetett, kötelezően alkalmazandó légút-biztosítási technikának, az RSI-nek - közölte kedden a Népszabadság.
A 2013. októbere óta alkalmazott módszer lényege, hogy a mesterséges lélegeztetésre szoruló beteg egy olyan injekciót kap, amitől a spontán légzése leáll. Ezáltal az orvos vagy a mentőtiszt a mesterséges lélegeztetéshez szükséges tubus gond nélkül elhelyezhető. A módszernek azonban - a lap szerint - több hibája van.
A mentők is kevésbé tartják biztonságosnak, mint a korábbi módszereket, nem csoda tehát, hogy a főigazgató szakértők véleményét kérte ki az ügyben. A Népszabadság birtokában lévő jelentés szerint a vizsgálatokat végző Lászik András egyetemi adjunktus, igazságügyi orvos szakértő és Pénzes István professzor megállapította: a szer alkalmazása összefüggésben lehet a betegek halálával.
Ráadásul a dokumentumban felhívják a figyelmet, az alkalmazott gyógyszerek adagja és kombinációja a vizsgált esetekben nem volt kellően átgondolt. Azt az érintett betegek a mentősök beavatkozásakor jóval nagyobb dózisban kapták, mint ami a műtétek előtti altatásnál szokásos, vagyis minden valószínűség szerint hozzájárulhatott a betegek halálához.
S hogy ez mit is jelent pontosan? Az izombénító szer hatását az altató felerősítheti, vagy akár meg is nyújthatja, ha altatáshoz szükséges készítményekkel kombinálják. Ennek eredménye szívritmuszavar lehet, ami akár végzetes is lehet. Fontos kiemelni azonban, hogy a szakértők elismerték, az OMSZ-t egyértelműen jó szándék vezérelte akkor, amikor egységes eljárásrendet akartak bevezetni a mentésben.
Ám a szakértők szerint ezek az esetek egyértelműen jelzik, a kivitelezés problémákba ütközött. Végül pedig kiemelték, ha az új módszert tapasztalatlan, kellő gyakorlattal nem rendelkezők végzik, a nem standardizált gyakorlat alkalmazásával elkerülhetők a keringésleállások.
A napilap által közöltek nem maradtak válasz nélkül, az OMSZ nevében Győrfi Pál kommunikációs és pr igazgató reagált az állításokra. Elmondta, a magyar mentők a jelenleg létező legeredményesebb légút-biztosítási eljárást alkalmazzák. A magyar mentőhelikopterek és eset-rohamkocsik szakemberei az eljárással az elmúlt években több ezer életveszélyes állapotú beteg életét mentették meg.
Az RSI - ahogyan a Győrfi elmondta - a jelenleg létező legeredményesebb légútbiztosítási módszer, mely maximális betegbiztonságot nyújtva ma már "aranystandardként" alkalmazott eljárás számos fejlett ország - USA, Egyesült Királyság, Ausztrália - sürgősségi ellátásában. A szakmai megosztottságra úgy reagált: egy korszerű eljárás bevezetése, a megszokott, hagyományos módszer megváltoztatása óhatatlanul ellenérzést kelthet azokban, akik a hagyományokhoz ragaszkodnak és nehezen fogadják be az újat.
Így történt ez annak idején az első, légcsőbe vezetett tubus - intubáció -, az első elektromos áramütéssel beindított szív - defibrilláció - és az első szívbe juttatott elektróda - pacemaker-terápia - esetében is, de a tapasztalatok az előrelépést igazolták - egészítette ki gondolatát. Végül közölte, mivel a Népszabadság cikke a betegek mentőellátásba vetett bizalmát - a túlélés, gyógyulás alapfeltételét - ingathatja meg, ezért az OMSZ a lap ellen jogi lépéseket tesz.