Reflex;Spanyolország;Görögország;válság;

- Elhatárolódnak a spanyolok

Miközben Spanyolország hivatalosan a Görögországgal való párbeszéd folytatását szorgalmazza az EU-ban, a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) politikai előnyt igyekszik kovácsolni a görög válságból – írta az ellenzéki spanyol szocialistákhoz közelálló El País című lap

Pablo Casado, a PP új szóvivője azt hangsúlyozta, hogy Spanyolország és Görögország között nem vonható párhuzam, a spanyoloknak nem felel meg a görög kormánypárt, a Sziriza politikája. A szóvivő a Szirizát az új spanyol protesztpárttal, a radikális baloldali Podemossal igyekezett egybemosni. Mariano Rajoy spanyol kormányfő egyben az ellenzéki szocialistákat is támadta, mondván, a PSOE a radikálisok bábja lett, s hátat fordított korábbi középutas politikájának. A Podemos vezetőit pedig a miniszterelnök azzal vádolta meg, hogy mindent le akarnak rombolni, eget-földet ígérnek, aztán majd szegénységbe taszítják Spanyolországot.

Mindeközben a Podemos (a párt nevének jelentése: „Meg tudjuk tenni”) vezetője, Pablo Iglesias a Cadena Ser rádiónak nyilatkozva igyekezett elhatárolódni a Szirizától. „Bár nagyon jó barátságban vagyunk, szerencsére Spanyolország nem Görögország, a spanyol gazdaság súlya jóval nagyobb az eurózónában, a gazdasági helyzet szilárdabb, az intézmények stabilabbak, a körülmények teljesen különbözőek” – mondta a politikus. Iglesias szerint 2015 a változás éve lesz, hiszen az év végén esedékes spanyol parlamenti választások előtt nagyjából hármas holtverseny alakult ki a PP, a PSOE és a Podemos között, s az új pártnak akár arra is esélye lehet, hogy miniszterelnököt küldjön a Mocloa-palotába. A friss felmérések ugyanakkor a görög események nyomán a radikális párt visszaesését mutatják, a Podemos támogatottsága már csak 15 százalék körüli.

Dzsohar Carnajev, a májusban halálra ítélt bostoni robbantó jogi csapata tegnap keresetet adott be a bíróságra, új tárgyalás kiírását kérve.