Javaslatcsomagot készített a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) a gólyatáborok és egyetemi rendezvények biztonságának növelése érdekében. A HÖOK tavaly ősszel kezdte meg az intézményi hallgatói önkormányzatokkal a rendezvényszervezés - kifejezetten a gólyatáborok - jelenlegi gyakorlatainak vizsgálatát. "Célzottan a gólyatáborokra született a szabályozási ajánlás, egy jogi segédlet a jelenlegi rendezvényszervezési szabályokról, továbbá, a feladatokra javaslatokat tévő jó gyakorlatok gyűjteménye" - mondta Gulyás Tibor, a HÖOK elnöke, aki szerint nem jó megoldás, hogy idén két olyan karon is elmarad a gólyatábor, ahol korábban erőszakos cselekmény történt. A javaslatok kidolgozásában szakemberek - jogászok, rendezvényszervezők, pszichológusok, trénerek - is részt vettek.
A HÖOK javaslata szerint konfliktuskezelési, személyiség-, intelligencia-, és más alkalmassági teszteket kellene elvégeznie a gólyatáborok szervezőinek, akiket egy, az állásinterjúkon is használt módszerrel - például stresszinterjúkkal - kellene versenyeztetni, hogy így szűrjék ki az alkalmatlanokat. A HÖOK szerint - mivel a módszer hosszadalmas és költséges - elég lenne a főszervezőt így kiválasztani. Egy olyan házirendmintát is összeállítottak, amelyben kikötnék, hogy a táborok zártkörűek legyenek, vagyis csak az elsőévesek és a szervezők lehetnek jelen, érkezéskor és távozáskor pedig mindenkit regisztrálni kellene. Emellett betiltanák, hogy fotók, videók készüljenek a táborokban.
A szervezet javaslatában közösségi játékokra is tesz ajánlatot, amelyek egy része kifejezetten a nők védelmére összpontosítana. "A gyűjtemény olyan feladatokat is tartalmaz, melyek a nők védelmében alakuló civil kezdeményezésekhez - Save the Queens - csatlakoznak és az egymáshoz való pozitív hozzáállásunk kialakításában segítenek. Előkészületek zajlanak a szervezők képzésére, készségeinek fejlesztésére, valamint egy a fiatalok biztonsága érdekében szerveződő projekt is tervezés alatt áll" - mondta a HÖOK elnök.