Hasszan Rohani iráni elnök előzőleg nem zárta ki a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértőinek vizsgálatait az iráni katonai létesítményeknél, de azt sem akarta biztosítani, hogy ezt mindig engedélyezzék – mondta el Amano Jukijának, a NAÜ vezetőjének. Nem osztotta ezt a derűlátást a a NAÜ főigazgatója. Óvatosan azt közölte, úgy érzi, mindkét fél jobban megérti egymást, s már látják, merre induljanak tovább, "de még igen sok munka áll előttünk".
A parcsini objektum állandó viták forrása . A katonai létesítménybe egyszer, 2005-ben már bebocsátást nyertek a NAÜ szakértői. A nemzetközi ellenőrök azt gyanítják, Irán azért tart annyira az itteni ellenőrzésektől, mert Parcsinban tesztrobbantásokat végeztek nukleáris fegyver kifejlesztésének céljával.
Előzőleg előrehaladásról számolt be Madzsid Tahte Ravanhi iráni külügyminiszter-helyettes azt közölte, hogy a szakértői munka lényegében lezárult, s elkészítették a szerződés tervezetét. „Előrehaladást értünk el mind a politikai, mind a technikai kérdésekben” – erősítette meg Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
Közben Rohani iráni elnök Bécsbe küldte kabinetfőnökét, Mohammed Nahavandiant azzal a feladattal, hogy gyorsítsa fel a bécsi nukleáris tárgyalásokat. A hatok külügyminiszterei a tervek szerint vasárnap térnek vissza az osztrák fővárosba, s próbálnak megállapodásra jutni az utolsó vitás kérdésekről.
A kabinetfőnök egyébként előzőleg egy az őt szállító repülőgép fotóját tette ki az Instagram közösségi oldalra, s azt kérte az emberektől, imádkozzanak érte. Az iráni IRNA hírügynökség szerint „különleges misszióról” van szó, amelyen a megbízott „a szükséges konzultációkon” vesz részt.
A hatok legkésőbb július 7-ig akar megállapodni Teherán képviselőivel egy olyan megállapodásról, amely garantálná, hogy Irán nem katonai célokra használja fel atomprogramját.