MLSZ;szurkolói kártya;

Fotó: Népszava

- Összeomlott az MLSZ kártyavára

Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke tegnap bejelentette, hogy nem lesz kötelező a szurkolói kártya, csupán lehetőség, így a klubok maguk dönthetik el, hogy továbbra is csak kártyával rendelkező drukkereket engednek-e be a stadionba. A módosítás megosztotta az egyesületeket és a szurkolókat is.

„A javuló infrastrukturális háttér, a gazdaságilag és szakmailag megerősödött környezet, az új támogatási rendszer és a rend terén tapasztalt látványos változások arról győztek meg bennünket, hogy ebben az új helyzetben átgondolhatjuk eddigi álláspontunkat a szurkolói kártya kötelező használatáról. A bizalom jeleként és a futballban szereplők nagyobb felelősségvállalása mellett szabályrendszerünkben a korábbi kötelezettséget lehetőséggé alakítjuk át” - fogalmazott a Magyar Labdarúgó Szövetség honlapjának Csányi Sándor elnök.

Vagyis az NB I 2015-2016-os idényében már nem lesz kötelező a szurkolói kártya, a klubok dönthetnek arról, hogy továbbra is csak kártyával rendelkező drukkereket engednek-e be a stadionba (a válogatott mérkőzéseit kártya nélkül is meg lehet tekinteni).

„Amikor bevezettük a szurkolói kártyát, akkor azt - a sokszor hangoztatott kényelmi szempont mellett - azért is tettük, hogy segítsük hazánkban egy más típusú vásárlói kultúra kialakulását. Létrehoztunk egy központi jegyrendszert, amelyen keresztül elővételben, egységes felületen keresztül vásárolhatnak jegyet a szurkolók. Ezen újítások működnek: egyre többen vesznek online és elővételben jegyet, és kétszázezer szurkoló döntött a kártya kiváltása mellett” - mondta az elnök, majd hozzátette: a kártyahasználat a jövőben is jelentős előnyt biztosít a szurkolók számára, hiszen gyorsítja és megkönnyíti a jegyhez jutást és a stadionba való belépést. Aki kártya nélkül jár meccsre, az a törvényi előírások betartása miatt nehézkesebb ügyintézésre számíthat, hiszen a személyes adatait minden esetben hitelt érdemlően meg kell adnia a jegy vásárlásakor.

Az egyelőre kérdéses, hogy a fanatikus szurkolókat, más néven ultrákat a döntéssel vissza tudják-e csalogatni a stadionokba, így jelentősen megnövelve a nézőszámot. Az NB I utolsó fordulóját például átlagban 2279 néző élvezte a helyszínen. Lapunk megkereste a Szurkolók Személyiségi Jogok Nélkül mozgalmat, ám egyelőre nem kommentálták Csányi döntését.

A nagy kérdés: visszatérnek az ultrák? FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

A nagy kérdés: visszatérnek az ultrák? FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

A debreceni ultrák viszont a kártyarendszer eltörlésével sem járnak majd meccsekre. Pethe Tamás, a Loki Szurkolók Egyesületének szóvivője a dehir.hu-nak elmondta: nekik nem a szurkolói kártyával, hanem a regisztrációval van gondjuk, az pedig megmaradt, így az ultrák továbbra sem mennek meccsre, amíg a regisztráció érvényben van. A szóvivő kiemelte: a szurkolóknak azzal van problémájuk, hogy bűnözőként kezelik őket, holott arra semmi szükség, mivel ma már a stadionokban nagy felbontású kamerák működnek, a rendbontókat könnyű azonosítani és felelősségre vonni.

Ami pedig a klubokat illeti, a legérdekesebb helyzet a Ferencvárosnál van, ugyanis ott a szurkolók elsősorban nem a szurkolói kártya, hanem a vénaszkenner ellen tiltakoznak. Megkerestük a zöld-fehér egyesületet is, ám lapzártánkig nem kommentálták az MLSZ döntését, így egyelőre nem tudni, marad-e a kártyarendszer és/vagy a vénaszkenner.

Az első osztály 12 csapatát megosztotta az MLSZ határozata. Az FTC és a Paks lapzártánkig nem reagált Csányi Sándor nyilatkozatára, míg az Újpest, a Puskás Akadémia és az MTK egyelőre nem döntött. A Haladásnál Czeglédy Csaba az MSZP frakcióvezetője levélben fordult Szombathely polgármesteréhez, hogy a klub törölje el a szurkolói kártyát. A többi csapat stadionjába viszont nem kötelező a kártya.

Az MLSZ elnöksége várhatóan a következő szezon végén tárgyalja újra a rendszert, s a választható kártyahasználat melletti érveknél a szurkolásra vonatkozó szabályok betartását, valamint az élvonalbeli mérkőzések átlagos nézőszámának emelkedését veszi majd figyelembe.

A döntéssel párhuzamosan a fociszövetség változtat a fegyelmi büntetésekkel kapcsolatos gyakorlaton is, s a továbbiakban csak azokat a szabálysértéseket szankcionálja szigorúan, amelyeket az UEFA és a FIFA is, ugyanakkor megmarad a zéró tolerancia a rasszizmussal szemben.

Kronológia
2014. június: a Magyar Labdarúgó Szövetség döntött a szurkolói kártya bevezetéséről
2014. július vége: megkezdődik a szurkolói tiltakozás
2014. augusztus 26.: A tüntetések ellenére is ragaszkodik az MLSZ a kártyához, ugyanakkor azoknál a kluboknál, ahol ez a stadionfejlesztés miatt indokolt, lehetőség van a halasztásra, legfeljebb tavaszig
2014. szeptember 15.: az NB I-es mérkőzéseket csak szurkolói kártyával lehet látogatni
2015. április eleje: A kártya ára ingyenesről 500 forintra változott
2015. április 12.: Ferencváros-Újpest rangadó. A szurkolás megoszlik. A stadionon belül telt ház, több mint 21 ezer ember buzdította kedvenceit, a létesítményen kívül pedig 5-6 ezer Fradi ultra tüntetett a vénaszkenner és az FTC vezetősége ellen, de 2-3 ezer lila-fehér drukker is távol maradt a rangadótól.
2015. július 1.: az MLSZ bejelenti, hogy a 2015-2016-os szezontól nem kötelező a szurkolói kártya, csupán lehetőség
 Így látják a klubok

Békéscsaba: „A Békéscsaba 1912 Előre Nem teszi kötelezővé a klubkártya kiváltását, de kifejezetten ajánlja.”

Debrecen: „A Sutjeska elleni Európa-liga-selejtezőn nem lesz szükség szurkolói- vagy stadionkártyára. Az MLSZ legutóbbi állásfoglalása alapján a DVSC vezetői úgy döntöttek, hogy erre a mérkőzésre stadionkártyával nem rendelkező nézők egyszerűen, a nevük megadásával is válthatnak belépőt.

Diósgyőr: „A döntés alapján a DVTK vezetése úgy határozott, hogy a 2015-2016-os bajnokságban a Diósgyőr hazai mérkőzései klubkártya nélkül látogathatók.”

Honvéd: „A Bp. Honvéd üdvözli az MLSZ azon döntését, hogy a jövőben nem teszi kötelezővé a klubkártyát. Az új bajnokság kezdetétől Kispesten sem lesz kötelező a klubkártya használata. A Bozsik Stadionban az MLSZ döntése nem okoz semmilyen gondot, hiszen évek óta rend van a kispesti pályán. A jövőben tehát nem lesz kötelező a klubkártya, ugyanakkor a gyorsabb bejutás érdekében javasoljuk, hogy szurkolóink használják a klubkártyát, hiszen az jelentősen csökkenti a várakozást a pénztáraknál.”

MTK: „Az MTK Budapest vezetősége haladéktalanul egyeztet a klub szurkolóival, a szurkolói szervezetek és csoportok képviselőivel és a véleményük figyelembe vételével, velük közösen kíván dönteni a kérdésben.”

Puskás Akadémia: „A Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia a januári 1544 szurkolói kártyáról, már májusra elérte a 6114 klubkártya számot, ami a 3800 férőhelyes Pancho Arénát tekintve kiemelkedő átlag a magyar labdarúgás egészét tekintve. Az Akadémia és NB1-es csapata mindvégig az MLSZ-szel szorosan együttműködve, a magyar labdarúgás felemelkedését szolgálta és kívánja szolgálni. Ennek szellemében az Akadémia minden, a magyar labdarúgást érintő szövetségi határozatot betart és betartat.” (A Puskás Akadémiát megkerestük, hogy világossá váljon, eltörlik-e Felcsúton a szurkolói kártyát. Takács Bence kommunikációs igazgató lapunknak elmondta: jelenleg a csapat felkészülése zajlik, így egyelőre nem foglalkoznak a szurkolói kártyával.)

Újpest: „Klubunk egyelőre nem kíván állást foglalni, a hivatalos tájékoztatás után alakítja ki az Újpest FC álláspontját a 2015/16-os szezon klubkártyára vonatkozó politikáját illetően.”

Vasas: „Annak ellenére, hogy az MLSZ elnöksége szerda reggeli közleményében a klubok hatáskörébe helyezte, hogy szurkolói kártyához kötik-e a mérkőzésekre történő beengedést, vagyis lehetőséggé vált, a szurkolói kártya nem szűnik meg és azzal gyorsabban lehet jegyhez és jelen esetben bérlethez is jutni. Így arra kérjük a szurkolói kártyával rendelkezőket, hogy azt szíveskedjenek magukkal hozni, mert így gyorsabb lesz a bérletügyintézés. Aki viszont nem rendelkezik szurkolói kártyával, az a személyi igazolványát mindenképpen hozza magával.”

Videoton: „Élve az MLSZ nyújtotta lehetőséggel a Videoton FC a Sóstói Stadionban, az elmúlt idényhez hasonlóan, továbbra sem teszi kötelezővé a szurkolói kártya használatát. A kölcsönös bizalomra épülő, egy idényre szóló időszak ugyanakkor mind a klubra, mind a szurkolókra komoly felelősséget ró, hiszen a szövetség elnöksége a következő szezon végén visszatér a kérdésre, és megvizsgálja a döntés hatásait a szurkolásra vonatkozó szabályok betartására.”

Kontinenstorna elődöntőjében ritkán látott módon, 6-1-re győzött az argentin labdarúgó-válogatott Lionel Messi remeklésével Paraguay ellen, s ezzel bejutott a Copa América fináléjába.