"A közérdekű- és közpénzadatok megismerhetősége mindannyiunk alapvető joga, és ennek a jognak a gyakorlása nem attól lesz olcsó, ha az állam fizetési kötelezettség előírásával rettenti el a polgárait az adatkérésektől" - közölte tegnap a Transparency International, miután az Igazságügyi Minisztérium (IM) válaszolt tiltakozó levelükre. A korrupcióellenes szervezet méltányolta is a Trócsányi-tárca magyarázatát, ugyanakkor értetlenül fogadták a kormány afeletti sajnálatát, hogy kifogásaikat nem a májusban zajlott társadalmi vita során tették meg, hiszen a fizetési kötelezettséget bevezető szabály ebben a formában nem szerepelt az akkor közzétett tervezetben.
A kabinet mindennek ellenére hajthatatlan a közérdekű adatigénylések fizetőssé tételében, s az adatnyilvánosság szűkítésében. A Trócsányi-javaslat mögé beállt a kormánypárti frakció is. A törvénymódosítás részletes vitáját kedd este tartották, Répássy Róbert államtitkár arról beszélt, "a szolgáltatás igénybe vételéért fizetni lehet". Erre reagálva az MSZP-s Bárándy Gergely emlékeztette: egy alkotmányos szabadságjog gyakorlása nem könyvtári szolgáltatás, egyértelmű, hogy a kormány gyakorlatilag törvényesíteni akarja a korrupciót. Erre reagálva a fideszes Tuzson Bence arról beszélt: "arra kell szorítani az állampolgárokat, hogy minden jogot a rendeltetésüknek megfelelően gyakoroljanak". Magyarán a sürgősséggel már jövő hétfőn elfogadni tervezett Trócsányi-javaslat bevallottan vissza kívánja szorítani a közérdekű adatigényléseket.
Ennek ellenére a terveket a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke sem tartja alkotmányellenesnek. Péterfalvi Attila azt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek, hogy nem kongatna semmiféle vészharangot, mert szerinte majd ki fog alakulni az adatigénylések megfelelő gyakorlata. Ezzel szemben tegnap reggel - kissé követhetetlen módon - már olyan közleményt adott ki, miszerint a személyes adatok védelméhez és a közérdekű adatok megismeréséhez való jog "két alkotmányos alapjog, a rendszerváltás vívmánya, a demokratikus jogállam garanciája; funkciójuk a polgárok átláthatatlanságának és a nyilvánosságon keresztül az állam és a közpénzek felhasználásának ellenőrzése." A NAIH-elnök azt is hozzátette: "a technika fejlődésének hatásaira az Európai Unióban formálódó új adatvédelmi rendelet várhatóan gyorsabban és hatásosabban tud reagálni. A magyar adatvédelmi jogalkalmazásnak emellett az alkotmánybíráskodás és az ombudsmani gyakorlat során felhalmozott tudást megőrizve kell érvényre juttatnia a közös európai értékeket. Az egységesülő Európában kívánatosnak tartanánk, azt is, hogy az érem másik oldalán, az információszabadság szabályozása és gyakorlata is közös értékeken alapuljon." Magyarán: Péterfalvi és hivatala európai szabályozást sürgetne a kérdésben.