merénylet;tengerpart;Tunézia;Saif Rezgui;

- Líbiában készítették fel a tunéziai merénylőt

Nagy valószínűséggel egy líbiai kiképzőtáborban készítették fel azt az embert, aki pénteken harminckilenc turistát lőtt le a tunéziai tengerparton. A nyomozás eredményei szerint a 23 éves Saif Rezgui kapcsolatban állt terroristákkal. Líbia, ahol a rivális kormányok csatározása országszerte káoszhoz vezetett, közkedvelt célpontja lett az Iszlám Államnak és egyéb terrorszervezetek, akik hasznot húznak a fejetlenségből.

A Bardo múzeum ellen intézett márciusi támadás elkövetőiről is később derült ki, múlt év végén illegálisan átszöktek Líbiába kiképzésre. Rezgui is kiváltotta tavaly útlevelét, de azon nincs nyoma a határátlépésnek.

A hatóságok letartóztattak három embert, akik feltehetőleg segítettek a támadás megszervezésében. A hazaszállított brit sebesültek szerint több merénylő lövöldözött a strandon. Nagy-Britanniában tegnap is összeült a COBRA, pénteken egy napos néma csenddel emlékeznek az áldozatokra.

A tunéziai Egészségügyi Minisztérium a pénteki támadás halottai közül eddig huszonkilencet azonosított, köztük tizenkilenc brit, három ír, egy belga, két német, valamin egy portugál és egy orosz állampolgárt. A támadás napokkal az előtt történt, hogy az országban új, magasabb biztonsági készültséget akartak bevezetni a Ramadán hava miatt.

Bedzsi Kaid Esz-Szebszi elnök egy rádióinterjúban elmondta, mostantól fegyveres biztonsági embereket állítanak a tengerpartokra, hogy biztosítsák a turisták védelmét, valamint tartalékos katonákat is mozgósítanak. Péntek óta a hatóságok legalább nyolcvan szabályozatlanul működő mecsetet bezárattak, ahol vélhetőleg radikális tanokat terjesztettek. Hasonló intézkedéseket terveznek az alkotmányellenes ötletekkel kampányoló pártok és szervezetek ellen is.

Csapás a turistaiparra

Félmilliárdos veszteséget okozott Tunéziának a terrormerénylet. A kormányzat legkevesebb 515 millió dollárra becsüli azt a kárt, amit 2015-ben az idegenforgalom szenved el a terrortámadás következtében - közölte a Reuters hírügynökség.

Az Idegenforgalmi Minisztérium szerint egy előzetes becslés azt mutatja, hogy a teljes gazdaságra kihatással lesz a válság. Tunézia tavaly 1,95 milliárd dolláros bevételre tett szert turizmusból, amely a nemzeti jövedelme 7 százalékát és a külföldi valutatartalékának legfontosabb forrását jelenti.



Miközben nem csökken a feszültség Oroszország és az Európai Unió között, s tovább éleződik Moszkva viszonya az Egyesült Államokkal, érdekes hírek érkeznek a szorosabbá váló kínai kapcsolatokról.