Amire a szervezők minden évben igyekeznek: felvállalni a társadalmi részvételt, fókuszba helyezni a közösségi és művészeti aktivitást. Cél, teret adni a fősodorbeli kultúra kritikusainak, független gondolkodóknak és szabad művészeknek, átlendíteni őket az alternatív klubok, szubkultúrák világából a szélesebb értelemben vett fesztiválplaccra. Ez köti össze a Bánki-tó közösségét.
Az idei fesztivál egyik legfontosabb újítása, hogy egy komplett színházi minifesztivál született meg benne, ahol az olyan független alkotóműhelyek – mint a PLACCC, a Dollár Papa Gyermekei, a Független Színház, a Tünet Együttes vagy a Szputnyik Hajózási Társaság - kifejezetten Bánkitóra készített, illetve a fesztivál tematikájához szabott előadásokat mutatnak be.
Zenei programok összeállításakor szervezőket az vezérelte, hogy teret adjanak a progresszív, dinamikus, karakteres, saját üzenettel bíró, ám jelenleg a klubvilágból kitörni kevésbé esélyes csapatoknak. Szabó Benedek és a Galaxisok, Margaret Island, VAN Filmzenekar, Mary Popkids, Antonia Vai, Péterfy Bori & Love Band - néhány a fellépőik közül.
Bohócok a Láthatáron Csoport, E-Mancik Színházi Manufaktúra, Éjjel-nappal 7ker, Fórum Társulat, Független Színház, Grecsó Zoltán, HOPPart Társulat, PLACCC/Dollár Papa Gyermekei, SUS, Szputnyik Hajózási Társaság - Mentőcsónak Egység, Titkos Társulat & Haverz Trió, Tünet Együttes,
A fesztivál közreműködői többek között az Átlátszó.hu, Belső közlés (Klub Rádió), Budapest Pride, Dor Hadas, Heti Betevő, hvg, Kettős Mérce, Mérei Ferenc Szakkollégium, Migráns Szolidaritás Csoport, Néprajzi Múzeum, Romakép Műhely, Transparency International Magyarország.