végtörlesztés;Gömöri Zsolt;

Gömöri Zsolt Fotó: Tóth Gergő, Népszava

- A minisztériumi dolgozók is kaptak Gömöri-féle támogatást?

A Magyar Paralimpiai Bizottság volt elnöke szerint nem igaz, hogy egyetlen minisztériumi köztisztviselő sem kapott támogatást devizahitelének végtörlesztéséhez - írja a Magyar Nemzet. 

Gömöri Zsolt a lapnak úgy összegezte a minisztériumoktól kikért adatokat, amely szerint csak ő kapott támogatást devizahitele végtörlesztéséhez, hogy ez nem igaz, ahogy az sem, hogy „egyetlen minisztériumi köztisztviselő sem élt ezzel a lehetőséggel”. Szerinte azt is valótlanul híresztelte a lap, hogy a kormány a tárcák válaszainak összesítése után azt közölte, hogy a támogatások ügyében a minisztériumok munkatársai nem érintettek.

A volt elnök azt is cáfolta, hogy „a minisztériumok munkatársainak egyike sem élt a Gömöri Zsolt által hangoztatott lehetőséggel”,  az immáron gyanúsítottként is kihallgatott volt sportvezető azonban egyetlen állításához sem csatolt bizonyítékokat. Ahogy az sem derült ki, hogy Gömöri honnan veszi, hogy minisztériumi dolgozók is kaptak támogatást.

A Magyar Paralimpiai Bizottság volt elnökének botránya májusban robbant ki, amikor kiderült, hogy 2012-ben Deutsch Tamás alelnök, a Fidesz európai parlamenti képviselője javaslatára hárommillió forintos támogatást kapott arra, hogy végtörlesztéssel kifizesse devizahitelét. Ezután nemcsak a végtörlesztésről, hanem például az autóbérlésről, a jutalmakról, a jutalékokról vagy épp az üzemanyagköltségek térítéséről is jelentek meg cikkek, amelyeket Gömöri sajtótájékoztatóján próbált cáfolni, majd lemondott elnöki posztjáról. Az ügyben többen tettek feljelentést, s a Nemzeti Nyomozó Iroda indított nyomozást hűtlen kezelés bűntettének megalapozott gyanúja miatt - idézte fel a lap.

A Gömöri-ügy naptárának jelentősebb napjai
2012. Deutsch Tamás, az MPB alelnöke javaslatára Gömöri Zsolt és további három munkatársa végtörlesztését állja a bizottság. Az elnök 3 milliós vissza nem térítendő pénzt kap erre a célra.A paralimpia után 17 millió forintos prémiumban részesül a parasportolók eredményei kapcsán Gömöri.
2015. május 4. Gömöri kérésére az MPB felügyelőbizottsága (fb) alaposan kivizsgálja a szervezet működését.
2015. május 7. Az RTL Klub Híradója beszámol a 3 millió forintos végtörlesztésről. Az ügy kipattanását követően az MSZP és a Jobbik is lemondásra szólította fel a bizottság teljes elnökségét és Gömörit.
2015. május 12. Gömöri bejelenti, hogy visszafizette a 3 milliót a közös kasszába.
2015. május 14. Parasportolók nyolc pontból álló nyilatkozatot adnak át az MPB elnökének a Magyar Sport Házánál.
2015. május 20. Már 500 aláírónál tart az internetes petíció, az elnök lemondása érdekében.
2015. május 21. A Központi Nyomozó Főügyészségen csoportos feljelentést tesznek több parasportoló nevében Gömöri ellen.
2015. május 24. Gömöri Zsolt rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy egy „minden részletében megkonstruált, hazug lejárató kampányt folytatnak” ellene. Megnevezte a lejáratási kísérlet részvevőit is.
2015. május 26. Az MPB elnöke sajtótájékoztatón cáfolta a sajtóban ellene felhozott 15 vádpontot, továbbá június 19-re rendkívüli közgyűlést hívott össze.
2015. május 28. Az fb „mindent rendben talált” a nyilvánosságban megjelent ügyekkel kapcsolatban, majd közölte lemondását. Ugyanezen a napon a Coca-Cola bejelentette, hogy felfüggeszti az ügy rendezéséig az MPB-nek nyújtott támogatását, este pedig Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke is kifejezte, hogy jobban tenné Gömöri, ha távozna.
2015. május 29. A jochapress.hu értesülései szerint az fb mégsem talált mindent rendben az MPB körül, ugyanis kimaradtak bizonyos pontok a vizsgálatról szóló közleményből.
2015. június 2. Nyomozást rendelt el a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökét érintő feljelentések alapján a Budapesti XIV. és XVI. Kerületi Ügyészség hűtlen kezelés és csalás bűncselekmények gyanúja miatt.
2015. június 4. A bizottság a parasportolókkal „tűzszünetről” állapodott meg a közgyűlésig.
2015. június 10. A hvg.hu nyilvánosságra hozta Kovács Brigitta, az MPB volt gazdasági vezetőjének a felmondólevelét, amelyből az derül ki, hogy többek között azért is menesztették, mert nem volt szabályos a végtörlesztés kifizetésének a módja.

 

Hétfőn az MSZP országgyűlési képviselő csoportja úgy határozott: nem támogatja a budapesti olimpia rendezésének tervét. A szavazók nagy arányban vetették el az ötletet, ami csak azért meglepő, mert alig egy hete a szocialisták budapesti képviselői a fővárosi közgyűlés szavazásán az igen gombot nyomták meg, azaz támogatták a 2024-es budapesti olimpiát.