;

alapjogok;Trócsányi László;

- Sürgős a kormánynak Trócsányi javaslata

A kormány kérésére jövő hétfőn - azaz a határzárral kapcsolatban tervezett rendkívüli ülésen - már el is fogadja az Országgyűlés az információszabadságról szóló törvény pénteken benyújtott módosítását - vette észre az Átlátszó.hu Semjén Zsolt idevágó, Kövér László házelnöknek címzett kezdeményezését. A miniszterelnök-helyettes azzal indokolt: "ennek elmaradása a jogalkalmazást megnehezítené és fontos jogalkotói célkitűzések késedelmes megvalósítását eredményezné."

Megírtuk: Trócsányi László igazságügyi miniszter pénteken benyújtott javaslata szerint fizetőssé tenné a kormány a közérdekű, vagy közérdekből nyilvános adatok megismerését, ráadásul az adatkezelő állami szerveknek számos kiskaput teremtene arra is, miként mazsolázzanak az adatkérők és kiadandó adatok között, s így titkolhassanak el lényeges információkat. Ráadásul megszűnne az anonim adatigénylés lehetősége is, továbbá a szerzői jog által védett adatokba csak betekintést lehetne kérni. A tervezet indoklásából nem derül ki, miért van minderre szükség, tegnap pedig az MSZP-s Szabó Sándor idevágó parlamenti kérdésére Répássy Róbert igazságügyi államtitkár sem volt hajlandó megindokolni a terveket, csupán annyit mondott, késő délután tárgyal a törvényjavaslatról a törvényalkotási bizottság, ezért inkább ott beszéljék meg, ő maga ugyanakkor egyetért a minisztere javaslatával.

A kormányoldallal szemben a szakértők és a civil jogvédők sem tudnak egyetérteni a kabinet terveivel. Négy korrupcióellenes szervezet, a Transparency International Magyarország, a K-Monitor, az Átlátszó.hu és az Energiaklub az igazságügyi miniszterhez, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökéhez és a parlamenti képviselőkhöz fordult, hogy megakadályozzák a közérdekű adatok megismerhetőségének újabb korlátozását. Felhívták a figyelmet: a tervezett rendelkezések arra adnának lehetőséget az állami szerveknek, hogy határozatlan tartalmú korlátozó rendelkezések önkényes alkalmazásával leküzdhetetlen akadályt gördítsenek a közérdekű - azaz alkotmányosan nyilvános - adatok megismerésének útjába. "Közérdekű adatot kérni nem kötözködés, hanem mindenkinek alkotmányos joga, az állam átláthatósága a demokratikus működés feltétele. Az állami szervek úgy csinálnak, mintha az adatigénylők csak rabolnák a közigazgatás idejét, holott az állam kötelessége ezekre a kérdésekre válaszolni" - emlékeztettek a civilek. Úgy vélték, a közérdekű adatok megismerésének szabadsága és az információszabadság érvényesülése a véleménynyilvánítási szabadság és a tudatos választópolgári magatartás előfeltétele, a közpénzköltés ellenőrzésének eszköze, elengedhetetlen a korrupció elleni küzdelemben, más alapvető jogok érvényesülésének kikényszerítésekor is hasznos, és biztosítása az állami szervek kötelessége.

A civilek arra is fölhívták a figyelmet, hogy miután az alaptörvény hitvallása kiköti: "népuralom csak ott van, ahol az állam szolgálja polgárait, ügyeiket méltányosan, visszaélés és részrehajlás nélkül intézi", a kormányjavaslat elfogadása nyilvánvalóan szembemenne az alkotmányos rendelkezésekkel. A négy szervezet ugyanakkor nemcsak a döntéshozókhoz, hanem az állampolgárokhoz is kéréssel fordult: küldjenek ezen a nyáron legalább egy adatigénylést valamely helyi vagy országos hatóságnak, hivatalnak, közintézménynek (kórháznak, egyetemnek, iskolának, könyvtárnak), s gyakorolják az információszabadsághoz fűződő jogaikat. Ha pedig a módosítás tiltakozásuk ellenére hatályba lép, további lépéseket tesznek.

Juhász helyben szervez segítséget
Országos kezdeményezést indít Juhász Péter annak érdekében, hogy az állampolgárok továbbra is térítésmentesen igényelhessenek közérdekű adatokat. Az Együtt alelnöke és belvárosi képviselője megszervezi, hogy országgyűlési és önkormányzati képviselőkön keresztül bárki igényelhessen közadatot, e politikusok ellenőrzési jogköre ugyanis erre kiterjed, és ezért senki nem kérhet pénzt. Ahol az Együtt politikusai jelen vannak, ott ez evidensen működni fog, ahol nem, ott Juhász partnereket fog keresni, mind a függetlenek, mind más pártok képviselőinek bevonásával. A kezdeményezés a Juhász által indított Igazmondó Mozgalom tevékenységének része.

Elkészült az állami kórházak nővérszállóinak felmérése: tízmilliárd forintból 2500 férőhely újulhat meg, ebből 360 szálláshelyet a következő öt évben létesítenének. Az intézmények többsége eddig adományokból kényszerült kiegészíteni az egészségügyi dolgozóknak otthont adó, ám tragikus állapotban vergődő épületek felújításait.