Megírtuk: Trócsányi László igazságügyi miniszter pénteken benyújtott javaslata szerint fizetőssé tenné a kormány a közérdekű, vagy közérdekből nyilvános adatok megismerését, ráadásul az adatkezelő állami szerveknek számos kiskaput teremtene arra is, miként mazsolázzanak az adatkérők és kiadandó adatok között, s így titkolhassanak el lényeges információkat. Ráadásul megszűnne az anonim adatigénylés lehetősége is, továbbá a szerzői jog által védett adatokba csak betekintést lehetne kérni. A tervezet indoklásából nem derül ki, miért van minderre szükség, tegnap pedig az MSZP-s Szabó Sándor idevágó parlamenti kérdésére Répássy Róbert igazságügyi államtitkár sem volt hajlandó megindokolni a terveket, csupán annyit mondott, késő délután tárgyal a törvényjavaslatról a törvényalkotási bizottság, ezért inkább ott beszéljék meg, ő maga ugyanakkor egyetért a minisztere javaslatával.
A kormányoldallal szemben a szakértők és a civil jogvédők sem tudnak egyetérteni a kabinet terveivel. Négy korrupcióellenes szervezet, a Transparency International Magyarország, a K-Monitor, az Átlátszó.hu és az Energiaklub az igazságügyi miniszterhez, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökéhez és a parlamenti képviselőkhöz fordult, hogy megakadályozzák a közérdekű adatok megismerhetőségének újabb korlátozását. Felhívták a figyelmet: a tervezett rendelkezések arra adnának lehetőséget az állami szerveknek, hogy határozatlan tartalmú korlátozó rendelkezések önkényes alkalmazásával leküzdhetetlen akadályt gördítsenek a közérdekű - azaz alkotmányosan nyilvános - adatok megismerésének útjába. "Közérdekű adatot kérni nem kötözködés, hanem mindenkinek alkotmányos joga, az állam átláthatósága a demokratikus működés feltétele. Az állami szervek úgy csinálnak, mintha az adatigénylők csak rabolnák a közigazgatás idejét, holott az állam kötelessége ezekre a kérdésekre válaszolni" - emlékeztettek a civilek. Úgy vélték, a közérdekű adatok megismerésének szabadsága és az információszabadság érvényesülése a véleménynyilvánítási szabadság és a tudatos választópolgári magatartás előfeltétele, a közpénzköltés ellenőrzésének eszköze, elengedhetetlen a korrupció elleni küzdelemben, más alapvető jogok érvényesülésének kikényszerítésekor is hasznos, és biztosítása az állami szervek kötelessége.
A civilek arra is fölhívták a figyelmet, hogy miután az alaptörvény hitvallása kiköti: "népuralom csak ott van, ahol az állam szolgálja polgárait, ügyeiket méltányosan, visszaélés és részrehajlás nélkül intézi", a kormányjavaslat elfogadása nyilvánvalóan szembemenne az alkotmányos rendelkezésekkel. A négy szervezet ugyanakkor nemcsak a döntéshozókhoz, hanem az állampolgárokhoz is kéréssel fordult: küldjenek ezen a nyáron legalább egy adatigénylést valamely helyi vagy országos hatóságnak, hivatalnak, közintézménynek (kórháznak, egyetemnek, iskolának, könyvtárnak), s gyakorolják az információszabadsághoz fűződő jogaikat. Ha pedig a módosítás tiltakozásuk ellenére hatályba lép, további lépéseket tesznek.