Megelégelhette a magyar kormány, hogy mindenféle frinc-franc szervezetecskék, pártocskák, firkászok folyamatosan bírósághoz fordulnak, hogy az általuk – értsd: a magasságos kormány – eltitkolt adatok nyilvánosságra hozhassák. Igen, az Orbán-féle kabinet pontosan tudja a módját, hogyan kell elejét venni a bírósági szabotázsnak; azaz annak a káros gyakorlatnak, hogy egyes bírók nem a kormánynak hódolnak, hanem a nyilvánosságot támogatják.
A Fidesz-KDNP-ből álló élcsapat idáig eltűrte ezeket az akciókat, de mostanra úgy határozott: ez a kiskaput is bezárja. Amúgy azért nevezem a kiskapunak, mert normálisan ez egy nagy kapu, egy hatalmas bejárat lenne, az alkotmány – nota bene: az alaptörvény - által biztosított jog, de tudjuk, ezeket a pártokat a legcsekélyebb mértékben sem érdeklik a hatályos jogszabályok; ha nem tetszik nekik valami, azonnal alkotnak egy új törvényt, kihajítva a régit.
Orbán Viktortól már régóta tudjuk, hogy nálunk a szabályokat, a törvényeket így alkotják: elmagyarázta Tarlós Istvánnak is, ráadásul a nyilvánosság, azaz a tévékamerák jelenlétében, egy buszon állva, hogy miként kell például egy épületet rekvirálni: nos, úgy, hogy törvényt alkotnak rá.
Ez történik most is.
Az új törvény most így szól (a nyelvezetéért előre elnézést): „A közfeladatot ellátó szerv feladat- és hatáskörébe tartozó döntés meghozatalára irányuló eljárás során készített vagy rögzített, a döntés megalapozását szolgáló adat a keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános.” Majd a következő szakasz: „A döntés megalapozását szolgáló adat megismerésére irányuló igény – a döntés meghozatalát követően akkor utasítható el, ha az adat a további jövőbeli döntés megalapozását is szolgálja, vagy ha az adat megismerése a közfeladatot ellátó szerv törvényes működési rendjét, vagy feladat- és hatáskörének illetéktelen külső befolyástól mentes ellátását, így különösen az adatot keletkeztető álláspontjának a döntések előkészítése során történő szabad kifejtését veszélyeztetné”
Ha valakinek gondot okozna a szöveg értelmezése – nem lennék meglepve, ha a többség így járna -, annak könnyítésül az egyszerűsített változatot írom ide: az adatigénylés akkor tiltható meg, amikor a kormány akarja. Ez rendelkezés ugyanis tág teret nyit a „közfeladatot” ellátónak és ellehetetleníti a kíváncsiskodó „civileket.
És ugye nem is vitatható: a kabinet ezúttal is törvényes utat jár; kizárólag a törvények alapján működik. Más kérdés – és erről már többször írtunk -, hogy a törvényeket úgy hajlítja, ahogy akarja. Olyan szabályokat alkot, amilyeneket akar – demokráciában ez így természetes.
Az Orbán-féle demokráciában. Ami ellen, a példa is mutatja, lehetetlen a hagyományos demokratikus eszközökkel tiltakozni.
Új kapukat kell nyitni. Sőt: vágni.