Nagy-Britannia;merénylet;Cameron;Tunézia;

- Tunéziai merénylet: Cameron felkészült a legrosszabbra

Ellentámadást indítottak a tunéziai belbiztonsági erők a szélsőséges iszlamisták állásai ellen egy nappal azután, hogy pénteken egy fiatal férfi – az utolsó jelentések szerint 38 embert ölt meg, 36-ot pedig megsebesített Szúsza üdülővárosban. Először a strandon lövöldözött kalasnyikovval, majd a Hotel Imperial Marhaba szállodában folytatta a mészárlást, mígnem végeztek vele a biztonsági erők. A legtöbb áldozat brit állampolgár, ezt London is megerősítette. Ugyanakkor több tunéziai, német, ír, belga és francia állampolgár is a halottak között lehetett. Eddig nyolc brit, egy belga, valamint egy német halálos áldozatot azonosítottak.

David Cameron brit kormányfő Twitter üzenetében kifejtette: honfitársainak fel kell készülnie a legrosszabbra.

Magyar nem volt az áldozatok között. Ez volt a második súlyos terrorakció néhány hónapon belül: márciusban a turisták körében is népszerű tuniszi Bardo múzeumban történt terrorakció, amelyben 22 személy vesztette életét, köztük sok külföldi.

A merénylő neve Seifeddine Rezgui, aki előzőleg nem volt ismert a hatóságok számára. A terrorakciót az Iszlám Állam (IS) vállalta magára, amely felszólította híveit, minél több terrorakciót hajtsanak végre az iszlám böjt, a ramadán ideje alatt.

A tunéziai hadsereg behívta a tartalékosokat is, akik feladata az archeológiai- és turisztikai központok védelme lesz. Tunisz szerint 80 mecsetben hirdetik a szélsőséges ideológiát, ezeket egy héten belül bezárják. Habin Essid miniszterelnök szerint néhány mecsetben, amelyek a kormányzat ellenőrzésén kívül esnek, „alkotmányellenes cselekmények” folynak. Hozzátette, a kormányt, s az országot is fenyegetik. Kifejtette, egységesnek kell lenni, mert enélkül „nem lehet megnyerni a háborút”.

Sok tunéziai nem érti, miért kellett ennyit várni a szigorúbb biztonsági intézkedésekkel, hiszen eddig is lehetett tudni, hogy Tunézia nagyon sérülékeny ország, s igen magas az esetleges terrortámadás esélye.

A pénteki terrorakció volt a legvéresebb Tunézia újkori történelmében. Az iszlamisták mind nagyobb befolyásra próbálnak szert tenni Zine el-Abodone Ben Ali 2011-ben történt elűzése óta.

Az egyik túlélő elmondta, jegyese, egy walesi turista, a testével védte meg őt a biztos haláltól. Három golyó repült a testébe, azonnal meghalt. „A golyók elé vetette magát” –mondta Saera Wilson. Egy másik a BBC-nek elmondta: „A földön feküdtünk, aztán egyszer csak fegyverropogásra lettünk figyelmesek. Először azt hittük, ez csak tűzijáték, de akkor rémültünk meg, amikor sikítva menekülni próbáltak az emberek.” Egy másik brit férfi, bizonyos Danny azt közölte, egy irodába sikerült menekülniük, amikor kitört a lövöldözés. „Körülbelül háromnegyed órát lehettünk ott” – fejtette ki szintén a BBC-nek. „Egy asztal alá rejtőztem, megcsókoltam a feleségem, elbúcsúztam tőle. Azt hittem, itt a vég” – emlékezett a dráma pillanataira.

A tragédia után a tunéziaiak tömegesen jelentkeztek az egészségügyi intézményekben, hogy véradással segítsenek az áldozatoknak.

Szombaton Kuvaitban gyásznapot rendeltek el. Az országban előző nap egy síta mecset ellen indítottak terrorakciót szélsőségesek, amelyben 27 személy vesztette életét.

Az Eurócsoport elutasította azt a görög kérést, hogy a július 5-ére tervezett népszavazásra tekintettel hosszabbítsák meg a görög pénzügyi mentőprogram június 30-án lejáró időbeli hatályát - közölte sajtótájékoztatóján Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az euróövezet pénzügyminisztereiből álló testület elnöke, a görög adósságválságról szombaton tartott brüsszeli rendkívüli ülés után.