EU;Tusk;biztonsági stratégia;menekült-ügy;

Orbán Viktor miniszterelnök és Enda Kenny ír kormányfő beszélget az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának második

- Orbán lenyomta az EU-t

 Az újszerű biztonsági fenyegetésekre való tekintettel új, biztonsági stratégiát dolgoz ki az Európai Unió - közölte Donald Tusk, az uniós országok csúcsvezetői testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke péntek délután Brüsszelben, a kétnapos EU-csúcstalálkozót záró sajtótájékoztatón.   Beszámolt arról, hogy az EU-csúcstalálkozó pénteki ülésén részt vett Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki áttekintést adott a résztvevőknek az újszerű biztonsági fenyegetésekről. Orbán Viktor szerint az EU vezetői "belátták", hogy földrajzilag átfogó megközelítésre van szükség menekültügyben, és elvetették a kötelező kvótát is. 

Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a jövő júniusi EU-csúcsra készíti elő az uniós biztonsági stratégia tervezetét. 

Preben Aamann, Tusk szóvivője Twitter-bejegyzésben közölte, hogy a résztvevők közös következtetéseket fogalmaztak meg a migráció, a gazdasági és pénzügyi unió, a brit EU-tagság jövője, az európai védelem erősítése, az egységes digitális piac kialakítása, valamint a tagállami gazdaságpolitikák összehangolását célzó "európai szemeszter" ügyében. Tusk és Jean-Claude Juncker - utóbbi az Európai Bizottság elnöke - közösen tart záró sajtótájékoztatót, számos más tagállami vezető pedig külön nyilatkozik.

Szegeden nincs feszültség
Botka László szerint a migráció semmilyen különösebb társadalmi feszültséget nem okoz Szegeden, nincs konfliktus a város polgárai és a menekültek között. Az MSZP-s polgármester azt is hangsúlyozta, hogy  a  rendőrségtől bekért bűnügyi adatok alapján nem köthető a migránsokhoz bűncselekmény.

Az eddigi értesülések szerint a menekültügyben - elsősorban a közép- és kelet-európai tagországok ellenzése nyomán - elvetették azt az európai bizottsági javaslatot, hogy az egyes uniós országok kötelező kvóta alapján vegyenek át menekülteket Olaszországtól és Görögországtól, illetve fogadjanak be az EU-kívül tartózkodó olyan szíriaiakat, illetve eritreaiakat, akik jogszerű menedékkérőknek minősülnek. Az előbbi kategóriában 40 ezer, az utóbbiban 20 ezer ember önkéntes alapon vállalható áthelyezésére, illetve áttelepítésére vonatkozó keretszámban ugyanakkor megállapodtak.

Orbán Viktor miniszterelnök a fejlemények kapcsán péntek délutáni sajtóértekezletén úgy beszélt, mintha az Európai Unió vezetőinek döntése az ő érdeme lenne, ahogy a magyar kormányfő fogalmazott: belátták, hogy földrajzilag átfogó megközelítésre van szükség menekültügyben. Orbán Viktor azt mondta, a figyelem mindeddig Görögországra és Olaszországra, vagyis az odaérkező tengeri határsértőkre irányult, a balkáni, szárazföldi útvonal alig kapott figyelmet, ez azonban mostantól megváltozik.

Együtt: a magyar kormány nem vizsgázott jól
A brüsszeli EU-csúcson bebizonyosodott, hogy csak európai fórumokon lehet megoldást találni a menekültkérdésre - hangoztatta Hajdu Nóra, az Együtt elnökségi tagja. Szerinte a magyar kormány nem vizsgázott jól, mert "amit az elmúlt héten láttunk tőle, az minden volt, csak nem konstruktív kezelése ennek a helyzetnek". Előbb egyoldalúan fel akarták mondani a dublini egyezményt, majd egy nappal később "ebből is visszavonulót fújtunk" - emelte ki a politikus.

Az Európai Unió kétnapos csúcsértekezletén a kormány- és államfők megegyeztek arról, távol kell tartani a közösség területétől a menedékjog elnyerésére nem jogosultakat, s ennek érdekében együttműködést kell kialakítani a kibocsátó és a tranzitországokkal.

A miniszterelnök ismét leszögezte: Magyarország meg fogja védeni déli határait. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az ideiglenes határzár nem irányul Szerbia ellen. Megismételte: Magyarország alkalmazni fogja a dublini előírásokat, nem függeszti fel a rendelkezéseket. Orbán megismételve a feltűnő szóhasználatot hangsúlyozta, az EU belátta: Magyarország és Bulgária a menekülteknek az európai közösségen belüli elosztásakor speciális bánásmódot igényel.

A sajátosnak mondható Orbán-EU viszonyt az is jelzi, hogy amikor a hajnalban megszületett, Magyarország számára kedvező döntések kapcsán kérdezték a véleményét, a miniszterelnök jelezve a bizalmatlanságát, azt mondta: "nyugtával kell dicsérni a napot." Az ugyanis már reggelre kiderült, hogy Magyarország és Bulgária külön elbírálás alá esik és  Magyarország rendkívüli segélyt kap az Európai Uniótól a menekültügy rendezésére.

A zárónyilatkozat elfogadásával befejeződött pénteken Brüsszelben az EU-országok állam-, illetve kormányfőinek kétnapos tanácskozása.

A magyarság ezért egyszer majd szégyelli magát

Binszki József (DK) a szegedi közgyűlésen arról beszélt, szerinte egyszer a magyarság szégyelli majd magát amiatt, ami most a migrációs kérdésben történik. "A legaljasabb emberi ösztönökre épít a kormány akkor, amikor az idegengyűlöletet szítja fel éppen azért, hogy a saját gyászos teljesítményéről elvonja a figyelmet" - figyelmeztetett. 



Két hotelt támadtak meg az ISIS fegyverei a tunéziai Szúsza városában. Szúsza tengerpari üdülőhely Tunézia észak-keleti részén, európai turisták, főleg britek kedvelt célpontja. A Conflict News szerint legalább 27 halálos áldozata van a támadásoknak, a tunéziai belügy egyelőre 7 halottról tud - írja a 444. Szijjártó: nincs magyar áldozata a tunéziai terrorakciónak.