A hitelezők, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB), valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a délelőtti órákban állapodott meg arról a programról, amelyet felkínálnak Görögországnak. Hírek szerint ha Athén nemet mond, nincs több esély a megegyezésre. Moscovici ezzel kapcsolatban azt közölte, „méltányos” programot ajánlottak.
10 óra 50-kor még az a hír járta, hogy a hitelezők 11 óráig adtak haladékot a görögöknek az általuk előterjesztett program elfogadására. Ennek alapja az a tegnapi javaslatcsomag, amely egyebek mellett nyugdíjcsökkentést is tartalmazott. Később azonban brüsszeli források arról számoltak be, hogy az ultimátumnak semmi nyoma, a tárgyalások változatlan mederben folytatódnak.
Alekszisz Ciprasz görög kormányfő hol együttesen, hol felváltva tárgyal a hitelezőkkel. Uniós források szerint világossá tették a görög miniszterelnök számára: ha szombatig nem születik megállapodás a görög hitelprogramról, akkor Athén biztosan nem tudja visszafizetni június 30-ig a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) esedékes 1,6 milliárd eurót. Hans Jörg Schelling osztrák pénzügyminiszter ugyanakkor a vasárnapot jelölte meg a legvégső határidőnek.
Mindeközben a görög kabinet politikai síkra tereli az ügyet, folyvást a hitelezőket támadja. Nikosz Filisz, az athéni törvényhozás elnöke, aki szintén a kormánypárt, a Sziriza tagja, zsarolással vádolta az „intézményeket”, utalt arra, hogy óriási a szakadék a görög kabinet és a pénzt folyósítók véleménye között. Mint fogalmazott, „megsemmisítő intézkedéseket” várnak el Görögországtól. Kifejtette, hazája ragaszkodik az adósságelengedéshez. Ugyanezt hangoztatta Panosz Szkurletisz munkaügyi miniszter. Az ERT állami tévének elmondta, most már semmit sem tud kizárni, így azt sem, hogy mégsem születik megállapodás.
A baloldali Szintakton című lap csütörtöki számának címlapján hirdette: „Szakítani Európával!” A lapnak egy forrás azt mondta, hogy a hitelezők nem hajlandóak változtatni álláspontjukon. Dimitrisz Papadimulisz, a Sziriza képviselője úgy vélte, a hitelezők teljesen irreális követelésekkel álltak elő. Szerinte megmagyarázhatatlan, miért utasítják el az internetes szerencsejáték megadóztatását, miközben 23 százalékos áfa kivetését követelik a tejtermékekre.
Alekszisz Mitropulosz, a Sziriza egy másik képviselője a Star TV-ben támadta a hitelezőket. Mint fogalmazott, az Európai Uniónak és az IMF-nek tiszteletben kell tartania a görög nép „demokratikus döntését”.
Ciprasz mindenképpen nehéz helyzetbe kerül. Akár lesz megállapodás, akár nem. Ha lesz, akkor a Sziriza balszárnya részéről számíthat folyamatos támadásokra. Ha nem, főként az ellenzék követeli majd leváltását, hiszen veszélybe sodorta Görögországot.
Lapértesülések szerint a hitelezők és a görög kormány elképzelései között 600 millió euró a különbség. Robin Bew, az Economist Intelligence Unit szakértője azt közölte, a tárgyalások nem haladnak jól, de valami megállapodásra számít. Úgy vélte, a megbeszélések hétvégéig eltartanak.
A görög Antenna News televízió úgy tudja, már pénteken megállapodás születhet, s a szerződés tartalmazza is az adósságelengedést. A médium szerint Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke elfogadta az erre vonatkozó javaslatot, de utalt arra, hogy ehhez az EKB kormányzótanácsának hozzájárulására is szükség van.
A Wall Street Journal utalt arra, hogy Ciprasznak nagyon kicsi a mozgástere a görög bankok sérülékenysége miatt. Múlt pénteken másfélmilliárd eurót vettek ki a görögök a pénzintézetekből. Ezen a héten naponta már „csak” 400-500 millió eunyi összeget, ám ez is azt mutatja, létfontosságú Athén számára, hogy az EKB folyamatosan emelje a sürgősségi likviditási támogatását Görögország számára, enélkülugyanis összeomlana a bankrendszer.