demokrácia;Freedom House;

- Kisebb demokrácia jut a magyaroknak

Romlott Magyarország megítélése az egyik legtekintélyesebb nemzetközi jogvédő szervezet értékelése szerint. A Freedom House Közép-Európa és a Balkán, valamint a volt Szovjetunió országaira kiterjedő elemzése hazánkat a szlovén, észt, cseh, lengyel, litván és szlovák „megszilárdult demokráciák” közül visszasorolta a „félig megszilárdult demokráciák” közé, és így egy kategóriába kerültünk a bolgárokkal, románokkal, horvátokkal, szerbekkel és Montenegróval.

A volt szocialista országokról készített Nemzetek átalakulóban 2015 című értékelés hét szempont szerint pontozza az országokat, a legjobb teljesítmény 1, a legrosszabb 7 pontot ér, Magyarország így kapott 3,18 pontot, amivel átcsúszott a rosszabb kategóriába, csak kicsivel megelőzve Bulgáriát. A washingtoni székhelyű nemzetközi jogvédő szervezet vizsgálatai és elemzései alapján egyébként a térség 29 országában az utóbbi tíz évben folyamatosan romlik a helyzet, szűkül a demokrácia, de a visszaesésben hazánk szerezte meg az éllovas szerepét, mint ahol az utóbbi hét évben kizárólag a negatív folyamatok erősödtek.

Az országos szintű kormányzás demokratikussága és a korrupció ugyan a tavalyi szinten maradt, de a Freedom House értékelése szerint a választási folyamat, a civil társadalom segítése, a média függetlensége, a helyi önkormányzatiság, az igazságszolgáltatás függetlensége mind olyan terület, ahol 2014-ben is romlott a helyzet Magyarországon. A részletes értékelés hazánkra vonatkozó része kiemeli, hogy a tavalyi választások egyértelműen megerősítették a Fidesz túlsúlyát az élet számtalan területén. A választókörzeteknek a kormánypártok javára történt átrajzolása, az állami média kormányzati befolyásolása, vagy a kormánypártok aránytalanul nagy kampányköltése olyan elemek, amelyeket nemcsak az ellenzék kifogásol, hanem az EBESZ szakértői is megerősítenek – hangsúlyozza az elemzés. A „félig megszilárdult demokráciák” közé történő visszasorolást emellett olyan változások alapozták meg, mint az új médiaadó, a civil szervezetek zaklatása és egyes alkotmánybírósági döntések, de a Freedom House munkatársai emlékeztetnek Orbán miniszterelnök tavaly nyári beszédére, amelyben kifejtette, hogy „illiberális államot” épít, amely nem utasítja ugyan el a szabadság elvét, de nem is teszi azt az államszervezet központi elemévé.

A nemzetközi jogvédő szervezet hazánkra nézve lesújtó értékelését elsőként az igazságügyi tárca utasította vissza. A minisztérium sok egyéb mellett azért nem fogadja el a bírálatokat, mert a szervezet pontozása alapján hazánk 2006-ban volt a leginkább demokratikusan működő állam, ami az ellenzéki tüntetések erőszakos megfékezése miatt szerintük nem tükrözi a magyar demokrácia valós helyzetét.

Állami tulajdonba adja Budapest a 2007-es vizes világbajnokság fő helyszínéül szolgáló Dagály Strandfürdőt. Az erről szóló garancialevelet tegnap jóváhagyta a Fővárosi Közgyűlés. A testület köszönetet mondott az államnak, amiért átvállalta a BKV 52,3 milliárd forintos adósságát, de arra figyelmeztettek, hogy a közösségi közlekedés finanszírozásával kapcsolatos tárgyalásokat folytatni akarják a kormánnyal. A Dagály átadásával kapcsolatos előterjesztést 26 igen és 1 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadták el.