Rájár a rúd mostanság az orosz labdarúgásra. A válogatott, a szbornaja nagyon messze került attól, hogy kijusson a franciaországi Európa-bajnokságra, pedig a világ egyik legjobb edzőjének tartott Fabio Capello irányította az együttes szakmai munkáját az elmúlt három évben.
Ehhez képest az együttes a legutóbbi tíz tétmérkőzésén csak Liechtensteint tudta legyőzni, ami azért nem nevezhető világrengető sikernek. A Montenegró elleni, botrányos körülmények között félbeszakadt találkozó három pontját pedig az Európai Labdarúgó Szövetségtől (UEFA) a zöld asztalnál kapta meg a gárda.
Mivel a sikerek elmaradtak, múlt héten bejelentették, nem marasztalják tovább Moszkvában az olasz szakembert. A válást megnehezítette, hogy Capello remek szerződést kötött, s komoly lelépti díjat kell fizetni neki, hogy végérvényesen megszabaduljanak tőle.
Az orosz szövetségnek azonban nincs elég pénze, emlékezhetünk rá, hosszú hónapokba telt, amíg sikerült kiegyenlíteni elmaradt bérét. Akkor az oligarcha, Aliser Uszmanov sietett a szövetség segítségére, s most is ő segíti ki a bajból a gárdát. Bejelentette, átutalta a szövetségnek a menesztéshez szükséges 5 millió dollárt.
Capello-ügy kipipálva – mondhatnánk. Csakhogy a szövetségnek más fejfájásai is vannak. A FIFA korrupciós botránya miatt egyelőre még arra sem vehetnénk mérget, hogy valóban Oroszország rendezheti meg a 2018-as labdarúgó világbajnokságot, hiszen amint Domenico Scala, a nemzetközi szövetség auditáló bizottságának elnöke közölte, amennyiben bebizonyosodnak a korrupciós vádak, úgy akár el is vehetik a rendezési jogot az oroszoktól. A vitába Vlagyimir Putyin elnök is bekapcsolódott, aki kijelentette, hazájának igenis joga van megrendezni a vb-t.
Valójában nem valószínű, hogy elvennék az oroszoktól a rendezés jogát. Túl kevés idő maradna arra, hogy egy másik ország ugorjon be helyette, ráadásul a korrupciós vizsgálat hónapokat, ha nem éveket vehet igénybe.
Oroszországnak azonban nemcsak a sportpolitika, a gazdaság frontján is helyt kell állnia, s ebben a küzdelemben nem áll valami jól. Bár a rubelválság nehezén túl van, s az olaj ára is folyamatosan halad felfelé, az idei évre recesszió várható az országban. Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök ezért bejelentette, hogy további 500 millió dollárral csökkenteni kell a három év múlva esedékes vb rendezésének költségeit.
Eredetileg egy stadionhoz négy edzőpályát terveztek, számukat azonban háromra kénytelenek csökkenteni. Emellett kevesebb szállodát is építenek. Vitalij Mutko orosz sportminiszter szerint a költségcsökkentésekből mit sem éreznek majd a csapatok és a nézők, hiszen „felesleges objektumokról” van szó.
A világbajnokság rendezési költségei így – papíron legalábbis – elérik majd a 10,2 milliárd eurót. Szakértők szerint azonban a valós költségek ennél jóval magasabbak lesznek, s inkább 30 milliárd eurós összeget valószínűsítenek.
A nem túl acélos gazdasági helyzet miatt már többször is be kellett jelenteni a vb költségeinek csökkentését. Legutóbb áprilisban. Akkor a moszkvai sportminisztérium honlapján 25 olyan objektumot soroltak fel, amelyek a tervek ellenére nem épülnek meg. 23 további objektumnál változtatások végrehajtását döntötték el.
Különösen kényesen érinti a spórolás Nyizsnij Novgorodot. A városban tizennégy, a szurkolóknak szánt szálloda felépítése marad el. Ugyanakkor Kalinyingrád, Volgográd, valamint az ukrán határszakaszhoz közel eső Rosztov na Don is megérzi a költségcsökkentéseket. A kormányzat mindemellett a 12 vb-stadion közül kettő esetében úgy döntött: 45 ezres helyett 35 ezres pályát épít.
Egy biztos, azt a fényűzést, amelyet a tavalyi szocsi téli olimpián tapasztalhattunk, s amikor a költségek a 60 milliárd dollárt súrolták, Oroszország most nem engedheti meg magának.