Oroszország;Dmitrij Peszkov;gazdasági szankciók;Kelet-Ukrajna;

- Kiterjesztették a Kreml elleni szankciókat

Az EU-országok külügyminiszterei hétfői luxembourgi tanácskozásukon vita nélkül jóváhagyták, hogy jövő év január 31-éig meghosszabbítják az Oroszország ellen Kelet-Ukrajna destabilizálása miatt elrendelt gazdasági szankciókat. Az EU tavaly júliusban hozta meg Oroszország elleni szankciós döntését, majd annak érvényét szeptemberben megerősítették.

Az intézkedések értelmében korlátozzák egyes orosz bankok és vállalatok hozzáférését az európai tőkepiachoz, valamint tiltják a fegyverek és a katonai jellegű végfelhasználásra szánt (egyébként kettős rendeltetésű) termékek, továbbá bizonyos energetikai technológia Oroszországba történő exportálását. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője kijelentette, a büntetőintézkedések „jogsértőek és alaptalanok”. Orosz illetékesek szerint Moszkva várhatóan meghosszabbítja a nyugati élelmiszerek behozatali tilalmát.

Az Oroszország elleni szankciók hatása igencsak korlátozott – derült ki a Die Welt összeállításából. Az európai újságírószövetség, a LENA kutatása szerint a 28 uniós tagállam közül kilencben semmiféle vagyonbefagyasztás sem történt. Ezek közé tartozik Magyarország is, továbbá Spanyolország, Málta, Finnország, Horvátország, Szlovénia, Szlovákia és Lettország.

Más államokban is szinte jelentéktelen pénzösszegekről van szó. Inkább a komikum kategóriájába tartozik, hogy Svédországban a vagyonbefagyasztás összege 200 euró. Cipruson, ahol egyes becslések szerint 30 milliárd eurónyi összeget tartottak orosz állampolgárok, a befagyasztás értéke 120 ezer euró alatti – közölte a külügyminisztérium.

Akadtak országok, amelyek nem voltak hajlandóak választ adni. Az osztrák jegybank mindössze annyit volt hajlandó közölni, hogy az országban arányaiban csekély összegről van szó. A bécsi külügyminisztérium pedig úgy véli, hogy a szankciók kiötlői nem törekedtek az átláthatóságra. Az unió tagországai ugyanis nem szívesen engednek betekintést a kártyáikba.

Németországban a LENA szerint 124 346 eurónyi összeget fagyasztottak be. Az intézkedés Csecsenföld elnöke, Ramzan Kagyirov két versenylovát is érintette: többé nem futhatnak németországi versenyeken. A gazdasági minisztérium közlése szerint négy személy két bankszámlájának befagyasztása történt meg.

Lettországban három személy bankszámláit fagyasztották be több tízmillió euró értékben. Olaszországban a pénzügyi hatóságok felléptek az oligarcha Arkagyij Rotenberg ellen. Putyin elnök bizalmasának több ingatlanját kobozták el, ezek értéke 30 millió euró.

Az Európai Bizottság nem tudja megmondani a befagyasztott összegek értékét, a szankciók gyakorlatba való átültetése ugyanis a tagországok feladata – írta a De Welt.

Recep Tayyip Erdogan nem érte el nagy célját, nem vált Törökország egyeduralkodó szultánjává. Nem sikerült neki az, ami például Vlagyimir Putyinnak, vagy egy sor volt szovjet tagköztársaságbeli vezetőnek. Törökországban a demokrácia szabályai érvényesültek. Törökország - remélhetőleg - nem alakul át diktatúrává. Hogyan változott meg néhány év alatt Erdogan személyisége, aki a 2000-es években Nyugaton is szívesen látott vendég volt?