Bora Bora;

- Good bye, Bora Bora!

Négy év rabság után végre elhagyhatja Bora Bora szigetét Nyíri-Kovács Patrícia és kisfia a francia polinéz bíróság legutóbbi döntésének köszönhetően, a hazautazás Magyarországra azonban még várat magára. A nő édesapja - aki 21 napig folytatott éhségsztrájkot a francia nagykövetség előtt - úgy véli, volt haszna a hetekig tartó koplalásnak, a franciák megértették az üzenetét.

Nyíri-Kovács Patrícia gyermeke teljes felügyeleti jogát megkapta, a bíróság pedig azt is engedélyezte, hogy a kis család a napokban Tahitire költözhessen. Az asszony, aki kisfiával, Noah-val már négy éve él rabságban Bora Borán, a Facebook-on közölte a jó híreket, mint írta, Tahitin Noah végre jó iskolába, moziba, színházba járhat és sportolhat majd. "Sajnos haza még nem mehetünk, de az lesz a következő lépés, hiszek és bízom benne! Good bye, Bora Bora" - zárta sorait. Az asszony várhatóan június 25-én költözhet Tahitire kisfiával, ahol angoltanárként és egy nyelviskola társvezetőjeként biztos állást is kapott - Bora Borán turistáknak árult gyöngyöket, így próbálva eltartani magát és kisfiát. "Egyik napról a másikra élek, a fiamnak próbálok stabil környezetet teremteni, hogy minél inkább azt érezze, nem szenved hiányt, és nincs semmi rendellenesség abban a helyzetben, amibe belekerültünk" - mondta a Népszavának adott múlt heti interjúban.

Ahogy arról lapunk több alkalommal is beszámolt, a magyar anyát és fiát a koreai származású, francia állampolgárságú férj tartja fogva a szigeten. A férfi - akivel Nyíri Kovács Patrícia még 2008-ban kötött házasságot - feleségét gyakran bántalmazta, miután kisfiuk megszületett, sokszor a gyerek szeme láttára. 2011-ben utaztak Bora Borára, nászútjuk színhelyére, a férfi azt ígérte, ott rendbe hozhatják megromlott kapcsolatukat. A fiatal feleség reménykedett, az utazás azonban csapda volt: a férj elvette neje és gyermeke útlevelét, hamis papírokkal pedig elérte, hogy a kis Noah számára a hatóságok kiutazási tilalmat rendeljenek el.

"Eddig állandóan csak falakba ütköztünk, mindig elutasítottak minket, most is erre számítottunk. Magyar idő szerint péntek éjjel történt az ítélethirdetés, a lányom hajnalban zokogva hívott; mégis tudtam, hogy ezúttal valami jó dolog történt" - mesélte Nyíri Iván. Az asszony édesapja három hete éhségsztrájkolt a budapesti francia nagykövetség előtt, hogy felhívja a diplomaták és a francia hatóságok figyelmét a francia polinéz szigeten zajló törvénytelenségekre, a mindent átszövő korrupcióra, amely a magyar anyát és fiát is fogva tartja. Bár a bíróság engedélyezte, hogy anya és fia elhagyhassa Bora Borát, Magyarországra még nem jöhetnek vissza. "Nagyon örülünk, ez borzasztó nagy dolog, de nem ez a cél. A cél az, hogy lányom és unokám minél hamarabb haza jöhessen Magyarországra" - mondta Nyíri Iván, hangsúlyozva: az éhségsztrájknak vége, szervezete annyira legyengült, hogy már kórházi kezelésre szorul.

Szerinte a franciák megértették, hogy a helyzet jogilag és emberileg is tarthatatlan. "Hogy pontosan minek köszönhető ez az előrelépés, nem tudom, és szerintem sosem fogom megtudni. Lehet, az éhségsztrájknak, a francia állam jogkövető magatartásának, annak a nemzetközi petíciónak, amit már több mint 11 ezren írtak alá vagy a sajtónak. De köszönet illet mindenkit, aki kiállt mellettünk és támogatta a családomat" - mondta Nyíri.

Az ügyben a magyar kormány is lépett: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter június elején arról beszélt, hogy a tárca március óta próbál megoldást találni. Reményét fejezte ki, hogy a Külügyi Tanács ülésén - amelyre tegnap került sor - érdemi választ kaphat a francia féltől. Hogy a külügyminiszter sikerrel járt-e, nem tudni, a minisztérium sajtóosztályán türelmet kértek.

Az LMP törvényben tiltaná a kormányzati propagandát és a köztulajdonban álló monopolcégek reklámozását.