Mintegy hatezer ember gyűlt össze a Syntagma téren, Athén központjában, akiknek nem tetszik a Ciprasz-kormány nemzetközi hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon követett stratégiája. A tiltakozók azért aggódnak, hogy a huzavona az ország euróövezetből való kényszerű kiváláshoz vezethet. "A legtöbb ember, akit itt lát, még soha nem vett részt tüntetéseken. De mi vagyunk a csendes többség, s nem akarjuk, hogy azok győzzenek, akik hangosabban kiabálnak" - mondta a csütörtök esti megmozdulás egyik résztvevője, egy építőipari vállalkozás vezetője, aki hozzátette: ő például 100 százalékban egyetért a nemzetközi hitelezők Görögországgal szemben szabott feltételeivel. "Nem fognak nekünk pénzt adni csak úgy, feltételek nélkül. A hitelezőknek igazuk van: Görögországnak felelős politikát kell folytatnia" - mondta egy másik tüntető.
Egy nappal korábban kormánypártiak tüntettek, Ciprasz hívei viszont azért vonultak utcára, hogy a kormány politikáját támogassák.
A csütörtöki megmozdulásra azt követően került sor, hogy csütörtökön sem született megállapodás a görög adósságválság ügyében az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek csütörtöki luxembourgi tanácskozásán. Ám Valdis Dombrovskis, az euró ügyeiért felelős európai bizottsági alelnök jelezte, hogy a megállapodás elmaradása ugyan "erős jelzés" Görögország számára, hogy vegye komolyan a tárgyalásokat, de az Eurogroup, az eurózóna pénzügyminisztereinek testülete "bármely pillanatban" kész újra összeülni a megoldás érdekében.
Felmérések szerint a görögök nagy része támogatja az euró megőrzését bár a korábbi megszorító intézkedéseket is bírálják.
Görögországnak június végéig 1,6 milliárd eurót kell törleszteni. Megállapodás hiányában az ország fizetésképtelenné válhat, ami megkérdőjelezné eurózóna-tagságának - sőt, talán EU-tagságának is - a fenntarthatóságát.
Hétfőn az Európai Unió állam- és kormányfői rendkívüli csúcstalálkozót tartanak Brüsszelben a görög adósságválság kérdésében.