Tasnádi László maga kezdeményezte, hogy a nemzeti konzultációs plakátok megrongálásáról nyílt ülés keretében, a sajtó jelenlétében beszélhessenek, miután a rendőrséget több olyan vád érte, hogy titokban, illetve nyíltan figyelték a plakátokat.
Papp Károly országos rendőrfőkapitány az ülésen kiemelte: a rendőrségnek nincs és nem is volt listája a kihelyezett plakátokról. A rendőrségre érkezett bejelentések, valamint az interneten közzétett képek alapján rendeltek el közterületi ellenőrzéseket. Csütörtök reggel 6 óráig 85 plakátrongálásról érkezett bejelentés, amelyek közül 59 esetben indítottak eljárást - ismertette a főkapitány.
Korábban már beszámoltunk arról, hogy jogellenesek voltak a plakátrongálás miatti előállítások, a plakátok lefestése ugyanis nem minősül „grafitti-bűncselekménynek”. A Helsinki Figyelő felidézte: a falfirkálással elkövetett rongálás (amely függetlenül attól, hogy mekkora kárt okoz, nem szabálysértésnek, hanem bűncselekménynek minősül) 2010-ben került a Btk.-ba.
Egy plakát lefestése legfeljebb szabálysértés lehet. A rendőrségi törvény szerint előállítható az, aki a szabálysértést felszólítás ellenére nem hagyja abba, vagy akivel szemben a szabálysértési eljárás azonnal lefolytatható. Nem ismert olyan eset, hogy valaki a felszólítás ellenére folytatta volna a plakátok átfestését, de arra sem volt példa, hogy azonnal lefolytatták volna a szabálysértési eljárást. Mindez önmagában elég indok az előállítások jogellenessége mellett - írta a Helsinki Figyelő.