oktatás;alsó tagozat;kilencedik évfolyam;alapkompetenciák;

- Jöhet a kilencedik évfolyam?

Meg kell erősíteni az alsó tagozatban az alapkompetenciák minden szintjét és át kell gondolni a tananyagot, ez segíthet áttérni a kilenc évfolyamos oktatásra a köznevelésben - mondta Czunyiné Bertalan Judit egy háttérbeszélgetésen. 

A köznevelési államtitkár kifejtette, a kilencedik évfolyam bevezetésének az a célja, hogy a rendelkezésre álló idő alatt hatékonyabb legyen a képzés. Hozzátette, tart a szükséges méretű infrastruktúra és pedagógusszám felmérése. Czunyiné szerint érdemi változások a bevezetést követő 10 éven belül lesznek, a bevezetésre pedig több időpontot fognak javasolni a kormánynak. A köznevelési államtitkár a tanítási szünetek esetleges átalakításáról azt mondta: a klimatikus szempontokat is figyelembe kell venni, amikor erről gondolkodnak.

Eközben a Magyar Közlönyben megjelent, hogy új fizetős üzleti iskola indulhat Budapesten, így konkurenciát kaphat az IBS és a CEU Business School - írja a Világgazdaság. A kormányhatározat szerint a kabinet az alapító piaci szereplők rendelkezésére bocsátja a jelenleg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) vagyonkezelésében lévő, XI. kerületi Ménesi út 5. szám alatti ingatlant - itt jelenleg az NKE Közigazgatás-tudományi kara működik, amely a Ludovika térre költözne a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola helyére.

A felsőoktatásban is átalakulások várhatók szeptembertől, ugyanis a Pázmány Péter Katolikus Egyetemhez (PPKE) csatlakozna a veszprémi Pannon Egyetem (PE) Műszaki Informatikai Kara, önálló karként, veszprémi székhellyel - közölték az intézmények. Veszprém polgármestere, Porga Gyula (Fidesz-KDNP) kijelentette: megdöbbentette a kar leválási szándéka. Közölte: levélben fordul a PE szenátusához, azt kérve, akadályozzák meg az elképzelés megvalósulását, az emberi erőforrások miniszterétől pedig azt kéri, hogy ne támogassa a tervet. Kész Zoltán független országgyűlési képviselő puccszerűnek és megmagyarázhatatlannak tartja a döntést. Szerinte egy közvetlenül nagyjából ezer embert érintő döntést ilyen módon nem lehet meghozni: "bármilyen érdekek álljanak is az eddig titokban tartott terv mögött, az biztos, hogy Veszprém érdekét nem szolgálja, félő ugyanis, hogy ez lehet az első szög a Pannon Egyetem koporsójába" - mondta.

Fizikai határzárról döntött szerdai ülésén a kormány. Szjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, a kabinet arra utasította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy jövő szerdáig készítse elő a magyar-szerb határ lezárását. Ez azt jelenti, hogy 175 kilométer hosszan négy méter magas kerítést húznak fel a menekültek feltartóztatására. Szijjártó szerint ezzel Magyarország semmilyen nemzetközi szerződést nem szeg meg. Rogán Antal az M1-en már reggel kijelentette, ha a nyugatiak lezárják a határaikat, akkor nekünk is le kell zárni a déli határt. Kósa Lajos viszont a TV2 Mokkában még nem nevezte szükségesnek a fizikai határzár kiépítését.