Fidesz;Szerbia;bevándorlás;határzár;

- Fidesz: csak Olaszországba érkezik több bevándorló

A Fidesz üdvözli a kormány szerdai döntését, amely szerint Pintér Sándor belügyminiszternek elő kell készítenie a magyar-szerb határ lezárását - közölte Németh Szilárd, a kormánypárt országgyűlési képviselője.

A politikus emlékeztetett, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője kérte a kormányt, döntsön a déli határvidék lezárásáról.
A Fidesz-KDNP-frakció szerint a határzár - a menedékjogi törvény módosítása mellett - lehetőség arra, hogy megakadályozzák az illegális bevándorlást Magyarország területére - mondta Németh Szilárd. Kifejtette: a Magyarországra illegálisan lépők leginkább a 175 kilométer hosszú magyar-szerb határt használják, "ez ma Európa második legforgalmasabb illegális bevándorlási szakasza". Ennél csak Olaszországba érkeznek többen - tette hozzá.

A fideszes országgyűlési képviselő kiemelte, egyre nagyobb a nyomás a magyar-szerb határon, és egyre több európai uniós tagállam is a saját kezébe vette a sorsát bevándorlásügyben, az Olaszországgal határos EU-tagállamok gyakorlatilag lezárták a határokat. Németország és Ausztria pedig egyértelművé tette, hogy visszairányítja Magyarországra a hozzájuk innen érkező illegális határátlépőket - jelezte.

Németh Szilárd kitért a menedékjogi törvény tervezett módosítására is, amelyről szerda délelőtt vitázott az Országgyűlés, és szerinte úgy néz ki, a parlament többsége meg is fogja szavazni. Ennek lényege, hogy felhatalmazást kapna a kormány a biztonságos tranzitországok meghatározására - ismertette.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a szerdai kormányülés szünetében jelentette be: a kabinet utasította a belügyminisztert, hogy jövő szerdáig készítse elő a magyar-szerb határ lezárását, ami egy négy méter magas kerítéssel történhet meg.

Az MSZP tegnap hivatalosan is kezdeményezte, hogy az Országgyűlés Honvédelmi bizottsága hallgassa meg Hende Csaba minisztert a magyar Gripeneket ért sorozatos balesetek és meghibásodások hátteréről. Azonban Hende Csaba nem jelent meg az ülésen, a bizottság fideszes többsége pedig leszavazta a Gripenek ügyének napirendre vételét - olvasható az MSZP közleményében.