MVM Zrt.;Baji Csaba;

2011-es felvétel. Fotó: Népszava

- Kirúgták az MVM-vezért

Felmondtak az MVM Simicska Lajoshoz köthető elnök-vezérigazgatójának - tudta meg a HVG.

E-mailben kapta meg a felmondását a napokban Baji Csaba, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója. A hetilap értesülése szerint Csiba Péter váltja, aki korábban a GDF Suez Energia Magyarország Zrt. általános vezérigazgatója volt.

Úgy tudják, hogy Baji menesztését már hónapok óta biztosra vették a piacon, és nem azért, mert az MVM az előző évi 32 milliárd forintos adózott eredmény után tavaly csaknem 8 milliárdos veszteséget hozott össze – nagyrészt a Dunamenti Erőmű kisebbségi pakettjére elkönyvelt értékcsökkenés és a meghiúsult Déli Áramlat miatt –, hanem mert egyike a Simicska Lajos főoligarchához közel állóként elkönyvelt állami cégvezetőknek. Az elnöki posztra a kiszemelt piaci hírek szerint Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő, korábbi zuglói polgármester, egykori elszámoltatási kormánybiztos.

MVM: csak a közgyűlés dönthet a cég vezetőiről
Vezető tisztségviselőkről minden esetben kizárólag az MVM Zrt. közgyűlése dönt - reagált a cég az MTI-nek megküldött közleményében.
Az MVM Zrt. következő közgyűlését 2015. június 29-re hívták össze. Annak két napirendi pontja közül az egyik "Igazgatóság tagjainak/vezető állású munkavállaló(k) jogviszonyának megszüntetése, jogviszony létesítése, díjazás megállapítása, döntés személyi kérdésekben".
A másik napirendi pont egy előterjesztés a Magyar Földgázkereskedő Zrt. és Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyilvánosan Működő Részvénytársaság között megkötésre kerülő földgáz adásvételi szerződés mögött biztosítékként szolgáló, legfeljebb 35 milliárd forint összegű anyavállalati garancia nyújtásáról.
A közlemény leszögezi: az MVM Zrt. vezető tisztségviselőit (vezérigazgatóját) érintő kérdésekben a hatályos jogszabályok és az MVM Zrt. alapszabálya értelmében az MVM Zrt. közgyűlése, mint legfőbb szerv dönthet.

 

Londoni pénzügyi elemzők szerint Görögország előtt a továbbiakban több lehetőség áll a finanszírozási nyomás rövid távú enyhítésére és az adósságteher csökkentésére, de az olyan méretű és típusú törlesztési csőd, amelynek kihirdetésére valóban szükség lenne az adósságválság átfogó rendezéséhez, nem lenne összeegyeztethető a görög euróövezeti tagság fenntartásával.