Fabio Capello
Az orosz válogatott szövetségi kapitányaként nagyon rájárt a rúd a világ egyik legnevesebb trénerére. Ha 2012 júliusában az olasz szakvezető tudta volna, mi vár majd rá, talán nem is írta volna alá szerződését. Akkor pedig minden olyan szépnek tűnt. Korábban a FIFA megszavazta, hogy Oroszország rendezheti a 2018-as labdarúgó világbajnokságot, az orosz bajnokságba áramlottak a külföldiek.
Pénz bőven volt. Capellónak 12 év után sikerült kivezetnie az orosz válogatottat a brazíliai vb-re. Ám itt kezdődtek a bajok. A
szbornaja kiábrándító teljesítményt nyújtott. Ráadásul a Kreml elleni nemzetközi büntetőintézkedések miatt a pénz is elfogyott, s kiderült, hogy az orosz szövetség nem tudja állni a bérét, ezért több hónapig nem kapta meg a fizetését.
Nem kis összegről van szó: éves javadalmazása 9 millió euró. Végül egy oligarcha állta a cechet, de a válogatott sikereit már nem tudta megvásárolni: a szbornaja igen gyengén szerepel az Eb selejtezőkön is, hat forduló után csak a harmadik helyen áll. Az utolsó csepp a pohárban az osztrákok elleni 1-0-s hazai vereség volt. Tegnap bejelentették Capello kirúgását.
Mixu Paatelainen
A finn szakembert ugyan még a legnagyobb jóindulattal sem vehetnénk fel a világ legjobb edzőinek listájára, ám vele azért tegyünk kivételt, hiszen nagyon rég lehetett példa a labdarúgás történetében arra, hogy a magyar válogatott buktasson meg egy külföldi szakembert. Hétfőn ugyanis a finn válogatott magyarokkal szemben hazai pályán elszenvedett veresége miatt menesztették.
Paatelainen jóval ismertebb labdarúgóként, mint trénerként. Kivált a szigetországban, hiszen megfordult egy sor skót,
illetve angol csapatnál, összesen 70 alkalommal ölthette magára a címeres mezt. Kisebb kitérőkkel Skóciában is bontogatta szárnyait edzőként, mígnem 2011-ben csapot le rá a Finn Labdarúgó Szövetség, s nevezték ki szövetségi kapitánynak. Mérlege felemás: 17 győzelem mellett 16 vereséget ért el csapatával, s 11-szer remizett. Edzői pályafutása során ennél rosszabb eredményt csak a Hibernian kispadján ért el 2008 januárja és 2009 májusa között.
Joan Carrillo
A jelek szerint jobb, ha szedi a sátorfáját az a futballedző, aki bajnoki címre vezeti a Videotont. Négy éve Mezey Györgyöt küldték el röviddel azután, hogy megünnepelték az aranyat, most pedig Joan Carrillo élt át hasonló kellemetlenséget.
Nem kellett sokat várni rá, hogy kiderüljön, mi volt a spanyol szakember „bűne”. A váltást - Carillo helyét a korábbi kiváló francia focista, Bernard Casoni vette át – erősen szorgalmazó Burcsa Győző klubigazgató szerint a trénernél „a csapat fejlődése, nemhogy előrelépés, de a szinten tartás sem sikerült”. A derék Joan állítólag képtelen volt beépíteni a távozók helyére érkező játékosokat, „figyelmen kívül hagyta a klub hosszú távú stratégiai érdekeit, ezzel szakmai, erkölcsi és anyagi kárt is okozott.”
Carlo Ancelotti
Az olasz tréner menesztése volt talán a legmeghökkentőbb döntés az összeállításunkban szereplő vezetőedzők közül. Carlo Ancelotti két éven át irányította a Real Madridot. Az 56 esztendős szakembernek úgy intett búcsút Florentino Pérez elnök, hogy a játékosok és a szurkolók is a maradását szerették volna. A királyi gárda első emberre azzal érvelt, hogy a Realnál minden évben trófeákat kell nyerni. Nos, ez idén nem sikerült a blancóknak, ám ezért nemcsak a vezetőedző okolható.
A csapatot folyamatosan sérüléshullám sújtotta. Luka Modric játékára például alig számíthatott az olasz tréner, de Benzemát, James Rodríguezt és Ronaldót is nélkülöznie kellett a szezon során. Ám azt nem szabad elfelejteni, hogy Ancelotti az első évében remekelt. A csapat az ő irányításával szerezte meg tízedik Bajnokok Ligája győzelmét, amelyre már tizenkét éve várt az együttes. Ez azonban nem hatotta meg Pérezt, s Ancelotti helyére Rafa Benitezt nevezte ki. A spanyol vezetőedző a Napolitól érkezett.
Vanderlei Luxemburgo
Igazi vándormadár a brazil szakember. 1983 óta több mint harminc klubnál fordult meg. A kilencvenes évek első felében a Palmeiras trénereként ismerhette meg a világ, megnyerte a Sao Pauló-i, majd a brazil bajnokságot.
Hazájában igazi sztár lett, mígnem az 1998-as labdarúgó világbajnokság után, amikor Ronaldóék másodikak lettek, szövetségi kapitánynak nevezték ki. Miután azonban az aranysárgák Sydney-ben, az olimpia döntőjében kikaptak Kameruntól, menesztették.
Ezután újra brazil klubok következtek. Miután 2004-ben a Santosszal brazil bajnokságot nyert, váratlanul bejelentették: a Real Madrid edzője lesz. Ám nem tudott gyökeret verni Európában, 2005 decemberében menesztették. Azóta csak brazil klubcsapatokat edzett. 2014 júliusában a Flamengo edzője lett. Az eredmények azonban elmaradtak, s néhány hete kirúgták. Nem kellett sokáig munka nélkül maradnia: júniusban a Cruzeiro edzője lett.
Luiz Felipe Scolari
Honfitársa, Luxemburgo mellett az egyetlen olyan vezetőedző az összeállításunkból, aki jelenleg nem munkanélküli. Luiz Felipe Scolari a kínai élvonalbeli bajnokságban szereplő Kuangcsou Evergrande együttesét irányítja. A szakember Fabio Cannavarót váltotta a kispadon. Az elmúlt egy évben nem unatkozott a 66 éves tréner. A brazíliai világbajnokságon negyedik helyre vezette a házigazdákat, ám a sikertelen torna után menesztették.
Távozásának többek között az volt az oka, hogy az elődöntőben megalázó 7-1-es vereséget szenvedtek Neymarék a németektől.
A bronzmeccsen pedig 3-0-s kaptak ki a hollandoktól. A vb után nem sokkal elvállata Gremio irányítását. A brazil csapattal a hetedik helyet szerezte meg, úgy hogy fél idényen keresztül ült csak a padon. Májusban azonban lemondott, a gyenge szezonkezdés miatt (egy döntetlen, egy vereség). A kínai együttes élére június 4-én nevezték ki.
Filippo Inzaghi
„Pippo” 2012-ben a Novara ellen győztes góllal vonult vissza a Milantól. A búcsú ellenére nem szakadt el teljesen csapatától, amelyet játékosként 11 évig szolgált. A 2012-2013-as szezonban kezdte edzői pályafutását a vörös-feketék U17-es együttesénél.
A következő idényben már az U19-eseket irányította, mígnem 2014 júliusában kinevezték a felnőttek vezetőedzőjének. Amilyen gyorsan emelkedett a klubikon a fiataloknál, annyira könnyen vesztette el presztízsét a felnőttek élén.
Bár ez talán nem csak az ő hibája, mivel a jelenlegi játékoskeret erőssége sem sokra hívatott, mindenesetre a bajnoki 10. hely nem méltó egy AC Milan szintű klubhoz. A tavaszi szezonban többször is érett a búcsúja, de Silvio Berlusconi sokáig kiállt mellette. Ám a korábbi támadó egyelőre nem bizonyította, hogy a partvonal mellől is olyan hatékony tud lenni, mint volt a kapu előtt, így mennie kellett. Hivatalosan tegnap kapta meg felmondólevelét.
Jürgen Klopp
Hiába a nagy tavaszi hajrá, a szurkolók rajongása, a karizmatikus Klopp mester hét év után búcsút intett Dortmundnak. Nehéz lenne eldönteni, hogy Európa egyik legtöbbre taksált futballszakembere emelt fővel távozott, vagy sem, mindenesetre a korábbi sikersztori (bajnoki cím, német szuperkupa, BL-döntő) nem úgy ért véget, ahogy azt korábban sejteni lehetett.
Kloppot hírbe hozták a kontinens több topcsapatával, sokan csaknem biztosra vették, hogy Madridban köt ki a Realnal, legutóbb pedig az Arsenalt emlegetik vele kapcsolatban. Ehhez képest a 48 esztendős német kijelentette, pihenni akar, mert roppant fárasztó idényeken van túl. Emlékezhetünk rá, Pep Guardiola is lazított kicsit a barcelonai diadalmenet után, aztán kikötött a Bayern kispadján. Ha valahol, hát Münchenben nem tudjuk elképzelni Jürgen Kloppot…