Elmondta, hogy a belügyi tanácskozáson elhangzott tagállami véleményeket most a brüsszeli tanácsi titkárság összegzi, és a jövő hét csütörtök-pénteken tartandó EU-csúcstalálkozó résztvevői elé terjeszti. Az ott remélhetőleg elfogadandó állásfoglalás alapján az Európai Bizottság belügyekkel foglalkozó biztosa szeptemberre elkészítheti a migrációs témájú megállapodások végrehajtásának a tervezetét.
A magyar miniszter beszámolt arról, hogy kiindulásként elsősorban az Olaszországra és Görögországra nehezedő migrációs nyomást tekintették át, de miután az egyes tagországok képviselői konkrét adatokkal szolgáltak a határaikon elfogott illegális migránsok számát illetően, egyértelművé vált, hogy Magyarország is a kiemelten érintett országok közé tartozik, és a földközi-tengeri mellett a balkáni útvonalnak is jelentős figyelmet kell szentelni uniós szinten.
Az Európai Bizottság májusban az egyes EU-országok közötti tehermegosztás, szolidaritás elvére hivatkozva konkrét befogadási kvótákra tett javaslatot. Pintér Sándor elmondta, hogy most a miniszterek nem számokról, hanem elvekről vitatkoztak - leginkább arról, hogy kötelező vagy önkéntes alapú legyen-e a menekültek kvóták szerinti elosztása a tagországok között. A bizottsági javaslat szövege e szempontból valamelyest "billeg", Magyarország azonban szilárdan az önkéntesség mellett van. Fölvetődött az az elgondolás is, hogy a politikai menekültek, illetve a gazdasági okokból Európába készülők ügyét még az EU-n kívüli államokban szervezett módon elkülönítsék egymástól, és annak megfelelően kezeljék.
A belügyminiszter kitért arra, hogy Magyarország azt szeretné, ha teljes mértékben maga dönthetne határrendészeti kérdésekben, így az illegálisan érkezők őrizetbe vételét illetően, amire nézve most korlátozó jellegű uniós szabályok vannak életben. A miniszterek - közölte Pintér Sándor - a menekültügyi problémák kendőzetlen felvetése mellett is hitet tettek a belső határellenőrzéstől mentes schengeni rendszer, a személyek szabad mozgása elvének fenntartása mellett.