oktatás;gimnázium;

- 80 gimnázium halálos ítéletét mondják ki

Ikotity István (LMP) szerint július 1-jétől elkezdődik a profiltisztítás a közoktatásban, ami kormányzati szóhasználatban az iskolabezárások és leépítések megfelelője. A szakképzési rendszer átalakítása kapcsán a kormány mintegy 80 gimnázium halálos ítéletét mondja ki - mondta, hozzátéve: ezzel a felsőoktatás utánpótlását vágják el, a szakképzésben résztvevők számának növelése ugyanis csak a gimnáziumok rovására lehet.

Az LMP-s képviselő iskolabezárási stopot kért a kormánytól, és a tudásalapú gazdaság, a kreatív társadalom mellett foglalt állást. Czunyiné Bertalan Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) köznevelési államtitkára kijelentette: a profiltisztítás nem egyenlő a gimnázium-bezárással. A 80 gimnázium vegyes profilú intézményként vagy a nemzetgazdasági tárca, vagy az Emmi fenntartói szervezetéhez kerül, vagy oly módon lesznek vegyes fenntartásúak, hogy a gimnáziumok szakmai irányítását továbbra is a Klebersberg Intézményfenntartó Központ látja el, míg a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a szakképzés fenntartói irányításért felel. Az átszervezés jogutódlást jelent, az sem a tanulói jogviszonyt, sem az ott foglalkoztatottak jogviszonyát nem érinti - szögezte le. Kitért arra is, hogy a gimnáziumi beiskolázásokból kitűnik, 20 százalék kapacitástöbblet van.

A Szabadság és Nemzetek Európája néven új képviselőcsoport jött létre az Európai Parlamentben főleg a francia Nemzeti Front (FN) és a holland Szabadságpárt (PvV) szélsőjobboldali képviselőiből.