Al-Basir az Afrikai Unió csúcstalálkozójára utazott az országba. A Dél-Afrikai Köztársaságnak a hágai bíróság döntését tiszteletben kellett volna tartania, s le kellett volna tartóztatnia az államfőt. A kormánypárt, az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) viszont arra hivatkozott, hogy elnökként mentességet élvez, s részt vehetett az Afrikai Unió rendezvényén.
Az ANC meg is kérdőjelezte a hágai bíróság létjogosultságát. Hasonlóképp foglalt állást Jacob Zuma dél-afrikai elnök is, aki szintén úgy foglalt állást, hogy az AU csúcsán résztvevő politikai vezetők mentességet élveznek.
Miután Pretoria nem teljesítette nemzetközi kötelezettségeit, bírálattal illették az ENSZ és az Egyesült Államok részéről is. Ban Ki Mun ENSZ főtitkár azt közölte, nagyon komolyan kell venni az emberiség ellen elkövetett háborús bűntényeket. Kiemelte azt is, ragaszkodik hozzá, hogy az aláíró országok tartsák be a büntetőbíróság rendeleteit. 2009-ben és 2010-ben is elrendelték Basir őrizetbe vételét, de ő már akkor sem ismerte el a nemzetközi bíróság illetékességét.
A dél-afrikai kormány egyébként sokáig nem is erősítette meg, hogy al-Basir eltávozott volna az országból, s erre még akkor sem került sor, amikor a hírt már a helyi média is közölte.