Gripen;katapultálás;Kádár Sándor;

Hende Csaba honvédelmi miniszter a Hazáért érdemjellel tüntette ki Kádár Sándor őrnagyot. MTI Fotó: Kovács Tamás

- Kiengedték a kórházból a Gripen pilótáját

Hétfő délután kiengedték a kórházból Kádár Sándor őrnagyot, aki múlt szerda délelőtt a Magyar Honvédség meghibásodott Gripenjével kényszerleszállást hajtott végre, majd katapultált a kecskeméti repülőtéren - közölte a Magyar Honvédség Egészségügyi Központja.

A budapesti Honvédkórház közleménye szerint a pilóta felépülése a továbbiakban otthonában folytatódik. Időszakos kontrollvizsgálatokon kell megjelennie kezelőorvosánál - tették hozzá.

A Magyar Honvédség JAS-39 Gripen típusú vadászrepülőgépének pilótája múlt szerda délelőtt Kecskeméten kiképzési repülésre szállt fel. Nem sokkal később "deklarált vészhelyzetet" jelentett, mivel többszöri próbálkozásra sem sikerült behúznia a gép orrfutóját, amely így "félállásban" maradt. A pilóta végül hasraszállást hajtott végre a repülőgéppel a kecskeméti kifutópályán. Mivel a manőver során a gép balra kitört a betonon, a pilóta a protokollnak megfelelően katapultált.
Másnap Hende Csaba honvédelmi miniszter Hazáért érdemjellel tüntette ki a pilótát. Ez a honvédelmi miniszter által adományozható legmagasabb kitüntetés, amely a szolgálat vagy a honvédelem érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenység, bátor helytállás, hősies magatartás elismerésére adományozható.

A Napi Gazdaság múlt szombati számában megjelent interjúban a honvédelmi miniszter azt mondta: a Gripen meghibásodása alapján "arra lehet következtetni, hogy valamilyen szoftverhiba okozta a bajt".

Vasárnap Csókay András, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ idegsebész főorvosa az M1 aktuális csatornán azt mondta, a pilótának a következő időszakban egy műanyag mellényt kell viselnie. Kifejtette: az ilyen törések "átépülése" három hónap alatt 60-70 százalékosan megy végbe, egy év alatt 90 százalékosan, 1,5-2 év alatt teljesen meggyógyulhat. Csókay András szerint nincs akadálya annak, hogy Kádár Sándor egy év múlva újra repüljön.

Tavaly 109,4 milliárd dollárt utaltak haza az Európában élő migránsok, és ezzel világszerte 150 millió ember megélhetését biztosították.