Országos Kereskedelmi Szövetség;dohányboltok;Szabó Szabolcs;kaposvári trafikrablás;

- Trafikok: marad a fólia?

A tragikus kaposvári trafikrablás után - melyben egy 21 éves eladólánynak kellett meghalnia - több trafikos fellázadt a kormány fóliamániája ellen. A kormány szerint a dohányboltok elsötétítése nem kötelező, ám a boltosok ettől még nincsenek biztonságban: ha nem takarják el a cigit, törvényt sértenek, ha nem látni be a boltba, a bűnözőket vonzzák. A trafikokat háromszor gyakrabban rabolják ki, mint más boltokat.

Bár a kormány a kaposvári tragédia után a szabályozás felülvizsgálatát ígérte, eddig nem történt érdemi előrelépés. Igaz, Szabó Szabolcs, az Együtt országgyűlési képviselője törvénymódosító javaslatot nyújtott be, de azt az országgyűlés gazdasági bizottsága elutasította. Az ellenzéki politikus azt szerette volna elérni, hogy szűnjön meg a dohányboltok hermetikus lezárása, ne tegyék kötelezővé a trafikosok számára üzleteik teljes elsötétítését.

"A témával foglalkozó szakértők már a törvény elfogadása előtt megmondták, hogy ez egy elhibázott lépés, és ez azóta be is igazolódott" - mondta lapunknak Szabó. A rendőrség adatai szerint a kaposvári gyilkosságon kívül még egy esetben történt "személyi sérülés", 2013. szeptemberében egy budapesti trafikban sérült meg életveszélyesen egy dolgozó.

Az egységes nyomozó hatósági és ügyészségi bűnügyi statisztika adataiból pedig az derült ki, hogy háromszor nagyobb eséllyel válik rablás áldozatává a trafikos, mintha bármilyen más kiskereskedelmi üzletben dolgozna - írta a Népszabadság. Az adatok szerint idén májusig az országban működő 6300 trafikra 26 rablás jutott, míg a hasonló kisebb boltok közül - mintegy 50 ezer ilyen van - 46 üzletet ért rablótámadás.

A kormány álláspontja szerint törvénymódosításra akkor kerülhetne sor, ha a kaposvári eset vizsgálata után beigazolódik, hogy összefüggés volt a gyilkosság és az elsötétített trafikablak között. Szabó Szabolcs szerint a kormány itt egy nem létező vizsgálatra hivatkozik, hiszen a kaposvári ügyben folyó nyomozás nem a dohányboltok elsötétítéséről szól. "Ezt az ügyet próbálja lepattintani magáról a kormány. Nem értjük, miért ragaszkodnak még mindig az elsötétítéshez, de nagyon úgy tűnik, hiúsági kérdést csinálnak az ügyből - amibe emberek halnak bele".

"A törvény nem írja elő a fóliázási kötelezettséget. Azt írja elő, hogy kintről ne lehessen látni a dohánytermékeket" - erről már Vámos György beszélt a Népszavának. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára ugyanakkor leszögezte: a fóliázással kapcsolatban megfogalmazódott egyfajta elvárás, ami miatt szinte mindenki ezt a módszert választotta.

Vámos szerint meg kellene vizsgálni, szükség van-e egyáltalán arra, hogy a trafikokba kívülről ne lehessen belátni, illetve hogy fóliázás vagy más takarás nélkül meg lehet-e oldani, hogy ne lehessen látni a dohánytermékeket. "Hivatalos vizsgálatok alapján lehetne erről konkrét véleményt mondani, ám az ilyen vizsgálatok még hiányoznak" - mondta a szakember, hozzátéve: a teljes takarás egyértelműen rossz.

Tavaly 109,4 milliárd dollárt utaltak haza az Európában élő migránsok, és ezzel világszerte 150 millió ember megélhetését biztosították.