Moldova;Chiril Gaburici;Chisinau;

- Választás és válság Moldovában

Az oroszbarát szocialista ellenzék megnyerte a moldovai helyhatósági választásokat, és erősödtek a kisebb Nyugat-ellenes pártok pozíciói is. Chisinau főpolgármesteri székéről második forduló dönt, a szocialista és liberális jelölt fej-fej mellett végzett. A választás befolyásolhatja az új kormányalakítási tárgyalásokat is, miután diplomahamisítás miatt múlt héten lemondott a miniszterelnök.

Alapvetően nem változtak a moldovai politikai erőviszonyok a tavaly november 30-i parlamenti választás óta, a vasárnapi önkormányzati választás is az oroszbarát, ellenzéki szocialista párt (PSRM) győzelmét hozta mind országosan, mind a fővárosban. Igaz, Chisinaut nem tudták elhódítani egyelőre a hivatalban lévő liberális Dorin Chirtoaca főpolgármestertől, de Zinaida Greceanîi szocialista jelölt közvetlen mögötte végzett, egyetlen százalékkal lemaradva (37,25-37,25 százalék). A fővárosi közgyűlésében a szocialista frakció 34,6, a liberális 28,2 százalékot kapott.

A szocialisták győzelme nem jelentett meglepetést, hiszen kormányválság közepette rendezték meg a helyhatósági választásokat. Két nappal a választások előtt mondott le Chiril Gaburici miniszterelnök, miután kiderült, hogy hamisította érettségi diplomáját. A februárban hivatalba lépett kormánnyal és a miniszterelnökkel szembeni lakossági elégedetlenség már e botrány nélkül is látványosan emelkedett, hiszen nemrég derült fény az évszázad banki sikkasztásának nevezett ügyletre, amelynek során mintegy 1 milliárd dollár, a volt szovjet tagköztársaság Moldova GDP-jének mintegy 15 százaléka tűnt el nyomtalanul.

Bár az ügylet még a novemberi választások előtt történt, a hivatalban lévő kormány és kormányfő hitelét tépázta meg. A legérdekesebb vonulata mégis az, hogy bár az amerikai Kroll kockázatkezelő és a moldovai hatóságok szerint egyaránt a sikkasztás hátterében vélhetően Ilan Shor üzletember található, Shor mégis első fordulóból, nagyon nagy előnyt szerezve nyerni tudott Orhei városban, amelynek focicsapatát is birtokolja. Ő közel 70 százalékon végzett, a második, liberális-demokrata polgármesterjelölt pedig nem egészen 13 százalékot ért el.

Hasonló nagyarányú győzelmet aratott Balti városban Renato Usatii, 72,26 százalékkal nyert. Tavaly a parlamenti választásról az általa vezetett Haza Pártot (PP) kizárták orosz anyagi finanszírozás gyanúja miatt. Usatii akkor elhagyta az országot, most viszont revansot vett.

A helyhatósági választást minden politikai erő főpróbának tekintette. Igor Dodon az oroszbarát szocialisták elnöke, aki ugyan a parlamenti választást is megnyerte, de kormányt alakítani koalíciós partner hiányában nem tudott, máris előrehozott választásra készül. Bejelentette, hogy nem lépnek koalícióra a többi parlamenti párttal, csak az Usatii vezette formációval. A kisebbségben kormányzó nyugatbarát erők, a demokrata-liberálisok és a demokraták viszont abban reménykednek, hogy ezúttal a liberálisok is belépnek a kormányba és megtarthatják a kommunisták támogatását is.

Moldovában ugyanis nem a kommunisták, hanem a szocialisták Moszkva szövetségesei, a kommunisták a nyugat-barát erőket támogatják és annak a hívei, hogy a volt szovjet tagköztársaságnak kiegyensúlyozott kapcsolatot kell fenntartania, mind Brüsszellel, mind Moszkvával.

Tavaly 109,4 milliárd dollárt utaltak haza az Európában élő migránsok, és ezzel világszerte 150 millió ember megélhetését biztosították.