Új Szó;Koczka György;

- Meghalt a híres rádiós-televíziós újságíró

Hétfő hajnalban, 76 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Koczka György a Temesvári Rádió magyar műsorának alapító szerkesztője, a temesvári Heti Új Szó munkatársa, a Román Televízió magyar adásának volt szerkesztője, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház volt irodalmi titkára - közölte internetes oldalán a Temesvári Rádió magyar szerkesztősége.

A karánsebesi születésű Koczka György Temesváron végezte a középiskolát. A kolozsvári Bolyai Tudományegyetem magyar nyelv- és irodalom szakának másodéves hallgatójaként 1956 őszén a magyarországi forradalommal szolidaritást mutató kolozsvári diákmegmozdulások szervezésben vállalt szerepet, amiért a kommunista hatalom meghurcolta. Börtönbüntetését (1956-59) Szamosújváron töltötte, majd két évig a Baraganra száműzték kényszerlakhelyre.

Nyomdászként, színházi kellékesként dolgozott Temesváron, amíg lehetővé vált, hogy felsőfokú tanulmányait levelezői tagozaton befejezze: ezt követően a Temesvári Állami Magyar Színház irodalmi titkára lett (1970). Román színműírók számos darabját Koczka György fordította magyarra.

Az 1989-es Temesvári Forradalom idején Fall Ilona színművésszel közösen Koczka György indította el a rendszeres magyar adást a román közszolgálati rádió temesvári körzeti stúdiójában, egy jelentős anyanyelvű médiumot és közéleti fórumot teremtve a bánsági magyarságnak. Bár 1990 őszétől nyugdíjazásáig a Román Televízió magyar adásának tudósító-szerkesztőjeként dolgozott, az általa indított magyar rádióadásnak is hűséges munkatársa maradt haláláig, a Temesvári Rádióban az irodalmi kalendáriumát szerkesztette, és negyed évszázadon keresztül, haláláig kitartott - írói stílusára, sajátos humorára leginkább jellemző - politikai pamflet-rovata mellett.

Koczka György televíziós szerkesztőként (A hivatalnak packázásai), és a Heti Új Szó szerzőjeként (Színe és fonákja) is olyan rovatokat szerkesztett, amelyek szókimondó, sokszor ironikus stílusban emeltek szót a romániai politikai élet visszásságai, az erdélyi magyarság jogsérelmei miatt.

Az 1956-os kolozsvári diákszervezkedésekben játszott szerepéért 2006-ban Koczka György megkapta a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét, publicisztikai, rádiós és televíziós tevékenységéért pedig a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) 2008-ban Aranytoll életműdíjjal tüntette ki.

A MÁV-tól vasútfejlesztési munkát kapott a Duna Aszfalt Kft. konzorciumtársával, a Swietelsky Vasúttechnika Kft.-vel együtt, nettó 14 milliárd forintért - írja az napi.hu.