Káoszt okozott az utakon az útdíjrendszer januári bevezetése, az intézkedést sok kritika érte előkészítetlensége, átgondolatlansága miatt. Emiatt a fizetőssé vált útszakaszok felülvizsgálatát követelte az ellenzék, és Németh Szilárd több párttársa is. A kormányzati rezsibiztos akkor arra a kérdésre, nem érez-e ellentmondás a kormányzat rezsicsökkentési intézkedései és az ezzel ellentétesen ható fizetési kötelezettség, az útdíj között, azt válaszolta: "nem érez ilyet, egyébként pedig az autósokat szerinte kárpótolja az, hogy a benzin ára az utóbbi hónapokban 80 forinttal csökkent".
Vajon mit mondana a múlt heti gázolaj, és a ma bejelentett újabb benzinár emelés kapcsán? Merre billen az adok-elveszek serpenyő mérlegének nyelve?
Rezsicsökkentésre szükség van - mondta lapunknak Pogátsa Zoltán. A Nyugat-Magyarországi Egyetem docense szerint azonban differenciálni kell a támogatottak között. Csak azoknak szabad mérsékelni a közműdíjait, akik erre szociálpolitikai okokból rászorulnak. Ilyenre számos példa akad más országokban is. Ha így jártak volna el, akkor ez a költségvetést is kevesebbet kellene fordítani ilyen célra. Energetikai szakemberek szerint az Orbán-kormánynak szerencséje volt, ugyanis akkor csökkentette a tarifákat, amikor az energiaköltségek világszerte mérséklődtek.
Ugyanakkor - és ezt kevesen tudják - a díjak csökkentése nálunk nem érte el azt a szintet, amit az energiahordozók világpiaci ára indokolttá tett volna, vagyis maradtak tartalékok. Most viszont feltehetően ezek a világpiaci árak elérték a mélypontjukat, és stagnálásra vagy enyhe áremelésre lehet számítani, ahogy ezt a benzinnél és a gázolajnál az utóbbi hónapokban már megtapasztalhattuk. Ehhez természetesen hozzájárul a forint tartós gyengélkedése is az amerikai dollárral szemben.
A most nyilvánosságra került, május 8-i keltezésű levelet Trócsányi László igazságügyi miniszter küldte az uniós energetikai biztosnak, Miguel Arias Canete-nek, melynek létét a tárca lényegében elismerte, tartalmáról azonban már nem kívánt nyilatkozni, arra hivatkozva, hogy a „levél egy, a magyar Kormány és az Európai Bizottság között folyamatban lévő, nem nyilvános eljárás része.” Canete biztos szóvivője, Anna-Kaisa Itkonen szintén úgy nyilatkozott a lapnak: kötelezettségszegési eljárás van Magyarország ellen, de mivel ez még folyik, nem kommentálják. A Bizottság ebben az ügyben folyamatos kapcsolatban van a magyar hatóságokkal.
Az állampolgároknak joguk van tudni, hogy milyen változások várhatóak az energiaárakban, a kormány nem titkolhatja el a tárgyalások részleteit - közölte Molnár Csaba, a párt ügyvezető alelnöke. A DK már korábban felhívta a figyelmet "a rezsihazugság tarthatatlanságára és annak igazságtalan mivoltára".
A lap felsorolta a visszavonulás három legfontosabb lépését a Brüsszelnek küldött levél alapján: először is átalakítják a rendszerhasználati díjak (azon belül átviteli/szállítási és elosztási díj) ármegállapítási rendszerét, háromlépcsőssé teszik azt. Második lépésként nevezték meg, hogy a kormány megszünteti azt a mostani helyzetet, hogy van figyelembe nem vehető költség, mint például a közműadó, ami évente több tízmilliárd forintot vesz el az energiaszolgáltatóktól és folyat be az államkasszába. Harmadik lépésként írták, hogy módosítják a rendszerhasználati díjak megállapítási rendszerét a fenti módon, és a le nem vonható költségtételeket kiiktatják. Mindezt arra hivatkozva, hogy az egyetemes szolgáltatásnál (ez főként a lakossági ügyfeleket érinti) most a rendszerhasználati díjak olyan nyomottak a rezsicsökkentés miatt, hogy nemcsak profitot nem tudnak termelni a szolgáltatók, de a díjak legfeljebb 0 százalékos tőkemegtérülést „biztosítanak” csupán. Ebből a lépésből következhet az, hogy tőkemegtérülés megemelkedésével nő a gáz- és áramár is.
A hvg.hu kormányzati forrásai szerint már azon gondolkodnak, hogyan kommunikálják a rezsiharc feladását.
MSZP: Orbán a rezsicsökkentés leállítását tervezi?
A párt szerint joggal vetődik fel a kérdés: Orbán Viktor miniszterelnök tervezi-e a rezsicsökkentés leállítását - erről a szocialisták elnök-frakcióvezetője beszélt hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki pártvezető azt mondta, nem látják a költségvetésben azt a rezsitámogatást, amelyikkel az emberek számára meg lehet őrizni a rezsicsökkentés mostani mértékét. Ha viszont a kormány az energiaszolgáltatók érdekében akar eljárni, akkor joggal merül fel a kérdés, hogy nem egy, a piacon új tulajdonosi szerkezetben megjelenő cég számára akarják-e biztosítani a piaci energiaárakat - vetette fel Tóbiás József, aki szerint jelenleg is 150 milliárd forinttal lehetne könnyíteni a családok költségeit az Ausztria felől érkező olcsó gázzal.
Együtt: semmi nem támasztotta alá a rezsicsökkentést
Szelényi Zsuzsanna független országgyűlési képviselő, a párt politikusa hétfőn sajtótájékoztatón kérdésre úgy fogalmazott: mindig gyanúsnak tartotta azt az óriási rezsicsökkentési programot, amit a Fidesz megvalósított, semmi nem támasztotta alá, hogy a kormány olcsó energiaárakat ajánljon fel a lakosságnak.
Értékelése szerint a Fidesznek szembe kell néznie a valósággal, és azzal, hogy szembement különböző uniós irányelvekkel.
Kormányszóvivő: a kabinet megvédi a rezsicsökkentés eredményeit
Kovács Zoltán emlékeztetett: februárban az Európai Unió kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az úgynevezett harmadik energiacsomag vállalásaival kapcsolatban. Ezeket egyébként szinte egyetlen európai országnak sem sikerült maradéktalanul átültetnie - tette hozzá.
A magyar kormány intenzív tárgyalásokat folytat az ügyben az EU-val, és kellő időben részletes tájékoztatást ad majd, de bármi történik is, a kabinet szándéka a rezsicsökkentés eredményeinek megvédése - közölte Kovács Zoltán.
Korábban írtuk: kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság. Brüsszel azt kifogásolja, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szolgáltatási Hivatal az uniós előírások ellenére nem működik függetlenül, illetve, hogy az energetikai szolgáltatók nem élhettek az őket megillető jogokkal, például a bírósági felülvizsgálat lehetőségével, de a tarifarendszer is problémás lehet.