Páncélsipka — fejlövés ellen. A fejlövés rendszerint halálos. Ez a tapasztalat arra indította a francia kormányt, hogy a fronton küzdő csapatok soraiban különféle acélsisakot, osztogassanak ki, kísérletezés céljából. Ezeknek a kísérleteknek az eredményéről a minap igen érdekes előadást tartott a párisi orvosakadémia legutóbbi ülésén Le Dentu. Közlése szerint eddig mindössze 101 fejlövést figyeltek meg, 42 ezek közül talált olyan katonákat, akiknek a fejét nem védte páncél; 23 esetben koponyazúzódás történt, 19 esetben olyan sebek jelentkeztek, amelyek a fejbőrt is erősen megsértették; 13 egyéb esetben a katonáknak ércsisak volt a fejükön:
8 agyrázkódást szenvedett és csak felületes sebesüléseket, de a rettegett koponyazúzódás egyiket sem érte. Ilyenformán az acélsisakhoz fűzött várakozások teljesen beváltak és úgy az orvosok, mint a tisztek erősen mellette voltak annak, hogy minél sürgősebben általános alkalmazásba kerüljenek. A katona maga kevésre becsüli az acélsipkát, mert nehéz és forró, rettenetesen izzad az embernek a feje alatta és az érc könnyen rozsdásodik. Eddigelé még csak három vájt formájú minta került alkalmazásba és ezek természetesen nem minden koponyára illeszkednek. Az eredmény mindazonáltal figyelemreméltó volt.
Az állatkertek a háborúban. A „Berliner Tageblatt" írja: A gabonaneműekkel való takarékoskodás, valamint az a körülmény, hogy az élelmiszerekkel való takarékos bánásmód megváltoztatta ételrendünket, az állatkertekben elhelyezett állatok élelmezését is erősen befolyásolja. Az oroszlánok, tigrisek és más macskafélék lóhúst esznek és marhafejeket. A medvefélék azonban kénytelenek lemondani a kenyérről és répával, kukoricával, gyökerekkel, valamint nyers krumplival megelégedni. A jegesmedvék is nélkülözik a kenyeret és nagyobbrészt halakon, illetve tengeri halak fején, az úgynevezett halhulladékon élnek. A zebuk zab helyett zabszalmát, szénát és répát kapnak. Az orrszarvúak, zsiráfok, antilopok és hasonlóak nagyobbrészt kukoricát és kevert zabot kaptak azelőtt, most pedig vágott répát, gesztenyét és krumplit esznek. A flamingók korábban vízben és sóban puhított búzával éltek, mostan pedig halakkal, finomra vágott hulladékhússal és csontliszttel kénytelenek megelégedni. A darvak és vízimadarak nagy része főtt krumplival él.
Népszava 1915. június 15.