Csókay András azt mondta: a pilóta két ágyékcsigolyája megroppant, de már jó állapotban van. A pilótának a következő időszakban egy műanyag mellényt kell viselnie - jegyezte meg a főorvos, kifejtve: az ilyen törések "átépülése" három hónap alatt 60-70 százalékosan megy végbe, egy év alatt 90 százalékosan, 1,5-2 év alatt teljesen meggyógyulhat. Csókay András szerint nincs akadálya, hogy Kádár Sándor egy év múlva újra repüljön.
A Magyar Honvédség JAS-39 Gripen típusú vadászrepülőgépének pilótája szerda délelőtt Kecskeméten kiképzési repülésre szállt fel. A pilóta nem sokkal később "deklarált vészhelyzetet" jelentett, mivel többszöri próbálkozásra sem sikerült behúznia a gép orrfutóját, amely így "félállásban" maradt.
A pilóta és a földi személyzet svéd szakemberek bevonásával minden körülményt és tapasztalatot mérlegelt, és még a levegőben megkísérelték elhárítani a műszaki hibát. Mivel ez több mint egy órán át sem sikerült, a pilóta úgy döntött, hogy az üzemanyag kifogyásáig a levegőben tartja a gépet, majd úgynevezett hasraszállást hajt végre a kecskeméti kifutópályán. Mivel a manőver során a gép balra kitört a betonon, a pilóta a protokollnak megfelelően katapultált. Az előzetes vizsgálatok szerint a vadászgép javítható.
Csütörtökön az M1 aktuális csatornán a Magyar Repülő Szövetség repülőbiztonsági szakértője közölte: a Gripen pilótája helyesen döntött, amikor kényszerleszállást hajtott végre, majd katapultált. Siklósi Zoltán volt vadászpilóta kiemelte: a kényszerleszállás végső szakaszában a pilóta már életveszélyben volt, nagyon rövid idő alatt kellett cselekednie.
A Napi Gazdaság szombati számában megjelent interjúban a honvédelmi miniszter azt mondta: a Gripen meghibásodása alapján "arra lehet következtetni, hogy valamilyen szoftverhiba okozta a bajt".