A Pentagon mérlegeli annak lehetőségét, hogy nehézfegyverzetet állomásoztasson a Baltikumban és néhány kelet-európai országban – Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában, esetleg Magyarországon is, írta szombati kiadásában a New York Times. Az ötlet az ukrajnai orosz beavatkozás miatt aggódó NATO-szövetségesek megnyugtatására, egyben esetleges további agressziók megelőzése érdekében merült fel.
Az írás szerint a Pentagon tankokat és tüzérséget, és összesen akár ötezer katona felfegyverzésére elegendő más nehézfegyverzet telepítene a térségbe. A terv jelenlegi stádiumában az szerepel, hogy minden balti államba 150 katonának (egy amerikai egység 150 főt számlál) való felszerelést szállítanak, Lengyelországba, Romániába és Bulgáriába – és nem kizárt, hogy Magyarországra is – egy amerikai zászlóalj, azaz 750 fő, számára elegendő felszerelést telepítenek ideiglenesen.
Egyelőre elképzelésről van szó, ahhoz hogy megvalósuljon még az amerikai védelmi miniszternek, a Fehér Háznak és a többi NATO-tagállamnak is jóvá kell hagynia. A The New York Times értesülése szerint a Pentagon várhatóan elfogadja a javaslatot még a NATO védelmi minisztereinek júniusban esedékes tanácskozása előtt, a NATO tagországok jóváhagyása azonban akadályba ütközhet, mert a atlanti szövetségen belül megoszlanak a vélemények, több tagállam aggódik az ilyen lépések lehetséges hatásai miatt.
Az elképzelés fontosságát és súlyát az adja, hogy a hidegháború vége óta először történne meg, hogy az Egyesült Államok nehézfegyverzetet telepít a korábban a szovjet befolyási övezetbe tartozó kelet-európai NATO-tagállamok területére.
A terv valódiságát megerősítette Tomasz Siemoniak lengyel védelmi miniszter is. A New York Timesben megjelent írásra reagálva Siemoniak elmondta a lengyel nemzeti hírügynökségnek, hogy Varsó ebben a kérdésben már hosszabb ideje tárgyal Washingtonnal. Az igény lengyel részről merült fel. Ez a kérdés állt az ő washingtoni látogatása középpontjában is, amikor Ashton Carter amerikai védelmi miniszterrel találkozott május 19-én.