Műsormagazin;európai szocialisták;PES;

Tóbiás József a pulpituson FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Orbánnak üzentek az európai szocialisták

Európának új Horn Gyula kell - üzente az Európai Szocialisták Pártja kongresszusának az MSZP elnöke. Tóbiás József szombaton pártcsaládjának azt mondta, "mi Európában veletek vagyunk otthon. Orbán Viktornak ezért az életérzésért Kazahsztánba kell utaznia". Csütörtöktől három napon át az unió baloldali prominensei Budapesten az európai kihívásokról tanácskoztak, a kongresszus végén pedig 28 nyelven énekelték az Internacionálét.

Változásra van szükség Magyarországon, ennek pedig az MSZP a letéteményese. Ez a párt alkalmas arra, hogy Orbán Viktort és kormányát leváltsa. Erről Tóbiás József beszélt szombat délelőtt az Európai Szocialisták Pártjának (PES) 10. tisztújító kongresszusán. Az MSZP elnök-frakcióvezetője arra emlékeztette hallgatóságát, nem véletlen, hogy Budapesten tartják ezt a háromnapos rendezvényt, az európai baloldal ugyanis így akarja szolidaritásáról biztosítani a demokratikus értékekért kiálló magyar szocialistákkal.

Tóbiás szerint minden, Brüsszelből érkező támogatás, minden kritika, amely a nyugati értékek fontosságára hívja fel a magyar miniszterelnök figyelmét fontos. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy Orbán leváltását "nekünk magunknak kell megoldanunk" - figyelmeztette a jelenlévőket, közöttük az MSZP politikusait az elnök, aki pártjáról, mint a legerősebb magyar ellenzéki erőről beszélt.

Három határozat

Három határozatot fogadtak el, a PES kongresszusán. Az egyikben a fiatalok munkanélküliségének felszámolása, a munkakörülmények javítása, a környezetbarát munkahelyek teremtése érdekében tettek javaslatot a küldöttek. Az Egységben a demokráciáért határozatban a befogadó társadalom megteremtésének feltételeit vázolták. Az európai szocialisták szerint ez különösen fontos a Fidesz vezette kormány "bevándorlók ellen folytatott kampánya" miatt. Az Egységben a békéért nyilatkozat a szélsőségesség elleni erőfeszítésekről szól, valamint válaszokat sürget a közös kihívások, így a Földközi-tenger felől érkező bevándorlókat illetően.

Európának új Horn Gyula kell - fogalmazott a magyar politikus arra utalva, hogy a kongresszuson felszólalók szerint a baloldalnak megújulásra van szüksége ahhoz, hogy 2019-ben, a következő európai parlamenti (EP) választáson a legerősebbek legyenek az Unióban.

Zsákutcásnak nevezte a gyűlöletkeltésre alapozó politikát és közölte, csak a belső szolidaritásra és közös felelősségvállalásra épülő migrációs politika vezethet eredményre az EU-ban. Véleménye szerint lehetséges olyan megoldás, amely a tagállami szuverenitást nem korlátozza, de hatékonyabb és emberibb. A szocialisták közös hitvallása, hogy minden ember egyenlő, sem származása, sem vallása, sem politikai véleménye alapján nem lehet kirekeszteni senkit. Aki mégis ezzel próbálkozik, önmagát zárja ki Európából- fogalmazott.

"Mi Európában veletek vagyunk otthon. Orbán Viktornak ezért az életérzésért Kazahsztánba kell utaznia" - mondta hozzátéve, ezt a közösségi élményt a miniszterelnök nem is ismerheti, mert egyre-másra fordulnak vele szembe pártcsaládjának, a néppártnak a képviselői is. Európa keresztény-konzervatív vezetőinek már kínos Orbán, nem állhatnak "egy halálbüntetés-párti, gyűlöletkeltő, menekültellenes, radikális politikus mellé". Tóbiás azt fejtegette, hogy a Jobbik kormányon ugyanilyen politikát követne.

A szocialisták közös hitvallása, hogy minden ember egyenlő, sem származása, sem vallása, sem politikai véleménye alapján nem lehet kirekeszteni senkit. Erről szintén az MSZP elnöke beszélt. Véleménye szerint, aki mégis ezzel próbálkozik, önmagát zárja ki Európából. "Meggyőződésem, hogy egy belső szolidaritásra és közös felelősségvállalásra épülő migrációs politika vezethet eredményre. Emellett hiszem, hogy lehetséges olyan technikák és megoldások kidolgozása, amelyek a tagállami szuverenitást nem korlátozzák. De nem lehet kétséges számunkra, hogy az összehangolt, egységes cselekvés hatékonyabb és sikeresebb és emberibb, mint egyes ügyekben a tagállamok külön fellépése" - fogalmazott az MSZP elnöke, aki ezúttal több megértést kért a később csatlakozott tagállamok számára az EU rangidőseitől.

Nem kértek a kormányfőből

Az európai baloldal több kiemelkedő alakja állítólag azért nem jött el a budapesti kongresszusra, mert nem akar tárgyalóasztalhoz ülni Orbán Viktorral, márpedig a nemzetközi protokoll megkívánná, hogy találkozzanak. A tisztújító konferencián nem volt jelen Werner Faymann osztrák kancellár, Sigmar Gabriel német alkancellár, Matteo Renzi olasz miniszterelnök és Federica Mogherini, az EU külügyi főképviselője. Az Európa Parlamentben az terjed, a diplomata azért mondta le az utolsó pillanatban részvételét, mert amíg Orbán a miniszterelnök, nem akar Magyarországra jönni. Az olasz kormányfővel már arról is megállapodás volt, hogy a menekültkérdésről egyeztetnek, ám végül Renzi is lemondta látogatását.

"Welcome to Budapest!" - hirdette az Országház látképére festett felirat a Kongresszusi Központ színpada felett kifeszített molinón. Miután a magyar szocialistákat szombaton többen arról biztosították, hogy a PES velük van a demokráciáért folytatott küzdelmükben és várják, hogy mielőbb kormányra kerüljenek, Stefan Löfven szociáldemokrata svéd miniszterelnök arról beszélt, Európának növekedésre, beruházásokra van szüksége, hogy versenyképes legyen, teljesíteni tudja polgárai igényeit. Az EU-ban a munkaképes korú nők harmada, néhány országban több mint fele nincs megfelelően megfizetve, ezért Löfven egyenlő béreket és anyasági szabadságot sürgetett.

Soha nem felejti el az egyik tüntetés televízióban látott képsorait. Azt, ahogy az egyik ünnepelt holland focista fotójával díszített pólós 11 éves forma fiú, fekete zászlót lengetett. "rajtunk múlik, hogy évek múlva ez a fiú a pólót, vagy a gyűlölet fekete zászlaját választja". Ezt már Diederik Samson, a holland Munkáspárt elnöke mondta, amikor felvezette a demokráciáról folytatott panelbeszélgetést. Samson arra figyelmeztetett, meg kell győzni az embereket arról, hogy tekintsék értéknek a demokráciát. Ki kell állni a szociáldemokrata értékek mellett, az MSZP mellett, ahogy ez a párt is naponta kiáll ezekért.

"Egész Európában három trend van, ami veszély a demokráciára. Az erősödő szélsőségek, a populizmus és az illiberális állam, ami nem más, mint hogy néhány politikus - köztük a magyar miniszterelnök - keleti tekintélyelvű országirányítást képzel el az európai alapelvek helyett" - fogalmazott ezen a panelbeszélgetésen Botka László. Az MSZP választmányi elnöke, Szeged polgármestere arról beszélt, Magyarország a rendszerváltás után sokáig példa volt. Most, ötévi Orbán-rezsim után ismét példa lett az ország, mert itt megtalálható minden, ami veszélyezteti az európai demokráciát. Mind ennek a csalódottság, a bizalmatlanság, a szegénység, a munkanélküliség az alapja, illetve az, hogy az emberek jelentős része nem érzi biztonságban magát. Botka szerint Orbán ezekre építette hatalmát, ezért keres újabb és újabb ellenségeket.

A polgármester elmondta, a szerb határhoz közeli Szegedre január-februárban naponta ezer bevándorló érkezett, számuk mostanra azonban visszaesett az átlagos, 50-100-ra. Néhány hónappal ezelőtt még a hivatalok is azt mondták, hogy a migráció nem okoz feszültséget. Annál is inkább nem, mert a menekültek nem követnek el bűncselekményeket és nem akarnak Magyarországon letelepedni. Miután viszont a Fidesz elveszítette népszerűségnek jelentős részét az elmúlt hónapokban, illetve miután a párt három időközi választást is elveszített, Orbán új ellenséget talált a bevándorlókban, és hiteltelen gyűlöletkampányt kezdett. A szocialista politikus szerint az orbáni politika lényege, hogy semmilyen alapvető emberi és európai érték nem számít, ha saját hatalmának biztosításáról van szó. Csak az erősödő, megújuló európai szociáldemokrácia képes megállítani a populizmust, és újra megerősíteni a közös európai értékeket - mondta, majd hozzátette, a szocialisták el akarják érni, hogy újra jó példa legyen Magyarország.

Ez az egyik leggyorsabban szegényedő társadalom - kezdte hozzászólását Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, EP-képviselő, a munkahelyteremtésről folytatott szombati kerekasztal-beszélgetésen. A politikus azt hangsúlyozta, hogy kötelességük minden 25 év alatti fiatalnak munkát adni. Addig ugyanis, ameddig 5,5 millió fiatal számára nem jut állás és ennél sokkal több a felnőtt munkanélküli, az emberek saját gondjaikkal foglalkoznak, és nem kérik számon a demokratikus értékeket. Ebben a helyzetben tudnak megerősödni a radikális, szélsőjobboldali pártok. Ujhelyi szerint a magyar kormány be sem vezette az ifjúsági garanciaprogramot, amit Andor László, korábbi szocialista uniós biztos dolgozott ki. Ennek keretében lehetne képezni, munkához juttatni a 25 év alattiakat és erre a EU pénzt is adna Magyarországnak.

Az európai országok demokratikus úton haladnak, nincs kivétel, a tagállamokban azonban egyre inkább növekszik a vita a demokratikus alapértékek megkérdőjelezéséről. Ezt Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) szocialista elnöke még péntek, késő este válaszolta a Népszava kérdésére. Lapunk arra volt kíváncsi, Brüsszel hogyan akarja visszaterelni a demokratikus mederbe a külön utat járó néhány tagállamot. A bevándorlással kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy míg az ötmilliós Libanon egymillió szír menekültet fogadott be, addig a több mint 500 milliós EU a szír menekültek csupán 5 százalékát. A probléma az, hogy a menekültek többsége négy tagállamba, Németországba, Olaszországba, Franciaországba és Svédországba megy, 90 százalékuk kilenc országot jelöl meg célként. - jegyezte meg. Ha szétosztják a menekülteket a tagállamok között, akkor ez nem okoz problémát, azok ugyanis akkor jelennek meg, ha koncentrálódnak a menekültek. Nem a mi módszerünk a xenofóbia, a kisebbségek elnyomása, a halálbüntetés újbóli bevezetése - jelentette ki Schulz.

Szergej Sztanisev szerint - akit péntek este ismét a PES elnökének választott a 800 küldött - a problémák megoldásának nem az a módja, hogy a bevándorlókat bűnbakoknak kiáltják ki vagy a halálbüntetés bevezetéséről beszélnek. Közölte, nem fogadhatják el azt folyamatot, amit a Fidesz indított el és amely meg akarja szabadítani Magyarországot az európai értékektől. A volt bolgár miniszterelnök nagy kihívásként értékelte, hogy nehéz időkben vezeti az európai szocialistákat, és célként jelölte meg a 2019-es EP-választás megnyerését. Az MSZP elnöke akkor arról beszélt, hogy Európa baloldala tiszteli pártja munkáját, a PES kongresszus pedig egy új kezdet esélyét hordozza. Olyan kezdetét, amely szembe mer nézni a Magyarországot és Európát is érintő kiszolgáltatottsággal, reménytelenséggel.

A Fidesz szerint a szocialisták bevándorláspárti politikája nem segíti, hanem veszélybe sodorja Európát, Magyarországot. A kormánypárt felháborítónak tartja, hogy a szocialisták mindig csak a bevándorlók iránti szolidaritásról beszélnek, de a munkájukat, megélhetésüket és biztonságukat féltő magyar emberek és a külhoni magyarok iránt közömbösek.

Internacionálé - 28 nyelven

Furcsa érzés volt, amikor a háromnapos rendezvény zárásaként az európai szocialisták 28 nyelven elénekelték az Internacionálét. Európának ezen a felén az ilyesmit elutasítják, a PES kongresszus résztvevői számára viszont természetes volt. Ahogy az is, hogy nincs kötelező fegyelem, az ülések vezetői olykor harsogva kérték a jelenlévőket, hogy figyeljenek, mert fontos dokumentumokat kell elfogadni. Egymás beszédét hangos tetszésnyilvánításokkal követték, elvtársnak szólították egymást és mindenki jókedvű volt. A büfében a küldöttek az ásványvízért is fizettek, csak a tudósítóknak járt ingyen az étel és az ital. A lazának tűnő kongresszus mindezek ellenére fontos dokumentumokat fogadott el, érdekes kérdésekről vitázott magas színvonalon. Európai baloldali prominensei hozzászoktak az elfogadó, baráti hangnemhez, a kongresszuson ez mindenki számára kiderülhetett.

A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök "plakátháborúban" is testet öltő "gyűlöletkeltő és uszító kampánya" visszaüt, és emiatt a magyar kormány nem lesz képes a nemzeti érdekeket képviselni. Erről a párt elnökségi tagja beszélt vasárnap Budapesten.