MNB;Magyar Nemzeti Bank;Lázár János;

- Hiteltelen spórolási tervek egy pazarló kormánytól

Kormányzati takarékosságot jelentett be Lázár János. Azt ígérte, az állami cégeknél megvizsgálják, hogy a kétmilliós bérplafon veszélyezteti-e a versenyképességet. Eközben a Magyar Nemzeti Bank legtöbb vezetője - köztük Polt Péter legfőbb ügyész felesége - jócskán többet keres kétmilliónál. Az MSZP szerint hiteltelen, hogy az eddig "pazarló" kormány most csökkentené a kiadásokat.

"Nagymértékű" költségcsökkentésbe kezd a kormány, aminek keretein belül jelentősen átalakulhat az állami vezetőknek járó juttatások rendszere - jelentette be Lázár János szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján. Például kevesebben lesznek jogosultak az államtitkári, vagy helyettes államtitkári juttatásokra. Megszűnik a lakásfenntartási térítés, ami egy-egy állami vezető vagy államtitkár esetében akár több százezres tétel is lehet: a napi.hu tavaly februári adatai szerint például Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infrastrukturális területért felelős államtitkára 220 ezer forintot számolt el erre havonta. Lázár arról is beszélt, hogy a miniszteri biztosok csak alacsonyabb kategóriájú autókra tarthatnának igényt - miközben csupán négy éve frissítették a járműparkot mintegy hétmilliárdért. A tisztségviselők jellemzően Skoda Superbekkel járnak, ez alól néhány VW Passat és Audi A6-os, illetve a honvédelmi miniszter Audi A8-asa a kivétel.

Balatonőszödöt is eladhatják

Lázár János kilátásba helyezte az állami tulajdonban lévő üdülők - köztük a balatonőszödi - eladását is. A 16 hektáros balatonőszödi üdülőnek saját vízpartja és épített kikötője van, területén három szálloda, öt villa, öt kisebb vendégház és két kiszolgáló épület található - így nagyjából 250 embert tud kiszolgálni egyidőben négycsillagos színvonalon. A hozzávetőleges, nem hivatalos becslések szerint csak az őszödi telek 2,5 milliárd forintot érhet, az épületeket is beleszámolva ez az összeg meghaladja a négymilliárdot.

Megvizsgálják azt is, hogy az állami cégvezetőkre vonatkozó, kétmilliós bérplafon összefüggésbe hozható-e az adott cég teljesítményével - a témáról Domokos László számvevőszéki elnök készít jelentést. Ugyanakkor jelenleg sem ritka, hogy állami cégeknél jóval kétmillió forint feletti fizetést kapjanak egyes vezetők: Polt-Palásthy Mariann, Polt Péter legfőbb ügyész felesége nemrég ügyvezető igazgató lett a Magyar Nemzeti Bankban, így havi bruttó ötmillió forintot kap - emellett félmilliós béren kívüli juttatásra is jogosult. Polt felesége tavaly került a jegybankhoz személyzeti igazgatónak, akkor havi 2,3 millió forintot keresett. A nemzeti bank weboldala szerint Polt-Palásthyn kívül még öten kapnak ennyit, Matolcsy György MNB elnök pedig 2,37 milliót keres havonta.

Más alkalmazottak sem panaszkodhatnak: az MNB tiszaroffi üdülő- és konferenciaközpontjának üzemeltetésére létrehozott MNB Jóléti Humán Szolgáltató Kft. vezetője, Müller Dániel András havi 1,9 milliós fizetést kap - derítette ki az RTL Híradó. Müller felesége a jegybank kommunikációs osztályán dolgozik. Ennek kapcsán Bodnár Zoltán, a Liberálisok gazdaságpolitikusa elmondta, hogy Matolcsy olyanokat vitt a jegybankba, akiknek semmilyen politikai vagy kereskedelmi tapasztalatuk nem volt, most tanulják a szakmát az adófizetők pénzén. Fizetésére a MÁV elnök-vezérigazgatója sem panaszkodhat: Dávid Ilona havi bruttó 2,7 milliót vihet haza, és ebben nincs benne a tiszteletdíja, ugyanis azt a Blikk szerint nem veszi fel. Élettársa szintén a vállalatnál dolgozik vezetői pozícióban. Emellett Dávid a részben állami tulajdonú GYSEV Zrt. elnöke is, ezért havi mintegy 2000 eurót (nagyjából 620 ezer forintot) kap.

Az MSZP szerint hiteltelen, hogy az a kormány ígér költségcsökkentést, amely "rekordot dönt pazarlásból". Tóth Bertalan frakcióvezető-helyettes példaként hozta fel, hogy a jelenlegi kabinet 102 helyettes államtitkárral, 54 államtitkárral, 11 miniszterrel és több tucat tanácsadóval működik. A politikus cinikusnak tartja, hogy pont Lázár beszél kormányzati költségcsökkentésről, miközben néhány éjszaka alatt több millió közpénzt "szórt" el luxusútjain. "Mikor számolnak el a fideszes vezetők azzal a luxussal, amit legális jövedelmük mértéke egyáltalán nem indokol" - kérdezte.

A szárszói találkozó idei jelvényén két tábor megy egymásnak, az egyik azt mondja, hogy erre, a másik azt, hogy merre. De a találkozót rendező Farkasházy Tivadar szerint van egy harmadik tábor is, amelyik ma azt mondja, hogy semerre. A humorista azért kezdte újra két éve a rendezvényt, mert úgy véli, '89-ben megkaptuk a szabadságot, de Orbán Viktor elvette azt. Arról is beszél, hogy 2003 után, mivel a baloldal volt kormányon, nem akart azért találkozókat rendezni, hogy különböző lobbisták ügyeskedjenek a kertjében A mai szárszói találkozóval az a célja, hogy összehozza az embereket, az erő ugyanis így megsokszorozódhat. Régi vágyát azonban, hogy politikusok, gazdasági emberek, tudósok, művészek találkozzanak a kertjében, mostanában nemigen tudja megvalósítani, senkit sem kényszerít arra, hogy kifogásokat keressen, mentegetőzzön. Farkasházy tudomásul veszi, hogy az egzisztenciája függ attól, ha megjelenik Szárszón. Nem is nevezi magát összefogáspártinak, mert az összefogás szitokszó lett. Inkább összehozás párti - megpróbál embereket összehozni. Úgy látja, napjainkban diktatúra van, de nem jajgatni kell, vagy öklöt rázni, hanem felvenni a kesztyűt, amit öt éve az arcunkba vágtak.