Akik még hinnének kicsit az unós Európában kaptak egy kis megnyugtatást a kormányfőtől, közölte ugyanis, hogy nem bántaná a schengeni határokat,megelégedne az EU külső határainak megerősítésével.
Barátságosak és vendégszeretők vagyunk, de menj innen
Orbán Viktor szerint a bevándorló-probléma nálunk csapódik le. Párhuzamot vont az olaszországi helyzettel, jelezve: ott is betelt a pohár, nem engednek be egyetlen bevándorlót sem. A miniszterelnök szerint az emberek többsége egyetért azzal, hogy a bevándorlás veszélyes, ezt igazolja az ügyben indított nemzeti konzultáció.
Ha van némi déja vu-érzésünk, az nem a véletlen műve. A múlt héten Orbán Viktor egyebek mellett ezt mondta a péntek reggeli "köz"rádiós interjúban:
Egy ország legelemibb joga, hogy eldöntse, kit enged be. Ha nem lennének az életszerűtlen EU-s szabályok, akkor már az összes bevándorlót hazaküldtük volna, és miért is kellene szeretnünk a bevándorlókat? Nem vagyunk olyan maflák, mint az sokan gondolják. Értjük, hogy vannak veszélyes válságövezetek. Görögországban viszont már nincsenek veszélyben, sem Macedóniában, sem Szerbiában. Mire Magyarországra érkezik, már mind megélhetési bevándorló.
A mostani interjúban Orbán beszélt a kormány-plakátokról, amelyek szerinte azt üzenik: Magyarország egy barátságos, vendégszerető ország, de annak, aki ide jön, be kell tartania a szabályokat. A kormány bevándorlással kapcsolatos plakátkampánya Orbán szerint elsősorban az embercsempészekhez szól: minden embercsempészhez, útvonaltervezőhöz és megélhetési bevándorlóhoz eljusson a hír: Magyarország az a hely, amelyet el kell kerülniük. Reagált a plakátrongáló akciókra is, a liberális értelmiség akcióit egy rendkívül kicsi, de hangos kisebbség képviseletének tekinti, ami szembemegy a többség akaratával.
Teljes fizikai határzár
Ami a konkrét intézkedéseket illeti, kormányfő közölte: jövő szerdán hallgatják meg a belügyminiszter által javasolt megoldásokat, és hozzák meg a döntést a bevándorlással kapcsolatban. Minden lehetőséget végigvesznek, ide értve a teljes fizikai határzár lehetőségét is .
Ránk küldik a menekülteket
Orbán Viktor beszámolt arról is, hogy a szerb és a magyar kabinet július elején tart kormány-csúcstalálkozót, ahol számba veszik a tisztázandó kérdéseket. "Nem tartjuk helyesnek, hogy ránk küldik a menekülteket, már Szerbia területén fel kellene tartóztatni őket" – jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve: az Európai Unió költségén, de azon kívül kellene fogadóállomásokat kialakítani, és lehetővé kellene tenni, hogy a tagállamok eldönthessék, befogadják-e a belépni szándékozókat.
Egy kis melldöngetés Európa felé
Gianni Pittellának, az európai szocialisták frakcióvezetőjének üzenetére, amely szerint Európának vannak problémái, amelyek azért születtek, mert vannak olyan konzervatívok, mint Orbán Viktor, a kormányfő úgy felelt: azt kívánja minden európai országnak, különösen a szocialisták által kormányzottaknak, akiknek ez a legnehezebben megy, hogy sikerüljön 3 százalék feletti gazdasági növekedést elérniük, valamint azt, hogy olyan arányban csökkenthessék a munkanélküliséget, mint Magyarország.
Orbán azt is kívánta az EU-nak, hogy a költségvetést és az államadósságot érintően annyi bajuk legyen minden európai uniós országgal, mint Magyarországgal. Jó, hogy idejöttek, jó is, hogy körülnéznek, talán van is mit hazavinniük – jegyezte meg - hát hogy is írjuk finoman - pökhendien Magyarország miniszterelnöke. .
A kormányfő beszélt az olimpia esetleges megrendezéséről is, szerinte Magyarország méltó egy olimpia megrendezésére, a kérdést ugyanakkor nem szeretné politikaivá tenni, a vezérszerepet az olimpiai bizottságra hagyja. A szükséges létesítmények 70-80 százaléka már megvan vagy az olimpia nélkül is megépül - tette hozzá.
Gyurcsány, illetve az Altus-ügy sem maradhatott ki
Orbán Viktor az interjúban az Altus-ügy kapcsán azt mondta, szerinte abból szimbolikus európai kérdés lesz a következő időszakban, amellyel a nemzetközi közösség hosszasan foglalkozik majd, és komoly tanulságokat vonhat le.
Bár nehéz elképzelni máshogy az európai politikát, mint az egyívású, egy fészek aljáról jövő pártok együttműködésének rendszereként, de az, hogy az Európai Unió a költségvetéséből ilyen kültelki trükkökkel ellenzéki vezetők cégein keresztül pénzt juttasson a nemzeti politikai küzdőtérre, befolyásolva így a nemzeti politikai küzdelmeket, mélyen idegen az Európai Unió eszméjétől.