Szergej Sztanisev, a PES elnöke hangsúlyozta: Magyarország éveken át sikertörténet volt Európában, eredményesen átlépett a kommunizmusból a piacgazdaságba, és ebben az MSZP is fontos szerepet játszott. Ma viszont a PES aggódik az itteni politikai folyamatok miatt. Sztanisev arról beszélt, hogy a pártcsalád Európai jövőjéről is tanácskozik. A kongresszust azért rendezik Budapesten, hogy kifejezzék szolidaritásukat az MSZP-vel és kiálljanak a demokratikus értékek védelméért. Az elnök azt is elmondta, támogatják az Európai Bizottság menekültkvótára vonatkozó javaslatát.
Magyarországon illiberális demokrácia van, a szólásszabadság jelentősen sérült az elmúlt időszakban, és Magyarország a 4,5 millió koldus országa lett. Ezt már Gurmai Zita, a PES nőszervezetének újraválasztott elnöke mondta tegnap a kongresszusnak helyet adó Budapesti Kongresszusi Központban. Az elnök a jövőben is a nők egyenlő béréért, az erőszak megfékezéséért, az idős nők anyagi helyzetének javításáért akar dolgozni.
Az Európa Hajón tegnap délután, szintén a kongresszus előkészítéseként az európai fiatalok következő generációjának szóló politikai kiáltványt mutatott be Ujhelyi István szocialista EP-képviselő. A dokumentum, amelyet a magyar politikus a szociáldemokrata képviselőcsoport fiatal politikusait tömörítő csoport felkérésére készített, célként fogalmazza meg a 25 év alattiak teljes foglalkoztatottságát. Erre azért is szükség van, mert jelenleg több mint 5,5 millió a fiatal munkanélküliek száma az Unióban. Ujhelyiék azt szeretnék, ha a "gazdasági kényszeremigrációs hullám" csökkenne Európában. A kiáltvány bemutatásakor Gianni Pittella szociáldemokrata EP-frakcióvezető közölte, a szavak helyett végre tettekre van szükség.
A PES kongresszusa, amelyen mintegy 800 küldött vesz részt, ma késő délután kezdődik, amikor új elnököt választanak a szervezet élére. Előtte munkacsoportülést tartanak a társadalmi egyenlőtlenségről, és szó lesz a szélsőségek elleni küzdelemről, a fiatalok megszólításáról, a szociáldemokrácia kihívásairól. Holnap Tóbiás József beszéde nyitja a programot, amelyen egyebek mellett a demokráciáról, a munkahelyteremtésről és a 2019-es EP-választási stratégia kialakításáról vitáznak a résztvevők. A kongresszusra várják Martin Schulz-ot, az Európai Parlament szocialista elnökét, Sigmar Gabriel német alkancellárt, Matteo Renzi olasz és Stefan Löfven svéd miniszterelnököt, valamint Federica Mogherinit, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét.
A Fidesz szerint az az európai baloldal találkozik Budapesten, amely "zsíros megbízást" adott a Gyurcsány Ferenc kizárólagos tulajdonában álló gazdasági társaságnak, az Altusnak.