A rendőrséghez tartozó félkatonai szervezetnek, a Központi Biztonságnak a huszonnégy éves tagjára, Jászín Hátemre kimondott ítéletet az általa leadott, "halált okozó lövéssel" indokolta a bíróság, illetve azzal, hogy "szándékosan megsebesített több embert". Az ítélet a főügyész által elrendelt sajtótilalom mellett zajlott.
A 32 éves Saimáa esz-Szabbág halála, és az arról készült számos felvétel világszerte hatalmas felháborodást váltott ki, annál is inkább, mert a fiatal anyát a Mubarak-érának véget vető 2011-es felkelés negyedik évfordulóján lőtték agyon, békés tüntetés közben. A 2011. január 25-én, az egyiptomi Rendőrség Napján kirobbant forradalom egyik legfőbb mozgatórugója a mindennapos rendőri erőszak által felkorbácsolt népharag volt.
Szabbág az ellenzéki Szocialista Népszövetség párt néhány tucat tagjával együtt tüntetett a kairói Tahrír közelében, ahol koszorúkat akartak elhelyezni a felkelés áldozatainak emlékére. A helyszínre kirendelt biztonsági erők könnygázzal és sörétes puskákkal oszlatták fel a demonstrációt.
A törvényszéki orvosi jelentés szerint a fiatal nővel egy, körülbelül nyolc méter távolságból, hátulról leadott lövés végzett. A sörétes lövedékek az arcán, nyakán, illetve hátán találták el, halálát a tüdején és szívén ejtett sebek okozták. Az egyik párttársa karjaiban tartott, vérző Szabbágról készült felvételek futótűzként terjedtek a közösségi hálókon, s megfigyelők szerint nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a gyanúsítottat letartóztatták. A Human Rights Watch emberi jogi szervezet akkor kiadott közleménye szerint a felvételeken látszik, amint egy egyenruhás rendőrtiszt rámutat a békés tüntetőkre, majd lövésre utasítja a mellette álló, fekete maszkot viselő fegyverest. Szabbág a harmadik lövésre eszméletlenül zuhant a földre.
Közvetlenül az eset után a rendőrségért felelő belügyi tárca akkori vezetője még úgy nyilatkozott, hogy egyetlen rendőr sem vett részt az öldöklésben, s a minisztérium más magas rangú tisztségviselői kijelentették: a rendvédelmi erők nem használnak sörétes fegyvert a tüntetések feloszlatásakor.
Sok bírálat érte a hatóságokat azért is, mert engedély nélküli tüntetés címszóval több olyan embert perbe fogtak, akik eredetileg tanúvallomást tenni mentek az illetékes rendőrőrsre. Szabbág tüntető párttársai ellen ugyanezzel a váddal jelenleg is eljárás folyik.