női kosárlabda;kosárlabda Európa-bajnokság;Stefan Svitek;Fegyverneky Zsófia;

Svitek (jobboldalt) mindent kihozott a női válogatott játékosaiból a felkészülés alatt FOTÓ: MKOSZ/PADOS NOEL

- Svitek szerint elcsíphető a továbbjutás

Tizennyolc év után ismét Magyarországon randevúzik az európai női kosaraselit, Temesvár és Nagyvárad mellett öt hazai város látja vendégül az Eb mezőnyét. A mieink péntek este Sopronban kezdenek Svédország ellen, és a Népszavának nyilatkozó Stefan Svitek amondó, a címvédő spanyolok mögött elcsíphető a továbbjutást érő második vagy harmadik hely.

- Otthon, édes otthon?

- Nagyon remélem, hogy így tekinthetünk majd a jól ismert soproni arénára – felelte megkeresésünkre a legtöbbek által csak Pistának hívott Stefan Svitek, a magyar női válogatott szlovák szövetségi kapitánya.

- Előny és hátrány is lehet a hazai rendezés.

- Az utóbbival nem foglalkozunk. Az előbbit pedig élvezni szeretnénk; egészen biztosan rengeteg magyar szurkoló buzdítja majd a csapatot, a lányok pedig tökéletesen ismerik a csarnok minden egyes pontját.

- Nézzük a felkészülést! Elégedett?

- Rövid volt, ám jól sikerült. Elvégeztük a tervezett munkát, plusz-mínusz…

- Mínusz? Mi maradt el?

- Arról inkább nem beszélek. Tekintsünk pozitívan az edzőtábor öt hetére: sikerült összerakni a támadás és a védekezés fő elemeit.

- Miben lesz erős a magyar válogatott?

- Abban, hogy a várakozásom szerint úgy játszik majd, mint egy igazi csapat. A lányok nagyon keményen dolgoztak, igyekeztünk kijavítani a felkészülési meccseken előforduló hibákat, meglátjuk, mindez mire lesz elég.

- Mire lehet? Optimista?

- Csúnya lenne, ha nem lennék az. Egyetértek azokkal a szakemberekkel, akik szerint a címvédő Spanyolország kiemelkedik a D-csoportból, s bár a svédek, a litvánok és a szlovákok is erős együttessel érkeztek, e három rivális nem verhetetlen. Legalább kettőt meg kell előzni a továbbjutáshoz.

- Tudvalévő, kifejezetten bátorította Fegyverneky Zsófiát, hogy bő három hónappal a szülés után segítsen. Elégedett a kismama teljesítményével?

- Tökéletesen. Zsófi rutinos, nagyszerű kosaras, nagy segítségünkre lehet a pályán és azon kívül egyaránt.

- Sopronban járva tapasztalta, hogy emelkedik az Eb-láz?

- Őszinte leszek, az elmúlt napokban egyáltalán nem voltam az utcán. Az időm nagy részét a csarnokban töltöttem, aztán irány a szálloda. Ám, ahogy hallom, telt ház lesz a meccseinken, s ha jönnek az eredmények, a hangulatra sem lehet majd panasz.

- Negyedik, könnyen lehet, hogy mindent eldöntő forduló: Szlovákia-Magyarország, vagyis a honfitársai ellen meccsel. Ízlelgeti már a hétfői párosítást?

- Csak egy meccs lesz a többi közül. Érthető okokból elég jól ismerem a szlovák kosarasokat, ez talán még előnyünkre is válhat. A lengyel Wisla Krakkó edzőjeként találkoztam a kassaiakkal is, egy tréner életében előfordul az ilyesmi. Csak nyerjünk! Mármint mi, a magyar csapattal…

Ők tizenketten

Czank Tímea, Fegyverneky Zsófia, Határ Bernadett, Honti Katalin, Horti Dóra, Krivacsevics Tijana, Quigley Alexandria, Raksányi Krisztina, Simon Zsófia, Vajda Anna, Zele Dorina, Zsovár Orsolya.

 


Magyar menetrend (D-csoport, Sopron)

Péntek: Magyarország-Svédország

Szombat: Litvánia-Magyarország

Vasárnap: Magyarország-Spanyolország

Hétfő: Szlovákia-Magyarország

(A magyar válogatott valamennyi találkozója 19 órakor kezdődik, és a Sport Tv közvetíti.)

Döbbenetes erőfölény

Az 1938-as, olasz győzelmet hozó első női kontinenstornát követően olyan sorozat kezdődött, amelyre az egyetemes sportban is alig akad példa: Szovjetunió előbb négy, majd az 1958-as bolgár diadalt követően 17 Eb-t nyert meg zsinórban. Rögzítsük még egyszer, 1960 és ’91 közt kizárólag a szovjet válogatott diadalmaskodott. Az oroszok azóta nyertek újabb három aranyérmet, ám bő húsz éve más is odafér a húsosfazékhoz, felért Európa trónjára a spanyol, az ukrán, a lengyel, a francia és a cseh együttes is.

.

Bár szerdán Macedóniában a helyi politikai vezetők legalább hat órán keresztül, késő estébe nyúlóan tárgyaltak a felek a súlyos belpolitikai válság megoldásáról, lényegében semmi előrelépés sem történt. A találkozót tető alá hozó bővítési biztos, Johannes Hahn a megbeszéléseket követően csalódottan jelentette ki, hogy nem tapasztal elég elkötelezettséget a szemben álló felek részéről a válság megoldására.