Az olyan nemzeti jogszabály, amely csak kaszinókban engedélyezi egyes szerencsejátékok szervezését és az abban való részvételt, a szolgáltatásnyújtás szabadsága korlátozásának minősül - mondta ki csütörtöki ítéletében az Európai Unió Bírósága. Emlékezetes, hogy Magyarországon egészen 2012. október 9-ig a pénznyerő automatákat - az előírt feltételek betartása mellett - a kaszinóban és játéktermekben is lehetett üzemeltetni. De a második Orbán-kormány már ezt megelőzően is mindent megtett az ebben az üzletágban működő vállalkozók ellehetetlenítésére. Egy évvel korábban, 2011-től kezdve a parlament egyre szigorította a játéktermekre vonatkozó szabályozást, és 2011. november 1-jétől kezdődően a játéktermekben működtetett pénznyerő automaták után gépenként fizetendő játékadót 100 ezerről 500 ezer forintra emelte fel, illetve a tételes sarc mellé bevezetett egyszázalékos mértékű játékadót is. A leggorombább lépés azonban az volt, hogy a magyar Országgyűlés úgy döntött: 2012. október 10-től a pénznyerő automatákat csak játékkaszinókban lehet üzemeltetni. A kormány nemzetbiztonsági kockázatokkal indokolta a lépést, a javaslat fő kezdeményezője Lázár János, jelenlegi kancelláriaminiszter volt. Az új törvény csak három kaszinó megbízható működését engedélyezte, melyre koncessziót kellett szerezni.A játékkaszinó koncessziót, pedig újraosztották, a nyertesek Andy Vajna és a debreceni vállalkozó, Szima Gábor érdekeltségei lettek.
Előbb a kocsmákból, majd a játéktermekből „tüntették el” a nyerőgépeket FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
A pórul járt nyerőgép üzemeltetők azonban ezt nem hagyták annyiban, 2012 októberében az Európai Unióhoz fordultak jogorvoslatért. Van egy folyamatban lévő per a Fővárosi Törvényszéken, amelynek szempontjából az Európai Bíróság döntése iránymutatást jelenthet. Az uniós állásfoglalás most már egyértelműnek tűnik, vagyis nem a magyar állam érvelését támasztja alá. Ha az ítélet ennek megfelelő lesz, akkor a felperesek kárát a magyar államnak kell majd kifizetnie. Balatonfüredi Sándor, a témában járatos ügyvéd lapunknak elmondta, hogy tökéletes döntést hozott a luxemburgi bírói fórum. Abban a szellemben jártak el, ahogyan a megelőző napon is állást foglalt az Európai Parlament a jelenlegi kormány demokráciafelfogásával kapcsolatban. A bíró kimondta - idézte fel az ítéletet az ügyvéd, hogy általánosságban nem hozhat egy uniós tagállam parlamentje olyan törvényt, amely sérti a cégtulajdonlás stabilitásának szabályait. Ebből a logikából adódóan a felperes a Berlington Hungary Tanácsadó és Szolgáltató Kft., a Lixus Szerencsejáték Szervező Kft., a Lixus Projekt Szerencsejáték akár 8 milliárd forintos kártérítésben reménykedhet a Fővárosi Törvényszéken, de az eredeti állapot helyreállítása már nem lehetséges.
Scheiber István, a Magyar Szerencsejáték Szövetség egykori elnöke lapunknak elmondta, hogy Andy Vajna a Las Vegas Casinóból kinőtt öt játéktermében, 4000 négyzetméteren 824 darab pénznyerő automata működik. A gazdasági tárca szerint idén a teljes szektorból 6,2 milliárd forintos játékadó-bevétel várható, amiből az iparági szereplők becslése szerint arra lehet következtetni, hogy a Vajna-féle kaszinókban 15 milliárd körüli bevétel keletkezhet. Az állam vesztesége tekintélyes, hiszen a kaszinómutyit megelőzően az éves játékadó bevétel 30-40 milliárd között mozgott. A mostani adózás önbevalláson alapszik, mert a NAV-nak nincs belső megfigyelő rendszere a játékgépekben az adatok gyűjtésére, így csak egy véletlenszerű razzia során lehetne megvizsgálni a forgalmat, de erre nem igen van példa. Hírek szerint Andy Vajna egymaga 3 milliárd forintos profitot realizált a játékkaszinóiból, ami rövid úton a luxemburgi offshore cégéhez kerülhet.